Lalele

anette_b

Member
inca nu am plantat bulbii. dar ii plantez , chit ca sap pamantul cu mainile ! :x
ca nu am avut cu ce sa sap , la servici am o cazma pe care a incuiat-o sefu' in magazie...mai am si o sapaliga , sau cum se cheama...din aceea cu tais ingust si 2 dinti in partea opusa. cu aceasta voi face gropile si restul e treaba forilor. sa se descurce !
 

Elektra

Member
Pentru cine mai doreste, in Baumax sunt reduceri la bulbi, in Cluj am gasit lalele Ice Cream la 9.99 pachetul, mai erau cateva cand am luat eu.
 

anette_b

Member
azi am sapat la cazma , am scos pirul cat am putut si am plantat lalelele. de fapt am plantat mai multe narcise decat lalele...a fost cald si poate daca nu da prea tare inghetul , se prind si ele.

va rog , spuneti-mi ca vor inflori la primavara , ca am dat o traista de bani pe ele si am si basici in palme de la cazma !!... :cry:
 

anette_b

Member
Re: plante ierboase de gradina

popescu gp a spus:
Sa ne prezinti la primavara covorul tau de narcise si lalele;Succes.
desigur ca le prezint ! am facut un rond mare imprejmuit cu dale ...
cred ca maine mai pun un strat de pamant ca sunt plantate cam la 10 cm. :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anette, daca ai 10 cm de pamant deasupra bulbului e suficient. Vezi si pe plicuri, scrie adancimea de plantare la fiecare varietate. Adancimea se masoara de la baza bulbului, de la mustati. Lalelele chiar nu-s sensibile, eu am vazut bulbi pe care i-a scurmat cartita, primavara mai aveau 2 cm de pamant deasupra si au crescut si inflorit :wink:
 

anette_b

Member
miki70 a spus:
De obicei se pune peste bulb pamant de 3 ori marimea lui.
pai la asta ma gandeam si eu dar am realizat opera in graba. si unii bulbi de narcisa erau f mari si deasupra lor nici poveste sa fie de 3 ori mai inalt pamantul...si nici nu am batatorit pamantul peste ele, e cam afanat.
am plantat in grupuri de cate 5-6 bulbi intr-un cuib , cativa cm intre bulbi si toate cuiburile formeaza un cerc. adica rondul. :) . e prima data cand fac asa ceva , am mai avut doar in jardiniere .

dar eu sper ca daca vor sa traiasca , se vor descurca ele !
 

anette_b

Member
claude a spus:
Anette, daca ai 10 cm de pamant deasupra bulbului e suficient. Vezi si pe plicuri, scrie adancimea de plantare la fiecare varietate. Adancimea se masoara de la baza bulbului, de la mustati. Lalelele chiar nu-s sensibile, eu am vazut bulbi pe care i-a scurmat cartita, primavara mai aveau 2 cm de pamant deasupra si au crescut si inflorit :wink:
multumesc !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu vreti sa facem o recapitulare a soiurilor de lalele care au inflorit in 2011? Sa vedem soiurile si ... ce ne mai trebuie pentru sezonul urmator. :wink:
 

geodezia

Well-Known Member
lalelle

eu as vrea ceva simpla alb rosu si galben ma gindeam sa iau de la peter tiberiu dar nu stiu daca a mai luiat cineva de la dinsu .. cum a livrat sa nu ma trezesc cu saminta cit unghia la preturi de olanda
 

elenafles

Active Member
Pe mine ma framanta o problema.Poate imi dati voi vre-o sugestie.Am plantat multe soiuri de lalele in gradina si recunosc le-am cam amestecat.Anul acesta trebuie sa scot bulbii prin iunie si vreau sa ii grupez pe soiuri cand ii voi replanta.Cum sa fac sa recunosc fiecare bulb din ce soi face parte :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-ai cum :mrgreen: Doar daca legi, cand sunt inflorite, o ata colorata, aceeasi culoare la ficare varietate :rofl: Sau, ma rog, langa fiecare bulb un betisor colorat...
 

happy

Well-Known Member
Elena ai timp sa te framanti inca 2luni de zile,vezi sa te lasi si la dospit sa iasa painea buna :rofl:
 
Sus