Lantana

Roxana

Active Member
Am observat ca si tulpina principala are niste muguri de frunze....deci nu va mai fi asa golasa. :)
 

miki70

Active Member
Eu pe cele rosii le-am iernat pe casa scarii, au frunze+ bobocei florali si sunt de 1.5m iar ghivecele de 7 l nu mai fac fata. Oare cat mai cresc? Credeti ca dc las una in toamna in gradina si o invelesc bine-bine va supravietui peste iarna? Am vazut intr-o statiune din Franta (la granita cu Spania) gard verde facut din lantana, o minunatie. Banuiesc ca si acolo mai da cate o zapada din cand in cand, nu?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu doua din ele,cele batrine,care au deja 5 ani le-am pus in pamint zilele astea .Le voi scoate la toamna dar pina atunci se vor dezvolta altfe in gradina.
Acum sunt chele si par uscate dar................iata una din ele

 

miki70

Active Member
Ai scos-o de acum? Eu le-am tuns ieri la 70cm si le-am dat cu un spray total pt ca facusera niste purici-paienjeni mici . Cred ca le voi scoate si eu in WE acesta.
 

Roxana

Active Member
aa ok. multumesc. am incercat si in apa si au facut mustati, dar cand le-am plantat, frunzele s-au uscat.
 

miki70

Active Member
Eu numai in apa si apoi pusa tot in casa in ghivecel mic. Trecerea la soare directse face treptat.
Roxana chiar dc s-au uscat frunzele nu arunca planta, posibil sa-i dea altele. Ai pus-o in soare cand ai trecut-o din apa in ghiveci? Atunci asta e cauza.
 

Roxana

Active Member
planta nu o arunc. i-am rupt doar frunzele. are si niste mugurasi, dar dinainte sa-o tai. Nu am pus-o direct in soare, stateau langa geam si aveau doar lumina, ca in zilele acelea a fost innorat, deci nu a avea soare.
 

Roxana

Active Member
da, sper. astazi am taiat si restul plantei pentru ca am pus-o pe pervaz si nu incapea (avea doar doua ramurele "cracanate" si ocupa si foarte mult loc). pe acestea le-am pus direct in pamant.
 

Roxana

Active Member
Dupa ce am taiat planta, pe tulpina principala au inceput sa se formeze plantute noi. :D Cred ca in curand va si inflori.
 

miki70

Active Member
Foarte frumoasa Iudit. Este curgatoare?

Mie cea roz cu crem imi face seminte, ce ziceti pot iesi plantute de alta culoare?
 

anette_b

Member
am reusit sa distrug o lantana pt ca am uitat sa o ud. simultan , uitasem sa ud o jacobinia dar ea si-a revenit usor.
ei bine , lantana mea mai are o frunza si tulpina pare inca verde . restul frunzelor s-au uscat si le-am curatat de pe planta.

mai scapa ? nu stiam ca e asa setoasa pt ca mai am una la servici , in aer liber + soare si aceea merge bine.
 

miki70

Active Member
Anette dc tulpina e verde sigur isi va reveni . Lantana e foarte setoasa, eu daca nu le ud zilnic se ofilesc. Cel mai bine le merge plantate in pamant afara, acolo nu cer apa asa des.
 

anette_b

Member
multumesc ! asa e , isi revine. am turnat apa cu nemiluita de cand a pierdut frunzele si se pare ca ii place. se vad mugurasi noi si singura frunza care i-a ramas e vesela. :D
 
Sus