Trandafiri englezesti

lacrimioara

Member
Bine ca m-am trezit si acum :D , puteam sa am trandafiri deja de 4 ani :(. Nu am gasit nimic la furnizori trandafiri dar mai caut.
 

tint

New Member
Salut, am si eu o intrebare.
In primavara am cumparat si plantat un numar semnificativ de trandafirasi englezesti (Sieberz si Gardenstore). S-au prins, au inflorit minunat, dar doar o singura data . Ma gandesc ca sunt doua explicatii: fie e posibil sa nu fie din cei care infloresc de mai multe ori, fie din cauza caniculei. E drept ca sunt norocoasa ca inca mai sunt in viata, avand in vedere ca a plouat doar o data prin septembrie. Ce parere aveti? Care sa fie motivul? Conform descrierii, trebuiau sa infloreasca de mai multe ori. :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daca nu au fost udati deloc e foarte posibil ca acesta sa fie motivul ca nu au reinflorit. Fiind si tineri fenomenul e posibil, desi se poate sa ai si varietati neremontante. Daca ne spui numele lor poate ne dam seama care-i problema
 

tint

New Member
Au fost udati in fiecare zi, dar chiar si asa, fiind extrem de cald e de mirare si ca au supravietuit.
Teoretic, erau varietati remontante, conform descrierii lor. O sa caut ambalajele si o sa verific din nou.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ai facut poze cu ei? Din pacate cei de la Sieberz cam gresesc soiurile, eu nu mai am incredere in varietatile de plante pe care le trimit.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e, as vrea sa stiu si eu la ce spune sieberz trandafiri englezesti, ca m-as cam mira sa fie cei ai lui Austin :evil:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai si nu-i mai frumos sa ne gandim la trandafiri decat la faptul ca a mai trecut un an si, deci, suntem mai batrani cu un an? :mrgreen: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca bine zici Elianna, sa ne creasca trandafiri precum Fat-Frumos, intr-o luna cat altii intr-un an :rofl: Si sa ne bucuram mereu de frumusetea si parfumul lor :D
 

geodezia

Well-Known Member
La multi ani si la multi bani pentru achizitionat rose fetelor dragelor .... si da sa va vad bucuroase cu flori multe si frumoase de la trandafiri vostri ... valabil si pentru comanda incheiata acum in prag de revelion ... si mie imi e gindul la ceva rose .... e da cui nu-i e :dans: :dans:
 

lacrimioara

Member
Anul acesta nu am noroc de trandafiri. Acum vreo doua saptamani am vazut oferta de la firma multe plante unde aveau trandafiri englezesti, i-am contactat si mi-au spus ca de astazi preiau comenzi asa ca azi dimineata primul lucru pe care l-am facut a fost comanda dar am ramas masca cand am vazut ca in lista a ramas doar Abraham Darby din o gramada de varietati. :eek: nici acum nu imi revin , azi noapte am visat cu ei. :eek:f:
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Aveti rabdare si urmariti ofertele. Sezonul de primavara nici nu a inceput. Ofertele furnizorilor se mai modifica. In plus trandafiri englezesti puteti gasi si la altii. De exemplu eu anul trecut am cumparat trandafiri englezesti prin mai din Baumax la super reducere (15 lei ghiveciul original David Austin, pretul initial fiind, daca imi amintesc bine cam 170 lei).
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Lacramioara ,nu fi suparata :D sigur vor mai fi comenzi aici pe forum si atunci poti sa-ti cumperi englezesti ;-)
in primavara o sa apara si la magazinele mari [ e drep ca sunt mai scumpe ,dar intra ei la reducere :giggle: ]
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: Lacramiorara draga aici pe forum vezi ca iti satisface orice pofta Clematita .. aduce ce iti doretse sufletul din polonia
a plecat deja femeia si inmartie poate trimite tot ce ne poftim num ai pofte sa avem iar unele rose nu sunt f scumpe
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Un material frumos si interesant cu multe informatii care sper sa va placa :D

[youtube]NoDj_Uqwkjs[/youtube]
 
Sus