Trandafiri englezesti

elianna

Well-Known Member
Princess Alexandra of Kent - l-am plantat in mai fiind la ghiveci. S-a acomodat greu,cam o saptamana a fost pleostit. Avea 3 bobocei mici care s-au uscat. A durat cam 5 saptamani pana a facut din nou flori - 12 flori. Urmatoareale infloriri au fost cam la 3 saptamani. Florile sunt usor aplecate, nu tin prea mult si se scutura singure. Apa le pateaza. Este la soare pana pe la 6 seara si la caldurile din vara asta s-au cam decolorat si florile si frunzele. Avea cam 25 cm cand l-am plantat iar acum are cam 50 cm si doua ramuri mai groase cam de 70 cm. Are parfum placut dar discret. Tepi - moderat as spune, mici si aplecati in jos. A avut cativa puricei de care am scapat usor.
http://elianna.sunphoto.ro/0_vara_2012/78536482
http://elianna.sunphoto.ro/0_vara_2012/78536483
 

Roxana Peled

Active Member
Are cineva Claire Austin in gradina?
L-am gasit la Gradina Bijoux in oferta (sper sa-l aiba in toamna pe stoc) si mi s-a parut absolut superb. Ei zic ca e si unul din cei mai bine vanduti.
Mi l-as dori tare mult dar n-as vrea sa aiba flori pleostite sau parlite de soare.
Stiti ceva de el?
M-ar mai interesa si Gertrude Jekyll, din asta sunt sigura ca aveti, repeta bine inflorirea?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am gasit o lista de trandafiri recomandati de Austin ca fiind potriviti pentru climat cald si uscat (asa cum tinde sa devina si clima la noi):
Abraham Darby
Ambridge Rose
Carding Mill
Charlotte
Darcey Bussell
Evelyn
Huntington Rose
Jude the Obscure
L.D. Braithwaite
Lady of Megginch
Lady Emma Hamilton
Mary Rose
Molineaux
Scepter'd Isle
Snow Goode
Sophy's Rose
Tamora
The Alnwick Rose
The Dark Lady
William Shakespeare 2000
Winchester Cathedral
 

Roxana Peled

Active Member
Mi-e teama ca daca e vorba despre climate calde si uscate ei se refera si la iarna :|
Sa va reamintesc cum a fost iarna trecuta?
Nu stiu cum a fost pe la altii dar eu am avut o luna zapada de juma' de metru in gradina si intre -10 si -20 de grade afara :)
E septembrie, incepe sa-mi fie mai frica de frig in momentul asta decat de vremurile caniculare ce tocmai au trecut ... desi la noi e inca destul de cald.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu inclin sa cred ca nici unul nu e pentru climat chiar atat de cald si atat de uscat cum a fost in vara asta :| Dintre cei din lista eu am 7, cel mai bine dintre toti a suportat arsita Snow Goose, ceilalti...cel mai rau au reactionat Scepter'd Isle si Jude the Obscure...nu stiu daca si datorita faptului ca au fost debilitati destul de rau de gerul din iarna, dar au inflorit bine in prima tura, la inceput de iunie iar apoi au intepenit, nu au mai crescut, iar a doua inflorire a fost ceva nesemnificativ, Scepter a facut abia acum cateva flori mici, chinuite si vai de mama lor, nici nu se poate vorbi de un nou val de flori ca sunt doar 4-5 :mrgreen:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Am gasit discutiile pe un forum - inteleg ca Austin isi cultiva trandafirii pentru America in Arizona prin urmare si dintre englezesti trebuie sa fie rezistenti la uscaciune.
La mine Pat Austin (pe care nu l-am gasit in lista) s-a comportat excelent, de asemenea si Lady Emma Hamilton si astia nu au umbra de dimineata pana seara.
Mary Rose si Abraham Darby la fel dar ei sunt plantati spre nord-vest deci au soare dar doar in a doua parte a zilei.
 

Roxana Peled

Active Member
Daca si-i cultiva intr-adevar in Arizona sunt sigura ca o face pe undeva printr-o zona muntoasa gen Sedona sau ceva. In desert nu-i cultiva sigur ca e ca pe partea insorita a lunii acolo :)
 

maxie

Member
-WENLOCK ,furnizor Lottum,primavara 2012.S-a dezvoltat acceptabil ca tufa ( tinand cont si de seceta actuala),a facut la inceput cateva flori superbe si ulterior 1 sau 2 pipernicite rau.Mirosul este unul foarte placut,dar nu intens.Acum pare ca mai are cativa boboci( sa vedem daca ii va tine).Mie imi place.Primele flori au tinut foarte putin ( 2-3 zile).
http://maxie.sunphoto.ro/Trandafiri_Lottum/74415245

-PRINCESS ALEXANDRA OF KENT,furnizor Lottum,primavara 2012. Tufa este mica ( inca),dar a facut si al doilea rand de flori ( mai decolarate si mai mici).Acum are din nou bobocei.Miros placut.Floarea se afla in plin soare in poza.
http://maxie.sunphoto.ro/Trandafiri_Lottum/74415371

Eu sunt multumita de cum s-au dezvoltat toti englezestii veniti in primavara.La cat sunt de laudati ma asteptam la mai multe din partea lor,dar avand in vedere ca au venit tarziu,cu radacini taiate si ca au suferit din cauza secetei prelungite,e bine si asa.Vom vedea anii viitori daca se ridica la inaltimea laudelor.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu englezestii e greu de spus care este forma si culoarea reala a florilor in primul an. :rofl:

Ia sa-i vedem :)

Tradescant:

Grace:

Munstead Wood:

Golden Celebration:

CPM:
 

Roxana Peled

Active Member
:salivat: mama, ce bine arata!!! TOTI!!!
Queen of Sweden nu are nimeni? Arata minunat, l-am comandat pentru la toamna si ma gandeam poate stie cineva sa-mi spuna cum se comporta ca si tufa in general, rezistenta la frig, la caldura, etc...
 

destetptuulet

New Member
Nu ştiu dacă este topicul potrivit unde să postez,dar ştie cineva unde pot găsi:Tradescant şi William Shakespeare 2000?
 

emilia68

Active Member
maxie a spus:
-PRINCESS ALEXANDRA OF KENT,furnizor Lottum,primavara 2012. Tufa este mica ( inca),dar a facut si al doilea rand de flori ( mai decolarate si mai mici).Acum are din nou bobocei.Miros placut.Floarea se afla in plin soare in poza.
http://maxie.sunphoto.ro/Trandafiri_Lottum/74415371

Eu sunt multumita de cum s-au dezvoltat toti englezestii veniti in primavara.La cat sunt de laudati ma asteptam la mai multe din partea lor,dar avand in vedere ca au venit tarziu,cu radacini taiate si ca au suferit din cauza secetei prelungite,e bine si asa.Vom vedea anii viitori daca se ridica la inaltimea laudelor.
Si eu tot de la Lottum, am PRINCESS ALEXANDRA OF KENT...exact acelasi lucru as putea sa spun si eu despre acest trandafir...cred ca daca nu era asa seceta mare s-ar fi dezvoltat mai bine..

http://emilia68.sunphoto.ro/Princess_Alexandra_of_Kent

Caramell, sant minunati toti trandafirii tai! :visator:
 

geodezia

Well-Known Member
vedeti ca si corlul mai are si fameus mai au engelzesti ..tot pe al noi .. gradina bijou si fameus au preturi de preturi dar coralul e mai maleabil la preturi
 

maxie

Member
emilia68 a spus:
maxie a spus:
-PRINCESS ALEXANDRA OF KENT,furnizor Lottum,primavara 2012. Tufa este mica ( inca),dar a facut si al doilea rand de flori ( mai decolarate si mai mici).Acum are din nou bobocei.Miros placut.Floarea se afla in plin soare in poza.
http://maxie.sunphoto.ro/Trandafiri_Lottum/74415371

Eu sunt multumita de cum s-au dezvoltat toti englezestii veniti in primavara.La cat sunt de laudati ma asteptam la mai multe din partea lor,dar avand in vedere ca au venit tarziu,cu radacini taiate si ca au suferit din cauza secetei prelungite,e bine si asa.Vom vedea anii viitori daca se ridica la inaltimea laudelor.
Si eu tot de la Lottum, am PRINCESS ALEXANDRA OF KENT...exact acelasi lucru as putea sa spun si eu despre acest trandafir...cred ca daca nu era asa seceta mare s-ar fi dezvoltat mai bine..

http://emilia68.sunphoto.ro/Princess_Alexandra_of_Kent

Caramell, sant minunati toti trandafirii tai! :visator:
Poza reprezinta prima floare, imediat dupa deschidere.Ramura nu avea decat 15 cm.O astept pe Princess Alexandra sa mai creasca.
Mirosul este oricum,unul de old roses.Abia dupa cativa ani isi arata intreg potentialul.
 

marirogo

Active Member
Fetelor, nu ne mai dezvaluiti secretele trandafirilor englezesti din gradinile voastre?
Anul asta m-a lovit puternic pasiunea pentru ei si mi-am comandat cativa(?):

Mary Rose; Ambridge Rose; Benjamin Britten; The Pilgrim;Princess Margareth; Charles Rennie Mc.Tosh; Summer Song; Clair Austin; Lady Emma Hamilton; Munstead Wood; Winchester Cathedral; L. D. Braithwaite; Harlow Carr; Pat Austin;Teasing Georgia; Brother Cadfael; Alan Titchmarsh; Heritage; Falstaf

In afara de Charles Rennie Mc.Tosh, care inca nu mi-a sosit, restul sunt plantati frumos la locul lor.
Acuma ca am intrat in iarna, incep sa ma gandesc la florile care le voi vedea la ei :visator:
Pana le voi vedea in gradina mea astept sa ma uimiti-ne cu pozele facute in gradinile voastre!
 
Sus