Trandafiri englezesti

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
la mine cam astea au inflorit anul asta ...
Falstaff

Golden Celebration

Dark lady

Glamis castle

Halow Carr

Mary rose

Graham Thomas

Summer song

Benjamin Britten

Darcey Bussel


se pare ca pe Wincester C ,am uitat sa-l pozez :roll:
 

cistele1

Member
nina77 a spus:
Pun si eu cateva poze cu ai mei.Multi dintre ei sunt tinerei, asa ca poze cu toata tufa am destul de putine.
Chiar o sa te rog Nina sa mai pui poze cu tufele! Pe mine ma intereseaza mai mult cum se dezvolta soiul respectiv per ansamblu in tara noastra, decat o poza cu o floarea asa cum as putea gasi in orice prezentare...

Rugamintea este de asemenea si pentru ceilalti proprietari de frumuseti :D
 

nina77

Member
Foarte frumosi si ai tai Anamaria! :visator: Spune-mi te rog Harlow Carr e atat de infloricios pe cat se spune?
Va multumesc frumos tuturor.
Mircea, si la noi ninge da' e tare frumos :D .Abia astept sa merg dupa servici la dulaii mei pentru o portie de joaca si bulgareala .
Cistele, promit mai multe poze cu tufele la anul, mai ales ca anul asta au scapat nepozati Tradescant si Pat Austin, asta pentru ca nu prea am avut ce poza, au fost cam mici cand i-am primit.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Mersi Nina :hug: Harlow carr e din lastar pus anul trecut in decembrie la inradacinat ,are cam 20 de cm si a facut cred vreo 6 flori :eek: plus nu stiu cite boboci am rupt ,dar degeaba le rupeam ca facea altele :roll: pana la urma l-am lasat sa-si faca de cap :rofl: e super parfumat,infloricios si imi place si forma florii .Abia astept sa vad la anu' ce o sa faca :D
 

gabrielais

Active Member
Anna, jos palaria!! superbi trandafirii, asa cum ne-ai obisnuit. Pe Harlow l-am pus si eu acum, primit de la lottum; tot forma florii m-a dat gata si pe mine; daca se prinde :) va tin la curent cu evolutia :mrgreen:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu o sa va para rau ;-) de parfum sa nu mai vorbim ,era atat de mic in primavara ca nici nu se vedea printre frunzele de lalele si alte alea doar parfumul il simteam , in timp ce il cautam sa vad daca mai traieste butasul pe cand dragul de el deja inflorea :D
 

gabrielais

Active Member
eu m-am convins ca englezestii sunt trandafiri foarte rezistenti..nici bolile nu prea ii ating, gerul pe ici pe colo, mai multe ravagii face canicula, in sensul ca mumifiaza florile; pe deasupra se si prind usor din butasi (mie mi s-a rupt iarna trecuta o crenguta de Winchester, a stat asa atarnata si in primavara la taieri am rupt-o dar am zis sa n-o arunc poate pun butas; am uitat de ea...dupa vreo saptamana a venit o verisoara de la tara si mi-a zis sa ii dau niste butasi din ce am scurtat; i-am zis ca nu prea e momentul de butasire, ea nu si nu ca vrea; i-am dat intre altele si crenguta de Winchester; s-au prins o parte din butasi, intre care si Winchester, care s-a facut o frumusete :mrgreen: )
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine toti lastari englezesti pusi anul trecut au facut radacini inradacineaza foarte bine :D
 

Rose

Active Member
Mai am putin si topai de bucurie! Am plantat si eu mai multi lastari(Victoria :hug: ) si stateam cu inima stransa!
 

ghia_don

Active Member
Aici confirm si eu :D . Englezestii mei sint prinsi din butasi pusi anul trecut in noiembrie. Nu am avut nici o pierdere la ei , in comparatie cu altii pe care i-am pus in aceeasi perioada si in aceleasi conditii..
 

Roxana Peled

Active Member
La anul incerc si eu daca ziceti asa :D
Primavara merg butasiti trandafirii?
Cu ce am incercat in toamna a mers grozav.
 

adrianam

Well-Known Member
Nina77, foarte frumosi toti, si mie mi-a atras atentia Summer Songul.
Este cumva legat ca sa stea mai adunat si cu florile la vedere?
Sau asa creste el mai pe verticala?
 

nina77

Member
Adriana, am legat doar lastarii tinerei pentru ca florile erau foarte mari si grele.Florile din partea de sus erau pe lastarii mai vechi care nu erau legati de nimic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce anume, trandafiri englezesti? :? Acum te-ai trezit? :mrgreen: Pai uita-te le furnizori trandafiri viewtopic.php?f=83&t=7475, vei gasi o gramada...comanda comuna nu prea cred sa se faca pentru primavara aceasta...
 
Sus