Lantana

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
A inflorit si una alba..........

Doamneeeeeeeee......ca greu infloresc din lipsa de caldura si soare,asa cum le place lor :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vad ca nimeni nu a mai pus poze sau a mai scris despre ele.
A mai inflorit cu mare greutate inca una.Primita de ziua mea de la Magda careia ii multumesc si care era ingrijorata daca mai traieste.
Iat-o:
 

Roxana

Active Member
este foarte frumoasa! felicitari :clap:
si a mea este inflorita in permanenta. am observat ca floarea are un miros usor neplacut. a mai sesizat cineva?
Lantana mea are doar doua crengute si creste in inaltime. ce pot sa-i fac sa se mai ramifice putin?
 

Roxana

Active Member
la ce te referi cand spui sa o ciupesc?
ma gandesc ca daca-i tai varfurle ramificatiile vor creste tot asa in sus si nu am facut nimic.
 

lelia

Well-Known Member
Ciupesti cu unghia frunzulitele ce ies din varf ,ea ramifica apoi ii lasi sa creasca 4-5 cm si ciupesti iar si tot asa pana obtii o planta ramificata .
Cred ca daca planta sta in aer liber ,se descurca singura .
 

Roxana

Active Member
nu sta afara. este in casa.
cred ca dupa ce-i trec florile o sa-i tai crengulete pentru ca sunt foarte inalte si o sa incep de atunci sa le ciupesc. sa astept pana in primavara sau sa o tund acum, la sfarsitul verii?
cred ca o sa pun butasii in apa la inradacinat.
 

tranda09

Member
Am si eu o lantana in ghiveci mare, pe balcon. A crescut inalta si subtire, a facut flori anemice si ma gandeam s-o las la iarna tot afara, pe balcon, din lipsa spatiu, acoperita cu tesatura speciala. Cum ati facut cu ea, ati lasat-o afara? Poate ca anul asta n-om mai avea iarna grea!
 

Roxana

Active Member
Nu rezista la temperaturile scazute din iarna. Are nevoie de minim 10 grade.
I-ai pus ingrasamant pentru stimularea infloririi?
 

tranda09

Member
Ce fel de ingrasamant este pentru stimularea infloririi? Eu am pus ingrasamant pt plante cu flori, din cel de la Hornbach, sticla verde, trebuie altceva?
 

Roxana

Active Member
nu. e bine ca le-ai pus ingrasamant pentru plantele cu flori. exista ingrasamant si pentru stimularea infloririi, dar din cate stiu se foloseste pentru acele plante care nu vor deloc sa infloreacsa. m-am exprimat eu gresit mai sus. scuze.

poate nu are destula lumina ca sa infloreasca mai bogat. eu o tin pe a mea pe pervaz si dimineata, pana la 11 are soare.
 

Roxana

Active Member
Lantana mea infloreste mereu:

Este ok daca dupa ce-i trec florile o tai pentru ca dupa cum se vede in poza a depasit rama geamului (ea sta pe pervaz) si mai are putin pana in tavan? O pun in apa sau in pamant?
Crenguta cred ca are aproape un metru si ma gandeam sa o tai in doua sau trei parti si sa o pun la inradacinat.
 

miki70

Active Member
Superba, imi doresc si eu culoarea asta. Poti pune la inradacinat in apa dar din experienta mea fac radacini doar dc crenguta e mai verde. Eu le tund primavara drastic sa creasca ca o tufa.
Am si eu 2 lantane mature


Dc nu ai culoarea asta mi-ar place sa facem schimb de lastari inradacinati mai spre toamna.
 

Roxana

Active Member
Pentru ca unul din lastarii Lantanei mele a crescut foarte mult si din cauza greutatii se lasase, am taiat acel lastar in doua bucati pe care
le-am pus la inradacinat in apa. Sper sa le mearga bine si sa faca cat mai repede radacini.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine nici macar muguri dar.............sunt obisnuita cu ele asa pe timp de iarna ......... :mrgreen:
 
Sus