Lalele

Dea

Active Member
Bulbii de lalele nu trebuie udati, nici la plantare, nici dupa. Perioada lor de vegetatie va incepe in primavara, iar pana atunci nu necesita nici un fel de ingrijire.
 

happy

Well-Known Member
Azi am plantat si eu bulbii de la AtlasPlants in ladita de plastic pt. sticle.Este o treaba buna,la anul stiu unde sunt :rofl: Mai trebuiau bulbi sa completez o ladita :wink:
 

miki70

Active Member
Happy cum ladite pt sticle, din alea cu orificii in care pui sticla? In fiecare orificiu ai pus un bulb?? Daca e asa faina ideea. Tu ai mai multe lazi decat bulbi?? :rofl: Eu cersesc lazi prin piata si abia fac rost de cate 1, noroc cu o prietena care mi-a mai procurat 4 buc.
 

happy

Well-Known Member
Daca ii tai partea de sus de care apuci, ramane cam de 15cm inaltime :wink:
Dezavantajul este ca in timp lazile devin casante si se sparg!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aha.Eu cred ca nu am vazut asa ceva :?
Oricum vreau intii sa vad ce a ramas din ce am plantat anii trecuti caci pe an ce trece parca dispar tot mai multe.Coboara cred asa de mult incit dispar.De mincat nu le maninca nimic,asta e sigur.
 

victoria222

Active Member
Happy, vezi in pavilionul C4 parca, acolo undes flori si seminte, cauta standul de la Vilmorin, au pachete cu cate 10 bulbi de lalele la 6,5 lei, 7,5 lei si 10 lei pachetul, si niste soiuri foarte frumoase. Iesi mai avantajos ca pret - 0, 65 bani bulb sau maxim 1 leu pe bulb, in timp ce afara sunt 1,5 lei bulbul, la vrac.
 

Blitz

Active Member
Eu am rezolvat azi in sfarsit "bulbiada"- si am constatat ca as mai avea loc pentru ceva crocusi- deci nu mai trebuie sa intorc capul cand trec prin vreun market care are bulbi :rofl: :rofl: :rofl:

Gabiuto- uite asa arata laditele si cosuletele (pe care le-am luat anul trecut de la Hornbach):

http://blitz1959.sunphoto.ro/GRADINA_LA ... 1/50007700

Problema cu laditele este doar sa faci groapa cat mai uniforma, sa nu stea ladita aiurea :rofl: :rofl: :rofl:

Eu am pus 7 ladite si 11 cosulete.

Din pacate, in primavara cand am scos laditele mi-am facut etichete in pungute de plastic- ceea ce este foarte ok DACA aveam suficienta minte sa scriu ce trebuie pe hartii. Asa ca acum cand am vrut sa replantez am citit cu mult entuziasm "lalele, narcise rondou" sau "lalele mix, narcise, crocusi rondou" :rofl: :rofl: :rofl: Si cand ma gandesc ce admirativ se uita sotul care m-a ajutat la "ordonat" bulbii la mine- total convins ca am clasificat totul corect :rofl: :rofl: :rofl:

Informatii total "blonde"- asa ca am facut laditele mai degraba in stil "Miciurin" :rofl: :rofl: :rofl:
 

happy

Well-Known Member
victoria222 a spus:
Happy, vezi in pavilionul C4 parca, acolo undes flori si seminte, cauta standul de la Vilmorin, au pachete cu cate 10 bulbi de lalele la 6,5 lei, 7,5 lei si 10 lei pachetul, si niste soiuri foarte frumoase. Iesi mai avantajos ca pret - 0, 65 bani bulb sau maxim 1 leu pe bulb, in timp ce afara sunt 1,5 lei bulbul, la vrac.
Multumesc Victoria,maine toata ziua am timp sa caut.Am crezut ca numai C5 este cu plante dar vad ca am mult de vizitat,plus ca vreau sa vad si ceva animale,pasari :D Poate imi cumpar un papagal ca imi plac cand se pupa(vezi avatar :rofl: )
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Blitzule :hug: merci.Le-am vazut si le stiu acum.Nu intelegeam ce fel de ladite (blonda tu...blonda eu :rofl: ).Eu le "culeg" din piata ca le lasa tiganii aruncate si poti lua de acolo cite vrei.
Prefer cosuletele ca sunt mai micute si le poti pune mai usor.Am doua deja puse.
Spor la bulbarit :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Din proprie experienta spun ca daca laditele sau cosuletele nu sunt scoase in fiecare an si nu se face rotatia culturii pe teren, lalelele se vor pierde progresiv din diferite motive:udate prea mult vara,secarea bulbilor,viermii sarma sau melcii,dar si ramele invadatoare,tripsii
 

Blitz

Active Member
Gabiuta a spus:
Aha.Eu cred ca nu am vazut asa ceva :?
Oricum vreau intii sa vad ce a ramas din ce am plantat anii trecuti caci pe an ce trece parca dispar tot mai multe.Coboara cred asa de mult incit dispar.De mincat nu le maninca nimic,asta e sigur.
Gabiuto- foloseste ladite sau cosulete-

http://blitz1959.sunphoto.ro/GRADINA_LA ... 1/50007751

nu mai migreaza bulbii in adancime, dar SIGUR ii incurci daca procedezi ca mine :rofl: :rofl: :rofl:

Dar pe bune: desi un pic anevoiasa metoda, tot este mai bine decat sa "orbecai" primavara dupa bulbi cand vrei sa-i scoti (recomandat conform teoriei bunicii mele: 1 data la 2 ani :roll: ). Si nu ii mai tai cu sapa, harletul, etc.....
 

radu

Member
Daca dupa plantarea bulbilor de lalele am udat pamantul mai zdravan, am gresit ? Ca de la plantare de acum 2 saptamani n-a plouat deloc !
Ca nu mai inteleg, trebuie sa udam dupa plantare sau nu ?
 

Dea

Active Member
Umiditatea excesiva a solului poate duce la putrezirea bulbilor, care in aceasta perioada se afla intr-o stare oarecum latenta. Perioada rece le va determina inflorirea din primavara.
Nu ai gresit atat de mult prin faptul ca i-ai udat, cu atat mai mult ca nu a mai plouat de atunci, insa nu are rost sa te complici, parerea mea :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Ma apuc de strans ladite/alveole si la anul, cand ar trebui sa umblu la ele conform teoriei bunicii lui Sigrid :), o sa le asez si eu asa.
 

Elektra

Member
happy a spus:
victoria222 a spus:
Happy, vezi in pavilionul C4 parca, acolo undes flori si seminte, cauta standul de la Vilmorin, au pachete cu cate 10 bulbi de lalele la 6,5 lei, 7,5 lei si 10 lei pachetul, si niste soiuri foarte frumoase. Iesi mai avantajos ca pret - 0, 65 bani bulb sau maxim 1 leu pe bulb, in timp ce afara sunt 1,5 lei bulbul, la vrac.
Multumesc Victoria,maine toata ziua am timp sa caut.Am crezut ca numai C5 este cu plante dar vad ca am mult de vizitat,plus ca vreau sa vad si ceva animale,pasari :D Poate imi cumpar un papagal ca imi plac cand se pupa(vezi avatar :rofl: )
No, ce ma oftic, nici eu n-am stiut ca-n C4 mai sunt flori, drept e ca am stat doar vreo 3 ore.
Si, ti-ai luat papagal Happy? Eu tare am mai oftat pe langa ratele mandarin dar cred ca le termina psihic cainele :)
 

anette_b

Member
am cumparat 60 de bulbi narcise (mai de soi) si lalele. gradina nu e sapata 9e la servici si nu prea a fost posibil , nu a plouat si pamantul e f. tare ).
ce ma fac cu bulbii ? voi sapa cate 1 m din loc in loc , adica numai in zonele in care plantez. incerc sa fac rost de cosulete pt plantare .
 

miki70

Active Member
Sapa putin la suprafata si pune apa, a 2-a zi vei sapa mai usor. In loc de cosulete care sunt foarte scumpe ia ladite mici din piata , din acelea in care se vand ciupercile.
 
Sus