Lalele

Simina

Active Member
Tocmai am primit cativa bulbi de lalele din Olanda.
Ce ma sfatuiti?
E prea tarziu sa-i pun acum in jardiniere? Unde sa tin jardinierele, pe un balcon inchis sau deschis?
As vrea sa-i asez in seara asta, pentru ca ma apuca Boboteaza si nu vreau sa aman pe luni.
Sa incerc si in ghivece adanci? Cum sa-i asez, mai la suprafata sau in adancime?
Gradina n-am - doar conditii de bloc, iar in materie de "lalele" n-am experiente.
 

Simina

Active Member
Gata cu bulbii. Va fi un experiment. Vecina mea tot azi a pus bulbii in pamant, asa ca-s tare curioasa ce va iesii la primavara.
Jardiniera am sa o tin pe balconul deschis, iar ghivecele pe balconul inchis.
 

Simina

Active Member
Sa stii Attila, ca ieri, cand am primit bulbii, m-am gandit la gradina ta cu lalele, din prezentarea care ai facut-o noua -dedicatie de 1 Martie 2006.
 

Simina

Active Member
Attila, eu am pus 11 bulbi de 5 feluri, din care cel putin 2 erau ca si ai tai.
Mi i-a trimis o prietena din Olanda, dar mama ei i-a amestecat fara sa tina cont de tipul de lalea. Am vazut 3 din ambalajele cu care au venit, dar mi-a zis ca au fost de 5 feluri si mi-a pus intr-o punga din fiecare.

Sa avem noroc la lalele olandeze. :)
 

schlucky

Member
lalelele mele...puse in pamant pe la sf. lui noiembrie, si-au scos capul deja afara, unele deja mai bine 1 cm, altele abia se vad .... ma gandesc ca e prea repede..caci de mai vine zapada ar fi cat de cat ok...dar de vine doar inghet? mai ramane ceva din ele?

alte bulboase ramase in pamant de primavara trecuta sunt deja la 5-10 cm, irisul e deja de peste 20cm....deci stau bine :), dar nu ma mir caci acum avem 15°C si se anunta si mai cald ...
 

simonag

Member
Literatura de specialitate recomanda acoperirea lor pe timpul iernii cu un strat de mulch ca sa le intarzii dezvoltarea si sa nu inceapa sa creasca in perioadele calduroase din iarna. Cand perioada gerurilor a trecut, se indeparteaza mulch-ul. Cand vine zapada sa le acoperi bine cu zapada.
 

Simina

Active Member
V-am zis ca pe 5 ianuarie am pus 11 bulbi de lalele in jardiniere si ghivece. Azi am observat ca un bulb de lalea alba, lucreaza. Ghiveciul il tin pe balconul inchis.
 
A

Anonymous

Guest
Simina,daca le dai conditii bune,ele vor inflori mai devreme si dupa ce se trec si se usuca ,le scoti si le conservi. Ai gradina?
 

Simina

Active Member
Nu am gradina dar m-am apucat de lalele, pentru ca am primit bulbii de la o prietena din Olanda.
 

silvia

Member
PLante cu bulbi

Anul precedent am scos bulbii la narcise si lalele dar nu eram membra a cestui forum unde invatam mereu cate ceva.De aceea operatiunea de scos si replantat nu am facut-o ordonat cum as face acum,in sensul de a separa bulbii atent.Astfel ca acum sunt foarte dezordonate plantele mele,grupate aiurea.Din acest motiv as dori sa le mai scot odata in acest an.O fi bine sau nu?
Dar lalelele replantate vor face flori in aceasta primavara?Narcisele au inflorit intre timp.
 
A

Anonymous

Guest
vor inflori precis. Cind se ternina si frunza la ele,le scoti si le plantezi ia in septembrie ,si iar vor inflori...,poti face asta in fiecare an.
 

silvia

Member
Attila trebuie sa te intreb ceva daca tot ai postat lalele pentru mine.
1.Ce se vede printre lalele ca un pat de frunze subtiri?
------------------------------------------------
2.Ai pus narcise alaturi de lalele ?
-----------------------------------------------
Intreb deorece am citit undeva ca narcisele stingheresc dezvoltarea lalelelor si vreau sa stiu daca este adevarat.
 
Sus