Trandafiri englezesti

sicora fabian

Active Member
Esti intr-adevar membra a Amicilor rozelor?
Daca da, atunci ar trebui sa stii care sunt obiective actuale urmarite de amelioratori pentru a obtine "trandafiri moderni". Mai mult de atat, fiecare soi nou de succes ce a aparut de-a lungul timpurilor, a fost un soi "modern" la timpul lui.
Eu doar te-am "atatat"; imi place sa discut cu cei care se pricep. :D
 

v.cristina

Active Member
mymo a spus:
Mie mi-ar face placere sa te vad mai des,cu siguranta am ce invata de la tine...dar din pacate nu intri pe forumul asta doar cand ai ceva de punctat.
foarte frumos ai spus mymo ..felicitari!! :clap: :clap:
 
A

Anonymous

Guest
Da, sunt, de multa vreme ,chiar am in gradina aproape toate soiurile create la noi, consider ca orice pasionat ar trebui sa ii aiba.
In ceea ce priveste trandafirii moderni, tocmai pentru a delimita soiurile vechi , cu caractere predominante de la specie, de cei la care nu se mai disting clar acestea, s-a facut aceasta delimitare de termeni.Sigur, fiecare a fost, pleonastic, mai modern ca cel dinaintea lui, dar exista niste delimitari pe care le poti gasi putin cautand pe site-urile de specialitate, unde punctul de delimitare este dat de acest La France.Citind, si avand si scoala pe care o ai, deci fiind un cititor avizat, cunoscand terminologia, vei intelege de ce se spune asa.

In ceea ce priveste obiectivele, fiecare creator cu pasarelele lui :)
In principiu, se pune accent pe formarea unor teahibrizi la care sa contee si tufa, deoarece acestia arata urat dpdv al formei tufei, redobandirea parfumului, care are din ce in ce mai multa importanta pentru cumparatori, nu doar forma frumoasa.Apoi, sunt creatori de soiuri mini, sau rezistente la frig zona3-4, sau in zone uscate.

Pacat, se putea discuta.
Vad ca se aplauda cand cineva ma admonesteaza.Perfect.
Doamna Cristina, daca atat ati inteles......
 

cornelia

Fondator
Membru staff
einsteinitza atata vreme cat discutia se refera la trandafiri e ok. Mai mult de atat nu sunt dispusa sa accept.
 
A

Anonymous

Guest
Rog administratorul sa-mi stearga contul aici, pentru a nu mai fi tentata sa scriu vreodata. Nu ma invat minte.
Scuze de deranj.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Tot respectul pentru informatiile detinute, problema vad ca tine aici de ...comunicare. Fiecare dintre noi are o anumita personalitate si comunicarea in scris, pe un forum, pune probleme in a distinge nuantele unei exprimari si, uneori, in functie de dispozitie sau personalitate, poate esti tentat sa vezi ceva agresiv in spatele unei reactii absolut inofensive. Aceasta este dificultatea comunicarii in scris si fara a cunoaste, pe viu, persoana respectiva. Eu inteleg asta tocmai pentru ca sunt o persoana care reactioneaza repede, uneori exploziv :oops: Tocmai din cauza limitelor acestui mod de comunicare e bine sa fim putin prudenti si sa ne gandim de doua ori inainte de a reactiona agresiv... :(
Eu am recitit postarile Cristinei la acest topic si sunt convinsa ca nu a intentionat sa fie rautacioasa... a aplaudat practic invitatia facuta de mymo de a ne onora mai des cu prezenta si cunostintele tale...Pacat ca ti-ai urmat primul impuls si ne-ai "aruncat la gunoi"
 

v.cristina

Active Member
einsteinitza a spus:
Da, sunt, de multa vreme ,chiar am in gradina aproape toate soiurile create la noi, consider ca orice pasionat ar trebui sa ii aiba.
In ceea ce priveste trandafirii moderni, tocmai pentru a delimita soiurile vechi , cu caractere predominante de la specie, de cei la care nu se mai disting clar acestea, s-a facut aceasta delimitare de termeni.Sigur, fiecare a fost, pleonastic, mai modern ca cel dinaintea lui, dar exista niste delimitari pe care le poti gasi putin cautand pe site-urile de specialitate, unde punctul de delimitare este dat de acest La France.Citind, si avand si scoala pe care o ai, deci fiind un cititor avizat, cunoscand terminologia, vei intelege de ce se spune asa.

In ceea ce priveste obiectivele, fiecare creator cu pasarelele lui :)
In principiu, se pune accent pe formarea unor teahibrizi la care sa contee si tufa, deoarece acestia arata urat dpdv al formei tufei, redobandirea parfumului, care are din ce in ce mai multa importanta pentru cumparatori, nu doar forma frumoasa.Apoi, sunt creatori de soiuri mini, sau rezistente la frig zona3-4, sau in zone uscate.

Pacat, se putea discuta.
Vad ca se aplauda cand cineva ma admonesteaza.Perfect.
Doamna Cristina, daca atat ati inteles......
pacat ca nu ai inteles tu ce am dorit eu sa spun si nu pricep de ce ai mereu impresia ca cineva doreste sa se ia de tine pt. ca nu este asa

eu am aplaudat ideea si dorinta ei de a te avea cat mai mult printre noi dar daca te condideri o paria problema ta

multumim de informatii !
 
A

Anonymous

Guest
Repet rugamintea adresata Adminului
Stergeti-mi contul va rog!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa reiau putin acest subiect dintr-un motiv foarte simplu:
sunt in dubiu daca sa iau sau nu trandafiri englezesti din doua considerente:
-caldura excesiva din timpul verii si soarele de Bucuresti (ma rog sau aproape :wink: ) .Cit de tare dauneaza trandafirilor ?
-uscaciunea aerului le dauneaza? ei fiind creati si crescuti pentru clima UK?
-in primul an trebuie acoperite radacinile ?Am citit pe un forum nemtesc (cu nenea G. :x dar a fost bine si asa....) ca unii fac asta dar unii nu
-florile trec repede daca nu le pui ingrasamint.Cit de des?

Intrebari pe care mi le pun si pe care le consider normale fiindca vreau trandafiri sa ma bucur de ei nu sa ma chinuie.
98,7 % sunt hotarita sa ii cumpar :twisted: dar trebuie sa stiu niste amanunte de la cineva care a mai crescut au are asa ceva in curte.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
deci :) sa le iei ca sunt suuuuupppperbe :)
in alta ordine de ideei ,e primul an cind am si eu engezesti , au inflorit foarte frumos , cand a fost canicula cam toate au suferit nu numai englezestii ,nu le-am pus ingrasamint doar gunoi de grajd cind le-am plantat ,dar la anu vreau sa le pun si ingrasamint ca sa fie si mai frumoase ! florile chiar au tinut destul de mult ,nu am observat sa se scuture mai repede decit restul !

eu intentionez sa le musuroiesc cind vine iarna !

da poate vine cineva care chiar are englezesti la Bucuresti ,si iti spune ce si cum ! chiar sunt curioasa !


pina atunci iti arat citeva poze cu ei :) deci au fost plantati in primavara !



 

Elektra

Member
sannamaria a spus:
deci :) sa le iei ca sunt suuuuupppperbe :)
in alta ordine de ideei ,e primul an cind am si eu engezesti , au inflorit foarte frumos , cand a fost canicula cam toate au suferit nu numai englezestii ,nu le-am pus ingrasamint doar gunoi de grajd cind le-am plantat ,dar la anu vreau sa le pun si ingrasamint ca sa fie si mai frumoase ! florile chiar au tinut destul de mult ,nu am observat sa se scuture mai repede decit restul !

eu intentionez sa le musuroiesc cind vine iarna !

da poate vine cineva care chiar are englezesti la Bucuresti ,si iti spune ce si cum ! chiar sunt curioasa !


pina atunci iti arat citeva poze cu ei :) deci au fost plantati in primavara !



Ai, ai, ce superbitati, spune repede furnizorul caci in toamna asta imi cumpar si eu, macar vreo2...3 :) Primul e graham thomas?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ana ultimul seamana binisor cu unul din cei comandati de mine ...urcatori (de fapt semiurcator).Sunt tare frumusei.
Oricum am riscat putin desi prietena mea care nu prea e de acord cu englezestii la clima bucuresteana ma boscorodeste in continuare :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cand au fost prin zona mea caldurile alea teribile unii din englezesti parca au suferit mai mult decat altii, dar fenomenul nu s-a manifestat doar la trandafiri englezesti ci si la altii...chiar si la alte plante...eu cred ca nu a fost numai caldura in sine cat tipul radiatiei solare, cum la mine a fost si seceta, desi am udat parca parlea soarele, le facea sa se chirceasca :(
Deocamdata englezestii sunt o incercare la noi, prea putina lume are de mai multi ani, dar din moment ce se cultiva si in zone climatice mai calde decat Romania, eu cred ca vor merge. Doar ca englezestii si trandafirii vechi au nevoie de mai mult timp ca sa arate ce pot decat teahibrizii, trebuie sa ai rabdare 2-3 ani pana vezi ce face. Si sa nu te repezi cu foarfeca-n ei mrgreen:
Unii dintre ei sunt cu fitze, desigur...cum e de exemplu Summer Song, caruia daca e in soare toata ziua i se ard florile iar daca nu are soare suficient nu infloreste bine :evil: Deci...totul e de descoperit, pana la urma, ceea ce nu e rau, eu oricum sunt obisnuita, ca plantele mele sunt cam navetiste de felul lor :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Si la mine anul asta trandafirii au suferit foarte mult ,soarele a fost ucigator ,3 zile a durat stadiul boboc -floare trecuta .Sunt foarte dezamagita si ma abtin sa cumpar ,nici butasi n-am mai pus ,ma doare sufletul sa-i vad asa chinuiti :( :( sper ca anul viitor sa le mearga mai bine ,mi-e dor de frumusetea lor ......
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe cuvint de pioniera :mrgreen: ca nu ajung decit cu forfecuta de unghii la florile ofilite :)

Lelia sa stii ca are dreptate Claude.Toate florile au suferit nu numai trandafirii.Asa este:pareau chircite unele .Fara soare nu se poate....poate acum spre toamna sa ii mai vezi veseli :?
 

lelia

Well-Known Member
Sper sa ploua ,de doua luni n-a dat picatura :( in ultimile doua saptamani au fost peste 30 grade......
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Elektra ! primul e Golden celebration si le-am luat din Serbia , a fost o comanda comuna ! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Ana ultimul seamana binisor cu unul din cei comandati de mine ...urcatori (de fapt semiurcator).Sunt tare frumusei.
Oricum am riscat putin desi prietena mea care nu prea e de acord cu englezestii la clima bucuresteana ma boscorodeste in continuare :rofl:
ultimul e Abraham Darby !
 

aleynad

Active Member
Moderator
adevarul este ca sunt minunati, si mie imi plac trandafirii cu flori foarte batute :D
 
Sus