Lalele

happy

Well-Known Member
Elektra a spus:
Si, ti-ai luat papagal Happy? Eu tare am mai oftat pe langa ratele mandarin dar cred ca le termina psihic cainele :)
Nici nu am vazut standul cu pasari :( Am vazut alte animale si mai ales plantele :wink: Acum imi dau seama ca lalele Ice Cream nu am cautat,nici nu auzisem de ele!
Am pus-o pe cumnata sa caute la Baumax! :D
Anette,este foarte bine in ladite de plastic,gasesti peste tot asa ceva,chiar si la ghenele de gunoi unde unii le arunca :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu ma intreb ce se intampla cu bulbii de lalele pe seceta asta...In perioada asta lalelele dau coltul si fac radacini, cum se descurca pe asa uscaciune? Am sapat niste radacini de bujor si langa el aveam niste bulbisori de crocusi. Aveau deja radacini, dar mugurele crescut era galbejit si oarecum usor ofilit fata de cum era in alti ani. Mi-e teama ca lalelele o sa moara de sete, mai ca-mi vine sa trag o udatura :|
 

anette_b

Member
miki70 a spus:
Sapa putin la suprafata si pune apa, a 2-a zi vei sapa mai usor. In loc de cosulete care sunt foarte scumpe ia ladite mici din piata , din acelea in care se vand ciupercile.
ok. multumesc ! cu udatul mai greu ca furtunul a fost dus la magazie. e vorba de gradina de la servici , eu acasa nu am gradina. :(
probabil voi sapa doar in locurile unde pun laditele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
miki70 a spus:
Lalele nu trebuie sa fie in repaos ? Prin asta eu inteleg ca nu le trebuie apa.
Nu prea sunt in repaus, Miki, in sensul ca acum toamna formeaza radacini si creste mugurelul din bulb si pe urma sta cuminte acolo pana primavara cand da caldurica si incep sa creasca. Eu am avut anul trecut cateva lalele care au rasarit cam 2 cm deasupra solului :|
 

MASCHA

Active Member
Eu azi chiar am stropit putin,de ma crede lumea nebuna,dar la mine solul este mai mult nisipos,nu a plouat din august si cand am plantat bulbii proaspat achizitionati parca-i puneam in ţărînă....asa ca am stropit.....daca ar fi plouat,cum ar fi fost :?
 

miki70

Active Member
Mascha tu stai la casa, ai gradina ta, banuiesc ca ai gard inalt si nu prea te vad vecinii dar eu la bloc sa ud gradina unde ma vad sute de persoane :) . Radea Claude de mine cand i-am spus ca am udat de pe geamul de la baie pe furis :rofl:
 

magda

Active Member
Moderator
Miki, peste strada de mine este o casa la etaj. Vecinii stiu tot ce fac in curte si pana la ce ora stau - odata am fost intrebata ce am facut pana la 2 noaptea prin curte si ce zice sotul meu ce activitatile mele. Era foarte cald, nu puteam sa dorm si udam cactusii. Enervata am intrebat-o si eu pe vecina daca scopul ei in viata este sa ma urmareasca pe mine. De atunci am liniste si nimeni nu mai indrazneste sa ma intrebe ce fac.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vecinii mei sunt mai discreti:isi fac cruce de dupa perdea :evil:
Din cauza umbrei din curte pamintul la mine pare ud la suprafata.Dar....cind am platat ieri niste bulbi am avut surpriza sa vad ca numai la suprafata este asa .Ahhhh...o ploicica ce buna ar fi. :D
 

radu

Member
A fost si este o seceta de nedescris in cuvinte. Pentru cei care au norocul de un pamant mai nisipos e mai simplu, dar pentru cei cu pamant lutos, cum sunt si eu, e un chin imens. Ca sa pot sapa trebuie sa ud pamantul cu cateva zile inainte si apoi sap chiar cu tarnacopul.
Va dati seama in ce conditii stau lalelele. Eu la plantare am udat bine, si dupa 3 saptamani am reluat udarea. De atunci au mai trecut 2-3 saptamani si ma gandesc sa ud iarasi. Voi ce ziceti ?
 

miki70

Active Member
Daca as avea gradina mea , ( proprietate) nu mi-ar pasa de nimeni dar la mine e gradina de bloc, 4 etaje de deasupra mea stau si se uita ce fac eu afara plus alte scari de bloc de vis-a-vis. Sunt oameni care nu vad mai departe de pragul usii, nu-i intereseaza ce se intampla afara sau pe scara. Sunt sigura ca m-au facut de mult nebuna daca ud cand nu mai e nici o floare in pamant sau in noiembrie . Eu ud mereu dupa ce sap, zgarm, plantez pentru ca altfel vin pisicile maidaneze si isi fac WC in locul ala.
 

gabrielais

Active Member
radu a spus:
A fost si este o seceta de nedescris in cuvinte. Pentru cei care au norocul de un pamant mai nisipos e mai simplu, dar pentru cei cu pamant lutos, cum sunt si eu, e un chin imens. Ca sa pot sapa trebuie sa ud pamantul cu cateva zile inainte si apoi sap chiar cu tarnacopul.
Va dati seama in ce conditii stau lalelele. Eu la plantare am udat bine, si dupa 3 saptamani am reluat udarea. De atunci au mai trecut 2-3 saptamani si ma gandesc sa ud iarasi. Voi ce ziceti ?
si la mine e pamantul lutos..cand mi-a venit comanda de trandafiri coral..tot cu tarnacopul s-au sapat gropile..era ca piatra pamantul..dar lalelele o duc bine ca noi am inlocuit pamantul cam 40 cm grosime in toata curtea..intre timp s-a tasat, l-a mai spalat ploaia pana s-a asezat...dar am fost uimita cat de uscat e pamantul si ala cand se impietreste.....super bine ar prinde o ploita...
 

sicora fabian

Active Member
Constantin, pamantul este asa de uscat ca nu intra burghiul manual!
Am scos un cercis cu balot de 1,2 metri, sapat numai cu tarnacopul, iar balotul a ramas intact, parca era de beton! :eek: Am ramas uimit!
La lalele este mai usor, ca-l sapi cat poti, il uzi foarte bine cu o saptamana inainte, iar la plantare il mai sapi o data si uzi dupa aceea iar!
 

gabrielais

Active Member
constantin.c a spus:
gabrielais : da-mi te rog adresa ta de email si-ti trimit poza cu un burghiu de pamant ,pe care il poate face orice barbat !!!!
multumesc Constantin..detinem deja "scula" cu pricina.. :rofl: din pacate cum spunea si Fabian pamantul e ca piatra..ne-am chinuit 3 oameni sa scoatem un pom uscat...no' pana la urma ne descurcam noi, cu tarnacopul, cu burghiul..tot se sapa gropile ca-i mare baiul... :rofl: la mine cand se sapa gropi pt pomi sau trandafiri facem gropi cam de 60/60 si inlocuim tot pamantul..ala galben si tare ca piatra scos din groapa il aruncam...
 
Sus