Lantana

kerkyra

Well-Known Member
Da, da, asa sunt si la mine, dar de-abia incep sa se coaca, doar cateva sunt negre, restul din ciorchine verzi. Le mai las. Multumesc :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cind vor germina la voi sa anuntati cu litere groase asta pe forum va rog.
Eu am avut 5 soiuri pina acum vreo doi ani cind am inceput sa renunt la plantele de interior ;am cules an de an seminte de la toate dar de germinat ioc :( .Asa ca sunt curioasa ce vor face la voi.
 

dumitza

Member
Ies alte culori din semine de la cea roz??? :eek:
A facut vara trecuta dar au cazut pe jos prin curte si le-am pierdut...
 

gabriela61

Member
am si eu o lantana galbena si-mi place tare mult dar cum culegeti voi semintele pentru ca atunci cand se innegresc sunt ca niste afine si in loc sa se usuce cad prin gradina.A mea a crescut foarte inalta si ma gandesc s-o tund cand o scot afara la soare.Sper sa nu-i fac rau si sa dea lastari noi.Am inteles ca se prinde usor din lastari bagati in pamant in jurul plantei mama.
 

dumitza

Member
Sa nu fie prea lemnoasa partea care ramane.Eu am taiat scurt si unde a fost batran batul nu a mai lastarit.
Ma inscriu si eu la unul :) daca nu e cu suparare.Pot sa iti trimit la schimb din ce am.
 

miki70

Active Member
Eu le scosai azi. Am 3 babutze, 2 rosii si una roz, le-am pus in triunghi. Oare cat mai suporta tratamentul aplicat: primavara ingropate in pamant iar toamna puse in ghivece dupa ajustarea radacinilor Oare tb sa=mi intineresc plantele?
 

valentyna

Member
am vazut la multe doamne unde lucrez lantana de diferite culori(portocalie,rosie)si m-am hotarat sa incerc sa inradacinez.aici ,doamnele le tin afara tot timpul,pe timpul iernii le tund f scurt din primavara dau lastarii;am vazut si seminte dar n-am incercat pana acu.mi-ar placea sa pun intr-un ghiveci mare un abutilon galben cu o lantana rosie si sa fac ca un mic arbore ,sa le impletesc tulpinile pana la 50 cm de sol si sa-i formez o coronita de inca vreo 50cm,deci in total sa ramana la 1m inaltime....si apoi iubesc experientele:rofl:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Le tin afara in ghivece sau direct in sol?
Interesant experimentul. Inteleg ca vrei sa impletesi tulpina de abutilon cu cea de lantana? Cand il pui in aplicare revino cu pareri si neaparat poze. Cred ca va dura ceva pana sa obtii ce vrei, dar daca efectul e cel scontat, merita.
 

valentyna

Member
sunt persoane ce le tin in ghivece mari dar si direct in pamant.da,vreau sa le impletesc tupinile,daca nu reusesc cu lantana si abutilon voi incerca cu o camelie batuta si un leandru.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Mie camelia si leandrul nu mi se par a fi compatibili in ce priveste cerinetele fata de factorii de mediu. Leandrul iubeste mult soarele, trebuie udat mult vara. In plus radacinile sale impanzesc rapid ghiveciul si trebuie transplantat cam la doi ani, sau redus coletul de radacini. Nici ritmurile de crestere nu cred sa fie similare. depinde si de varietatea de leandru. Unii sunt de talie foarte mare si cresc rapid. Camelii nu am, insa din ce am citit din experienta altora au cerinte speciale.
 

francesca

New Member
Pentru inmultire lantana din seminte spun din experienta;semintele sunt destul de mari ;se pot aseza in gropite mici si se pun la lumina udandu-se moderat pana se ivesc coltii;necesita rabdare pana ce incoltesc ,dar o data iesti planta se ridica rapid;nu se planteaza la mare adancime dar nici neacoperite.Distanta intre seminte de cca 5 cm ;nu este nevoie de repicare ;dupa ridicarea plantei se trece in ghivecele mici pana la o mica maturizare apoi in altele mai mari cu tot substratul precedent si asa in continuare in functie de marimea plantei
 

francesca

New Member
Am pus cateva seminte de lantana la incoltit dupa ce au stat in apa calduta cam 24 de ore si dupa 10 sau 12 zile a rasarit doi puisori care inca sunt fff mici. Am tinut cateva zile si o folie deasupra ghiveciului.
 

francesca

New Member
Dragi doamne,

Daca doriti sa cumparati Lantane adult, destul de viguroase, se gasesc intr-un magazin de profil din Bucuresti (eu am luat 3 chiar azi :D. ) 7lei/ ghiveciul. Nu stiu daca e ok sa zic numele magazinului, dar daca sunteti interesate, lasa-ti-mi un mesaj personal.

Ioana
 
Sus