Lalele

adrianam

Well-Known Member
Cam 5-15 zile, depinde de soi, de vreme, de expunere.
Daca sunt un pic mai la umbra se deschid mai tarziu, dar poate tin cu cateva zile mai mult.
Daca vremea este racoroasa pot sa tina si doua saptamani.
 

crysty

Active Member
Acum în noiembrie îmi rădar și mie două laleleVezi atașament 8044
pe la mijlocul lui octombrie- inceputul lui noiembrie anul asta am fost la dedeman si am cumparat 12 pungulite cu bulbi adica 2x12 = 24 bulbi in total de lalele Kaufmanniana ( https://www.gardenia.net/plant-variety/kaufmanniana-tulips ) vreo 5 varietati si le-am plantat afara in gradina la cineva pentru iernat.
Cred ca ce a postat mai sus Oana26, ultima poza ,lalele cu galben/portocaliu cu rosu , posibil sa fie din genul Kaufmanniana.
Prin ianuarie o sa le scot si sa le pun in ghiveci daca s-au dezvoltat bine , principalul e sa isi ia doza de frig care le trebuie lor.
Faptul ca le ai la interior si au incoltit asa devreme ma face sa cred ca nu si-au facut o perioada de odihna in frig (in natura sau la frigider) si in acest caz planta va fi mica si floarea anemica doar sa te tii de capul lor cu stimulente si ingrasamant. Eu stiu ce am patit cu zambilele anul trecut si chiar le-am tinut in ghiveci afara pana in ianuarie si tot au iesit florile cam mici ,unele nici nu au facut tija si aveau floarea mica si ingramadita la distanta de vreo 1-2 cm de bulb.
Inca nu am aflat ce le pun olandezii la ghivecele cu "bulboase de toamna" care le exporta si apar la noi prin februarie la supermarket ca fac o floare mare si bogata plus ca probabil ei le tin si in frigidere la iernat dar sigur ingrasamantul obisnuit de flori nu este deajuns.
Success cu ele, vezi ca atunci cand cresc or sa ceara lumina multa , dar ca sa contracarezi portul mic care o sa il faca in conditii de ghiveci si floarea mica si ingramadita e bine sa le tii la lumina foarte slaba (eu le puneam un ghiveci mic negru in cap) pana mai cresc un pic in inaltime si asta se face exact cand rasare. Eu am spus din punctul meu de vedere, le cresti cum stii ca ti-au mers .
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
pe la mijlocul lui octombrie- inceputul lui noiembrie anul asta am fost la dedeman si am cumparat 12 pungulite cu bulbi adica 2x12 = 24 bulbi in total de lalele Kaufmanniana ( https://www.gardenia.net/plant-variety/kaufmanniana-tulips ) vreo 5 varietati si le-am plantat afara in gradina la cineva pentru iernat.
Cred ca ce a postat mai sus Oana26, ultima poza ,lalele cu galben/portocaliu cu rosu , posibil sa fie din genul Kaufmanniana.
Prin ianuarie o sa le scot si sa le pun in ghiveci daca s-au dezvoltat bine , principalul e sa isi ia doza de frig care le trebuie lor.
Faptul ca le ai la interior si au incoltit asa devreme ma face sa cred ca nu si-au facut o perioada de odihna in frig (in natura sau la frigider) si in acest caz planta va fi mica si floarea anemica doar sa te tii de capul lor cu stimulente si ingrasamant. Eu stiu ce am patit cu zambilele anul trecut si chiar le-am tinut in ghiveci afara pana in ianuarie si tot au iesit florile cam mici ,unele nici nu au facut tija si aveau floarea mica si ingramadita la distanta de vreo 1-2 cm de bulb.
Inca nu am aflat ce le pun olandezii la ghivecele cu "bulboase de toamna" care le exporta si apar la noi prin februarie la supermarket ca fac o floare mare si bogata plus ca probabil ei le tin si in frigidere la iernat dar sigur ingrasamantul obisnuit de flori nu este deajuns.
Success cu ele, vezi ca atunci cand cresc or sa ceara lumina multa , dar ca sa contracarezi portul mic care o sa il faca in conditii de ghiveci si floarea mica si ingramadita e bine sa le tii la lumina foarte slaba (eu le puneam un ghiveci mic negru in cap) pana mai cresc un pic in inaltime si asta se face exact cand rasare. Eu am spus din punctul meu de vedere, le cresti cum stii ca ti-au mers .
 

florin srcl

Active Member
Sunt primele mele lalele în ghiveci, practic e un experiment și da am cumpărat bulbii prin vară din Dedeman ( parcă) și i-am ținut o perioadă la frigider. Vom vedea!...
 

crysty

Active Member
Si la mine e prima oara, de vreo 3 ani am avut doar zambile si narcise sau doar zambile la ghiveci. De narcise nu am fost multumit mai deloc, ori se dezvoltau incet ori cresteau incet si mai era si cate o zi calduroasa si nu mai faceau flori dar gasisem pana la urma sa le vand asa crescute la cineva cu gradina si mi-am recuperat cam 80-90% din banii dati pe ele. Am fost bucuros si asa ca vroiam sa scap de ele si imi era teama ca am dat banii de pomana. Dupa vreo 2 saptamani ma gasesc cu persoana si imi spune ca au inceput a inflori, nu am putut sa le vad, si imi descria asa de frumos incat parca imi parea rau ca le-am vandut dar decat sa ma chinui cu ele prin ghivece mai bine sa se bucure altcineva de ele in gradina. Erau soiuri frumoase si mai rare, am avut chiar si de aia care face mai multe flori pe o singura tija in varf ca la crini , am avut si de aia batuta cu mijlocul portocaliu inchis, etc.
Asa ca in primavara asta am avut doar zambile care au inflorit binisor in ghivece si pe urma am dus toti bulbii la cimitir la mormant pentru ca eu sa imi iau altii anul asta in toamna dar din vara asta mi-au fost furati de acolo cam 80% ,paguba nu era chiar mare, vreo 35-40 de lei si asa pana la urma am decis sa incerc cu lalele , cam tarziu am mai facut rost de bani si cand m-am dus la dedeman mai aveau doar varietati Kaufmanniana (Heart's Delight, Concerto, Showwinner, Stresa), unele sunt varietati premiate . Am luat 11 pungulite cam 2 de cate un fel si am gasit ratacita printre ele si una cu zambile. Nu imi pare rau ca am prins doar Kaufmanniana ca inteleg ca astea sunt mai mici de statura si infloresc printre primele dar am avut noroc sa gasesc asa ceva pentru ca am o atractie pentru varietati rare la orice planta. :-D asa avand ocazia in viata sa cresc una din daca nu cea mai rara si greu de gasit varietate de busuioc, African Blue care este peren si nu face seminte si se inmulteste doar prin butasi dar e foarte sensibil la frig, si l-am pierdut.
(Am avut in acel an 8 specii de busuioc : cu aroma de scortisoara, de lamaie, comun italian, thailandez cu aroma de anason, lettuce-basil cu frunza uriasa, african blue cu aroma care aduce si a oregano/cimbru, grecesc cu frunza mica, si inca 1 varietate)
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Pe SUNPHOTO postez sub numele ELLADA, dacă vrei să-mi vezi toate florile poți vizita albumele mele. Am ales numele ăsta pentru că am fost în Grecia un timp, am prieteni acolo și mi-a plăcut mult țara asta.
 

crysty

Active Member
Pe SUNPHOTO postez sub numele ELLADA, dacă vrei să-mi vezi toate florile poți vizita albumele mele. Am ales numele ăsta pentru că am fost în Grecia un timp, am prieteni acolo și mi-a plăcut mult țara asta.
Am vazut adineauri albumurile pe sunphoto si am ramas fara cuvine, poza aia cu violetele albastre de parma (africane) :violete: pe raft m-a dat gata plus alte poze cu gloxinie in special cu rosu :gloxinia: , si Hoya . E prima oara cand aud de asa ceva si am citit si comentariul ca face floarea foarte parfumata si ca a umplut balconul de miros :-).
Cat despre bostanei daca nu ai timp sa ii ingrijesti dar totusi apuca sa faca flori cand le vine vremea, stii ca floarea se mananca ? Se rupe floarea, se verifica sa nu aiba insecte innautru, se spala si se da prin compozitie de ou cu faina exact ca la snitele si se pune la prajit. E foarte gustoasa :-D, sigur tre' sa fie si retete pe internet despre asta.
Cat despre pojghita verde de pe pamant poate fi si de la prea mult azot/ingrasamant, daca te apropii de pamant o sa vezi ca miroase ciudat, cam ca atunci dupa ce ploua afara dar un miros mai puternic. Ingrasamantul in exces poate face frunzele alea rasucite ca si cum sunt oparite.
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Mulțumesc mult pentru aprecieri și sfaturi! Puteți și dvs. să vă faceți un album pe Sunphoto, sunt o mulțime de persoane cu care puteți conversa.
 

crysty

Active Member
Multumesc. Nu imi fac inca album pentru ca nu prea am cu ce sa ma dau mare iarna. De-a lungul timpului am strans poate cateva sute de poze si majoritatea sunt postate pe blogul meu (din semnatura de pe forum) ,de exemplu cum se creste ghimbirul , salvia culinara , menta indiana curgatoare . O data ce vine frigul si e si mai racoare un pic atunci reduc numarul de plante iar bulboase si tuberculifere prefer sa le bag in repaus, chiar am de bagat la repaus un bulb de amaryllis si un tubercul de cala (ghiveciul de cala l-am luat cu putin timp in urma de la dedeman cu reducere la pret ca incepeau a se ingalbeni frunzele de neudat) le fac poze mai intai si atunci probabil fac cont pe sunphoto sau caut sa vad daca am vreunul si nu a fost folosit.
Mai am de desfiintat cateva ghivece care nu mai arata bine cu busuioc italian, ardei iuti , si ghivece cu sparanghel sa il mut la gradina la cineva de luni cand se mai incalzeste si craite diverse specii.
Totodata prin reducerea plantelor creez spatiu ca de prin februarie este foarte posibil sa trebuiasca sa produc iar vreo 300 de rasaduri de flori din care jumate vor fi muscate hibrid (pelargonium x. zonale) si restul nu stiu inca, pentru jardiniere la o cafenea cu care colaborez si le dau foarte ieftin sub pretul pietii (ca doar eu le insamantez, nu cum fac precupetii din piete care vand flori pentru jardiniere la ghiveci dar ei nu au muncit sa le semene ci le cumpara puiet pe catalog https://www.viata-libera.ro/prima-pagina/108360-doamna-florilor-de-la-valea-marului si le mai cresc ei in sera, adica mai mult bisnitari decat agricultori, si mai au si certificat de producator pe deasupra)...Una e sa vinzi pui de plante de apartament clonate si alta e sa vinzi petunii/muscate/etc la ghiveci din import si sa minta ca ei le-au semanat.
Ce ramane de la raritul ghivecelor le fac poze si o sa pun si pe sunphoto dar pe viitor sigur o sa am ce posta mai ales daca ma apuc serios sa fac ghivece artizanale.
 
Ultima editare:
Sus