Lantana

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
sorina a spus:
nu a fost peste iarna in gradina ci acum am mutat-o :!:
Eh... speram ca poate poate apare cineva pe forum care sa ne spuna ca a avut fericirea sa ii reziste in gradina :D
Si eu ma gandesc sa o plantez pe a mea in gradina. Cred ca ii va merge mult mai bine acolo, cel putin pana in toamna.
 

anknic

Active Member
am primit si eu 2 butasi de lantane asta toamna de la un prieten. s-au prins destul de greu atunci, dar au facut flori in octombrie. le-am bagat in casa peste iarna, au crescut ca niste purcele (de la butas de 10 cm la purcica de 1 metru si ceva)...si s-au infestat cu musculita alba...

am prestat tot felul de insecticide si nimic...so, m-am enervat si le-am tuns frunzele+insecticide saptamanal. saracele...erau asa de chele...da' de vreo 2 luni NU mai am musculite. acum 3 sapt.le-am mai tuns un pic si am pus varfurile in pamant (pe balcon si neacoperite cu nimic si s-au prins extrem de repede acum in primavara fata de asta toamna.

am lantane galben cu portocaliu si galben cu mov-lila.
http://anknic.sunphoto.ro/lantana
 

Roxana

Active Member
Lantana mea are doar doua brate si unul din ele a crescut mult si are tendinta sa cada. pot sa o tai si sa o pun la inradacinat? sau este cam complicat avand in vedere ca este cam mare?
 

anknic

Active Member
taie. lastareste abundent dupa taiere (da cate un lastar la fiecare frunza). apa multa si soare din plin si creste ca purcica...plus ca face flori in varful fiecarui lastar :)

eu am pus in pamant, in plin soare-intr-o jardiniera butasii taiati si s-au prins f.repede in aceasta primavara (azi i-am mutat pe 2 dintre ei-cei care aveau boboci in varf cand i-am taiat-nu numai ca au crescut bobocii si acum sunt infloriti, ci au si facut super radacini!)
 

anknic

Active Member
da. si asta toamna si in primavara asta...de fapt am prins mereu fara pet (ca asta toamna am primit butasii) ca n-am stiut ca-i trebe pet!

in aceasta primavara s-au prins mult mai repede decat asta toamna.
 

anknic

Active Member
daca tai acum intr-o luna ramifica si face bobocei pe fiecare lastar. mai poti astepta pana trec florile pe tija principala.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Babutele mele sunt totdeauna cele mai vrednicute :

restul......in faza de boboci mici-mici :(
 

Roxana

Active Member
Cred ca astept sa infloreasca si dupa o tai.
Gabiuta, sunt foarte frumoase floricelele. Sa te bucuri de ele!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc si eu le iubesc ca nu sunt de loc pretentioase .
La baza lor?Aaaaa...au iesit niste plantute de gradina si trebuie sa le transfer.Cred ca este cosmos galben dupa frunze ca el iese peste tot . :x
 

sorina

Active Member
nu stiu cum la tine arata in halulasta de mari si frumoase cva eu nu reusesc sa o trec peste iarna fara sa imi ramana niste amarate de bete de max 4 cm ??????? la fel si cu bouga . Pe cit imi sunt de dragi pe atat ma supara :x :x :x :x
 

Roxana

Active Member
Nu este mare chestie sa o treci peste iarna. Pe a mea o tin in casa si o ud normal, dar nu-i pun ingrasamant.
 
Sus