Lantana

miki70

Active Member
Pot sa scot lantanele afara?? Sunt pline de purici , tb sa le tund drastic si vreau sa fac procedura afara.
 

Roxana

Active Member
cred ca e totusi cam frig pentru ele acum afara. incearca sa gasesti un loc izolat undeva in casa, sau macar pe balcon ca sa le tratezi. Multa bafta!

Pe a mea cred ca am pierdut-o. Acum vreo luna pe una din ramurele am vazut ca incep sa-i apara frunzulite noi (lastrarii erau golasi de frunze), dar dupa un timp, nu stiu din ce cauza, s-au innegrit frunzulitele si au cazut. :( Am taiat lastarii prea lungi si erau toti uscati. Am mai lasat tulpinita principala si inca mai sper ca-si va reveni.
 

miki70

Active Member
Eu le-am scos de aprox 2 sapt afara, le-am tuns scurt atunci si acum sunt pline de mugurasi mici.
 

miki70

Active Member
Cand am tuns-o avea frunze, am tinut-o peste iarna pe casa scarii si nu a intrat in repaos totat peste iarna.
 

miki70

Active Member
Multumesc. Una din ele care e f batrana am plantat-o direct in pamant, la toamna cred ca nu o mai scot . Anul trecut le-am avut in ghivece si s-au chinuit, direct in pamant le place f mult.
 

dumitza

Member
Buna fetelor!Vin si eu din urma ca o proaspat indragostita de lantane si va intreb care aveti un puisor de culoare roz sau alb?Eu am portocalie si astept una galbena.Daca puteti sa imi faceti aceasta bucurie v-as fi recunoscatoare ever :rugaciune: :rugaciune:
Am citit tot topicul si am invatat multe despre lantana iar cu musculita nu am avut inca probleme(cea porto o am de vreo 2-3 ani)sper sa fiu o norocoasa si sa nu am deloc probleme gazesti :)
 

dumitza

Member
Vreau si eu una te rog :rugaciune: :rugaciune:
Si sa imi zici si pretul ....da??
Sarumana :indragostit: :indragostit:
 

Luciana35

Member
Lantana mea a fost tare frumoasa in vara asta, si acum mai are cateva floricele

Si inc? doua din semin?e, mai am una dar înc? nu are de gând sa infloreasc?
 

Roxana

Active Member
sunt foarte frumoase! Sa te bucuri de ele! Daca sunt obtinute din seminte trebuie sa ai mai multa rabdare cu ele pana sa infloreasca! :)
 

Luciana35

Member
Multumesc Roxana!
Sa stii ca asa am crezut si eu dar si cele din poze sunt tot din seminte, din primavara asta si au inflorit destul de repede. Pe cea de-a treaia o astept cu nerabdare in speranta ca va fi diferita ca si culoare :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Luciana, poti sa-mi spui, te rog, mai multe despre cum ai obtinut lantana din seminte? Am observat si eu la a mea multe seminte, deocamdata verzi (niste bobite mai mari), cateva au inceput sa se innegreasca, dar nu stiu cand ar trebui culese semintele, cand plantate si cum. As incerca de dragul experimentului.
 

Luciana35

Member
Mi-e teama ca nu te pot ajuta prea mult pentru ca eu am cumparat semintele de pe sunphoto. Am avut vreo zece seminte si am obtinut trei plantute.Le-am cumparat si le-am semanat in primavara si au rasarit cam greu, in vreo doua saptamani. Pentru ca am fost extrem de ocupata nu am respectat sfatul celei care mi le-a vandut, adica sa le tin in apa calda 24 de ore si apoi sa la curat de pielita. Probabil de asta am avut o rata de germinare asa de mica.
Si eu am vazut la lantana mea cea batrana niste chestii verzi care au ramas dupa ce s-au trecut florile, cred ca alea au seminte am sa le studiez maine mai atent. Semintele sunt negre, parca un pic mai mari decat semintele de thunbergia. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc, macar stiu ca trebuie sa fie negre :D Inseamna ca trebuie sa le mai las sa se coaca, poate incerc si eu sa obtin plante.
 
Sus