Lantana

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa cum arata se descurca bine.
As mai avea nevoie de una curgatoare/tiritoare mov.:rofl:
 

bradut

Well-Known Member
As vrea sa stiu la cat timp se uda lantana pe timp de iarna. Am inteles ca intra in repaus in perioada rece.
 

aleynad

Active Member
Moderator
dupa esecul de anul trecut, cand ambele mi-au murit cand le-am bagat la iernat si cea rosie curgatoare si cea dreapta portocalie, acum sunt fericita posesoare a 2 minunatii, multumita danei_rusu :hug:
 
A

Anonymous

Guest
ale mele sunt adevarati copaci
si le-am tot tuns
acum sunt inflorite
din pacate cum le bag in casa cum ishi pierd frunzele si se reabiliteaza abia spre craciun
 

gty

Member
buna ziua
stiu ca poate sa scris dar incerc caci nu am timp suficient
deci pina la urma cum se pun semintele de lantana la germinat ?
care sunt pasii
multumesc si scuze
 

gabi d

Member
subscriu la intrebarea pusa de gty! si eu as vrea cateva idei apropo de plantarea semnitelor de lantana.

Multumiri anticipate! :D
 

gabi d

Member
nu vreau sa par insistenta...dar..revin cu intrebarea care ma roade :) : A inmultit cineva pana acum lantana prin seminte? CUm se face? Eu am seminte de lantana si nu stiu cum sa procedez. mai ales ca am vazut intr-un articol pe net ca prin seminte nu se inmulteste :nu-mi_place: e adevarat?

multumesc anticipat. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu stiu, Gabi, de obicei metoda cea mai folosita e cea din butasi si e cea mai sigura :D

dar de ce nu incerci macar cu o parte din seminte? poate germineaza :D acopera-le cu un strat foarte fin de pamant pentru ca banuiesc ca sunt f mici, acopera ghiveciul cu folie transparenta si tine-le la cald si lumina.
Multa bafta!
 

gabi d

Member
Multumesc Aleynad!
Asa o sa fac...le impart pe caprarii! Cateva in pamant cu folie pe deasupra...cateva o sa le las la germinat...si cateva le tin de rezerva.
Credeam ca cineva a obtinut plantute si prin seminte - din ce am vazut eu toata lumea sfatuieste inmultirea prin butasire in cazul lantanei...si sunt putin descurajata. :(

Dar...incercarea moarte n-are!

Multumesc inca odata. :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Pentru inmultire lantana din seminte spun din experienta;semintele sunt destul de mari ;se pot aseza in gropite mici si se pun la lumina udandu-se moderat pana se ivesc coltii;necesita rabdare pana ce incoltesc ,dar o data iesti planta se ridica rapid;nu se planteaza la mare adancime dar nici neacoperite.Distanta intre seminte de cca 5 cm ;nu este nevoie de repicare ;dupa ridicarea plantei se trece in ghivecele mici pana la o mica maturizare apoi in altele mai mari cu tot substratul precedent si asa in continuare in functie de marimea plantei
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am cules acum vreo doi ani o gramada de seminte de la toate lantanele mele.Rata de germinare insa a fost foarte mica.Le-am pus spre mijlocul lui iunie deci cind era foarte cald.Lumina mai mult decit suficienta si totusi..........De aceea se si practica inmultirea acestei plante din butasi si aia luati nici prea tineri dar nici prea batrini.
Dupa germinare insa semintele cresc foarte repede.Butasii inradacineaza in cca.3-6 saptamini in functie de conditii.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: acum???In februarie???
Poate :?: si cu un mare semn de intrebare puse intr-o sera cu lumina 14 ore/zi si o temperatura constanta de 18 de grade + umiditatea necesara..........
Semintele de lantana si asa germineaza foarte greu.Le trebuie circa 2 luni si cu caldura multa asa ca nu stiu cum ar putea sa se puna de pe acum.....Dar mai stii??? :wink:
 

Ioana

Member
Eu am pus azi seminte la incoltit si promit sa le transform intr-un experiment ilustrat ca sa vedem toti pasionatii de lantane ce iese :)
 
Sus