Lantana

IoanaM

Member
claudia_g
MesajTrimis: Vin Iun 09, 2006
buna tuturor!
am o mica (sper ) problema si va cer un sfat, dak se poate... am si eu un cameleon portocaliu cu galben si pana acum 2 sapt era un arbust micut plin de flori ( asa l-am "educat" sa nu fie prea mare in inaltime dar extrem de des) si dupa ce i s-au dus florile dintr-o data s-a plostit si i-au cazut aproape toate frunzele si bobocii florilor noi s-au uscat ..si nu mai stiu ce sa ma mai fac icon_cry.gif sa fi pus eu prea multa apa si din cauza asta sa fi cedat? m-am uitat de daunatori dar nu am gasit nimic ..deci .. un ajutor !!!... si ptr ca tot se discuta despre cameleoni ..cine poate sa imi spuna unde pot gasi in Bucuresti de cumparat dar alte culori ? multumesc anticipat
 

Ki

New Member
La Multi Ani!!!!! Si la multe plantute inflorite!!


Am o plantuta noua - un lastar pus in apa la inradacinat, intr-un pahar la baza unei alte flori ,uitat acolo pana a facut el insusi floare, doar galbena, nu rosu cu galben cum facea planta-mama. L-am luat acasa si ma pregatesc sa-l plantez. Am vazut undeva o fotografie cu o lantana 'pitica', sub forma de tufa, cu coroana rotunda si plina de flori. Stie cineva ce conditii i-ar trebui (pamant, apa, lumina etc), astfel incat sa nu se faca ditamai copacul, ca mama ei?

Multumesc !
 

Ki

New Member
:rofl: de-ar fi atat de usor ... eu o las sa creasca de capul ei, dar as vrea o tufa... MICA

am incercat asa cu ficusul benjamin: l-am plantat intr-un ghiveci mic, cu apa mai putina, poate-poate nu creste prea mult, poate obtin un pitic ... de unde?! in doua luni a iesit afara din ghiveci :cry:

incerc din nou, cu lantana; a-propos, una din floricelele galbene de pe margine a inceput sa se coloreze: e deja portocalie, desi e in continuare in pahar, in apa :D
 

dorinas

Member
Dupa parerea mea nu vei reusi sa cresti o tufa mica decat daca folosesti regulatori de crestere de tipul cycocel, cicogan etc dar parerile sunt impartite cu privire la folosirea acestor produse.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Am primit seminte de lantana.Ati incercat careva sa semanati vreodata?ce sanse am sa imi rasara?Si daca stie careva cum sa procedez....au nevoie de anumite conditii?Ascult orice parere.
 

Roxana

Active Member
Cred ca trebuie sa astepti pana la primavara. de acum se face frig si nu cred ca rezista la temperaturi asa de scazute.
 
A

Anonymous

Guest
Eu am bagat deja lantana in casa. Cred ca deja noaptea e prea frig pt ea afara( se anunta si 7 grade!!!)
 

ghia_don

Active Member
Si mie mi-a adus sora mea seminte de lantana (asa spune ea), arata ca niste fructe de soc, dar mai mici...le voi semana sa vad ce va iesi din ele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu nevoie de ajutor de la cei care au lantane mari:cum se ciumpavesc dinsele?
Deci sunt copacei.....daca e nevoie o sa pun poze.Unde se taie?Cite noduri pot lasa?
Asta ca sa lastareasca "artistic" :rofl:
Bineinteles ca dupa ce le trec florile dar vreau sa stiu cit si cum tai :roll:
Vad ca dau pui .............Pe aceeaia ii insor daca este nevoie :oops: :wink:
Daca stiti va rog sa-mi explicati si mie............... :)
 

simonac

Member
gabiuta (din ce-am mai citit, ca in practica inca n-am pus) e cam ca la hibi...adica tai lastarii astfel incat sa-i dai forma dorita, numai ca la lantana se pare ca apar mai greu lastari din partile lemnificate, asa ca atentie cat tai!
cu un puiut mov m-as marita eu :rofl:
 

sicamin

Member
Gabiuta eu am primit un puiut cam de 5 cm. in ianuarie ,anul acesta. Cand a vut cam 10 cm, i-am taiat varful (ciupit doar 2 frunzulite din varf). Au crescut 3 lastari dar doi mai lungi si unul mai scurt . Atunci am ciupit doar lastarii mai lungi. Acum am taiat mai mult din ei si i-am pus la inradacinat (au deja radacini). Planta mea are acum 70 cm.Nu o mai tund decat la primavara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Multumesc mult Sica.Cum trec florile asa am sa fac.Mi-e sa nu fie prea tirziu.Dar mi-e mila acum sa nu ma bucur de flori.
Chiar si doua culori Simona!!!Cu placere infinita :rofl:
 

simonac

Member
merci muuult gabiuta..ma opresc doar la mov, pt ca portocaliu am si eu si e lung cat o zi de post: o sa-l coafez si eu cat de curand :wink:
 

simonac

Member
ma laudam ca o sa coafez lantana...ei bine inca n-am facut-o...pt ca face flori in draci... am vazut intr-o poza de-a iulianei ciobanu multi puiuti de lantana langa planta mama..cum ai facut?
varfurile pe care o sa le tund, le pot pune in apa sau direct in pamant?
 
Simona cred ca ai vazut ghiveciul comun cu mai multe feluri de lantana (adica 3), acum le-am separat. Nu stiu cum e mai bine (in apa sau in pamant) ca ale mele erau cu radacini cand le-am primit.
Si eu as vrea sa stiu cum se prind cel mai sigur. Va trebui sa coafez si eu una, care a crescut ca nebuna. Deci cine ne poate ajuta? Sicamin tu cum ai inmultit lantana?
 
Sus