Lantana

haplea82

Member
stau in tg jiu si asta iarna minima a fost de -19 c,in decembrie,dar in general a fost si zapada si am avut grija sa o acopar mereu bine cu zapada care o dadeam la o parte de pe alee!
musculitele albe nu ar fi o mare problema daca s-ar adapta la clima noastra, problema apare atunci cind o cresti in ghiveci si esti obligat sa-l introduci in casa,ai sanse sa infestezi tot.
am plantat linga ea o levantica,daca o sa-si revina ma gindesc ca mirosul acesteia va creea neplaceri musculitelor
 

popescu gp

Well-Known Member
Este planta cu lipici parca pentru musculita alba si alaturi de ea sunt brugmansiile, fuchsiile si muscatele englezesti;greu de indapartat caci insecticidele nu au efect asupra oulelor si se inmultesc foarte repede;eu voi folosi in minisera ce o am ,placute cu clei de culoare galbena,plus insecticid, iar cand sunt scoase in gradina ,unde sunt plante ce sunt placute de musculita alba se umplu din nou.De aceea voi incerca sa scap de asemenea plante pe cat va fi posibil
 

ghia_don

Active Member
Eu cred ca am exagerat cu neudarea iarna asta, ca din betele ramase nu vad sa mai dea vreun muguras :( .. asa ca am scapat si de musculite...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: eu pina acum nu am avut NICIODATA musculita la ele.Si am citeva :) .Oi fi fost eu mai norocoasa...........

Doina eu le-am udat o singura data iarna asta.
Iarna trecuta am patit ca tine.Din bete e posibil sa dea.Pareau uscate si totusi au crescut mari si frumoase.
 

popescu gp

Well-Known Member
Gabiuta are dreptate ,ai rabdare si din asa zisele bete o data cu scoaterea in aer liber,sau balcon deschis dau frunzulite si floricele-succes si sa nu ai parte de musculite albe
 

ghia_don

Active Member
Oricum n-o arunc, ii mai dau o sansa :wink: ...azi am tuns-o bine si am inceput sa-i dau sa bea :) ..cite-un strop, cite-un strop, pin' vad muguru' la loc :rofl: ...
 

bradut

Well-Known Member
Anul trecut am cumparat 2 lantane si le-am plantat in gradina. S-au dezvoltat foarte frumos, iar la sfarsitul toamnei le-am adus intr-un balcon rece, unde am mentinut o temperatura ce nu a scazut sub 5 grade. Treptat si-au pierdut toate frunzele si au ramas niste bete aparent uscate.

In timpul iernii nu le-am udat deloc, iar pe masura ce s-a incalzit am inceput sa le torn apa, putin cate putin. Astazi, am constatat cu bucurie ca au aparut mici punctiosoare verzi, deci planta se trezeste la viata.

Cam cand ar fi potrivit sa o plantez din nou in gradina?
 

Roxana

Active Member
Si a mea vad ca s-a dezmortit si are frunzulite noi. Sper ca in curand sa vedem si niste floricele de la ea. :D
 

haplea82

Member
Va povesteam de lantana mea plantata afara. ..
astazi am scos-o din pamint.intreaga radacina putrezita,gerul i-a venit de hac!pacat de ea!am plantat levantica in locul ei,de asta sint sigur ca rezista
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce va mai fac lantanele???Au inceput sa infrunzeasca??
Am o lantana mare galbena.Daca o doreste cineva sa ma contacteze.Ii pot trimite si poze :)
 

sorina

Active Member
si lantana mea , unica dealtfel am replantat-o in gradina si parca parca ii dau frunzulite .
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu acum am realizat ca lantana este trecuta la plante de interior :eek:
de ce?
nu este planta de balcon si terasa?

pe a mea am plantat-o intr-unul din butoaiele rustice din gradina, in plin soare si ia uitati cine se pregateste sa-si deschida din nou bobocii :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Probabil ca nu va mai inmuguri si pe la varfuri, insa mai las-o o perioada pana poti fi sigura. Vad ca ai plantat-o in gradina. Ai avut-o acolo si peste iarna?

haplea82, foarte frumoasa lantana ta! Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea. :D
 

aura62

Member
Am si eu o lantana care a crescut foarte mult in inaltime, e un bat inalt de 50 cm, fara frunze, iar in varf are 2 lastari care au bobocei. As vrea sa o tai acum, sa o scurtez, credeti ca e prea tarziu? Daca o tai la 10-15 cm inaltime, mai apare vre-un lastar pe acest bat sau moare?
 
Sus