Lalele

calin123

Member
sacii de rafie tinuti afara ingheata si se sfarma ( plasticul devine casant , imbatrineste ) dar poti incerca un sezon tot vor tine .
 

blueheart_d

Member
daca are cineva lalele mai "exotice" decat modelele clasice intalnite pe la noi, as vrea sa stiu cum se comporta in timp (ani). cineva mi-a spus ca se distrug, inghiata sau pur si simplu putrezesc in pamantul nostru pt ca nu le-ar conveni clima :( . tare dragi imi sunt si tocmai de aceea am cumparat toate soiurile care le-am gasit in comert si n-as vrea sa "moara" in timp. macar sa le pot rula bulbii.
 

claudia_s

Member
eu am lalele exotice si pot sa iti spun ca sunt ok, un singur soi am pierdut dar era bolnav bulbul de cand l-am cumparat.
 

sorina

Active Member
eu am cumparat anul trecut dun Germania o valiza plina de bulbi de lalele si narcise ( din care jumatate le-am daruit ) iar celelalte le-am plantat in noiembrie direct in pamint . Au inflorit la sfirsitul lui marie 2007 , prima data lalelele, narcisele isr la urma ghioceii albastrii de gradina . Lalelele mele aratau asa http://s242.photobucket.com/albums/ff116/sorina_08/lalelele/
Am pastrat citiva bulbi pe care i-am plantat in sticlele de plastic transformate in ghivece , din care au inflorit o luna mai tirziu http://i242.photobucket.com/albums/ff116/sorina_08/decoruri rustice/PICT1074.jpghttp://i242.photobucket.com/albums/ff116/sorina_08/decoruri rustice/PICT1073.jpg
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru Viovaslui:
Stii denumirile fiecarui soi?Nu scrise pe pachet ci "pe dinafara"......
Stii pe fiecare unde le-ai pus in gradina?
Ai format alei,ronduri sau ce....din ele?
Cum le-ai combinat?

Interesant de aflat toate astea.Din cite am vazut prin ce ai mai postat gradina este foarte mare.....
Poti sa te "joci" linistit cu ele dar cum ai facut tu?

Si mie imi plac mult.Primavara este o adevarata incintare.
In privinta denumirilor nici nu le stiu si sincer :oops: nu prea ma intereseaza atita timp cit sunt atit de frumoase si-mi decoreaza gradina in asa fel incit imi umplu sufletul de frumusetea lor.......
 

cornelia

Fondator
Membru staff
dolby a spus:
Am pus in pamant bulbi de lalele si zambile in toamna asta si acum 2 zile ducandu-ma acasa am observat ca au rasarit aproape toate si au cam 3cm.
Ce ma fac cu ele in iarna asta?
Cum le pot proteja?

Cu respect,
dolby
 
A

Anonymous

Guest
Asa trebuie,sa scoata nasul.Inseamna ca sunt bine.Nu pune nimic pe ele,lasa-le asa altfel cresc ca nebunele la cald.
 
A

Anonymous

Guest
Nu-ti fa.Ala scos afara e radarul.Vine gerul sau nu?Muscari mei sunt complet afara in fiecare toamna si n-au nimic.
 
A

Anonymous

Guest
Am niste bulbi de zambile cu motul dat...Ii mai pot planta acum in gradina? Sau mai bine e sa-i pun in ghiveci?
( nu am gasit un topic "zambile"....sper sa nu supar... :? :? )
 
A

Anonymous

Guest
Poti,dar baga-le putin mai adanc,sa nu stea cu motul afara la inceput.
 

Simina

Active Member
Am uitat niste bulbi de lalele intr-o jardiniera, inca din primavara trecuta si azi am constatat ca s-au format plantutele. Buna treaba.
 
Azi am inspectat zona unde am plantat lalelele si :D :D am vazut ca au inceput sa dea cateva din pamant. Sper sa nu pateasca nimic daca da iar gerul. :? :?
 

claudia_s

Member
si la mine au iesit si lalelele si zambilele. au deja 4 cm, sper si eu sa nu le prinda frigul. Saptamana trecut au fost si 9 grade cu plus iar sambata noaptea a fost ger asa ca nu stiu ce se va intampla cu ele.
 

mirelush

Member
Intrebare - intrebatoare ...
Am vazut ca sunt magazine unde se mai gasesc la vanzare bulbi de lalele. Cum se pastreaza pana la toamna , cand e momentul propice de a fi puse in pamant ? Se mai pot pune acum ?
 
Sus