Lalele

LadyBug

Well-Known Member
Cred ca le plac soarecilor, de multe ori am gasit bulbi de lalele scosi din pamant. Referitor la instabilitatea genetica, nu prea e plauzibila, am avut ani la rand si inca am lalele olandeze care nu si-au schimbat culoarea. Insa unele au disparut si s-au inmultit altele si poate de aceea dau impresia ca-si schimba culorile
 

AnDu

Active Member
Am plantat in toamna 2014,50 lalele olandeze.....ma c.am sperie ce aud aici. ca mor sau nu m.ai rasar dupa al 2'lea an.... Sper sa fiu mai norocos.... Ca erau superbe :h: :( o sa pun poza daca m.ai gasesc..... Daca nu rasar.....asta e bag din gradinita cu bulbi pe care ii am la crescut si completez...nu e problema :rofl: dar mi.ar parea rau sa nu rasara...ca au costat ceva....+munca(sa plantezi in august cand pamantul era beton) :rofl: sper sa iasa ceva frumos in primavara :h:
 

lelia

Well-Known Member
Cu siguranță vor ieși .Dispariția bulbilor începe din anul 3 de la plantare din cauze multiple.Principala cauza este ,,sărăcirea" bulbului care se produce datorită schimbărilor climatice din ultimi ani ,bolilor fungice și de multe ori zonelor improprii de plantare a bulbilor.Sunt iubitoare de plante ,știu ce înseamnă să ai un ,,petec" de pământ pe care vrei să înghesui toate plantele de pe planeta ,...avem tendință să plantăm bulboasele în general în apropierea trandafirilor sau altor plante care sunt active tot anul și necesită udari abundente,acest fapt afectează bulbi intrați în repaus după perioadă de înflorire.Avem două soluții,fie plantăm bulbii solitar în locuri unde nu băltește apă (putem amenaja straturi înalte),fie executăm operațiune de scoatere a bulbilor la sfârșitul lunii iunie și replantat în oct. /nov.Acest lucru este recomandat dacă nu în fiecare an ,măcar o dată la doi ani.
.
 
Ultima editare:

AnDu

Active Member
Cine poate le scoate... Eu sunt in criza de timp mereu... Am o gradina si un spatiu separat lat de 1m si lung de 10 plin de bulbi....deci altceva nu am acolo...le.am scos o singura data in toamna 2014 dupa 4ani. De acum cand o sa mai am timp :D eu sper sa se aclimatizeze mult mai repede si sa nu moara ca era superbe :h: singura metoda sa le tii in viata cred ca e sa le scoti in fiecare an din pamant ^_^ vedem cu ce surprize ma trezesc anul asta la bulboasele mele :D
https://m.facebook.com/?_rdr#!/845728558811106/photos/pb.845728558811106.-2207520000.1452849778./937808006269827/?type=3&source=42
https://m.facebook.com/?_rdr#!/845728558811106/photos/pb.845728558811106.-2207520000.1452849778./926973747353253/?type=3&source=42
https://m.facebook.com/?_rdr#!/845728558811106/photos/pb.845728558811106.-2207520000.1452849778./937806822936612/?type=3&source=42
Ceva de genul arata.... M.ai revin cu lalelele :D
 

AnDu

Active Member
Nu va zic ce parfum e primavara in curte.....pana in strada :rofl: intr.un an nu am m.ai gasit nici un fir de floare....am vecini strangatori :( :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
mama ce ordonate le ai acolo la mine talmes balbes nu am scos nicioadata nimik dar am pus mereu prin ele pe unde mai gaseam un loc gol
 

popicu

Member
Am plantat in toamna 2014,50 lalele olandeze.....ma c.am sperie ce aud aici. ca mor sau nu m.ai rasar dupa al 2'lea an.... Sper sa fiu mai norocos.... Ca erau superbe :h: :( o sa pun poza daca m.ai gasesc..... Daca nu rasar.....asta e bag din gradinita cu bulbi pe care ii am la crescut si completez...nu e problema :rofl: dar mi.ar parea rau sa nu rasara...ca au costat ceva....+munca(sa plantezi in august cand pamantul era beton) :rofl: sper sa iasa ceva frumos in primavara :h:
AnDu, ce numesti tu "gradinita de bulbi"? M-ai facut curioasa, poti sa cresti bulbii mici, adica puii?
 

AnDu

Active Member
Normal ca pot :rofl:Puii ii am tot acolo intr.o margina la crescut :D pusi tot in linie frumos :D imi pare rau ca nu am poza de anu trecut cu lalelele si narcisele....sunt o minunatie :h: dar apar acusi in forta :h: si va arat
 

elianna

Well-Known Member
Eu i-am tot scos in fiecare an pentru ca aratau urat dupa ce se uscau frunzele si pentru ca le-am schimbat si locul. Oricum, din bulbii cumparati din comert, dupa al doilea an majoritatea au iesit rosii pitice. Probabil hibrizii au fost de calitate slaba. Acum i-am plantat intr-un loc definitiv, asa sper, si am sa-i mai scot peste vreo 3 ani.
 

AnDu

Active Member
Sa vad cum se prezinta anul asta. Sunt in al 2.lea an. Daca e totul bine nu.i scot daca florile par afectate o sa le scot asta e....e chestia ca unde stau florile mele de primavara nu am altceva si cum ploua se usuca repede. Deci nu stau prea mult in umiditate ca sa.i afecteze. Asteptam sa vedem rezultatul infloririi,cel al frunzelor e ok la prima vedere :D :D
 

belisima

Well-Known Member
ce am patit anul asta: anul trecut am avut un "aranjament" cu bulbi de la benex parca, 2 soiuri de lalele, nu retin numele dar erau unele portocalii si unele mov, puse in grupuri alternativ...anul asta asteptam sa iasa "grupurile"... unul dintre soiuri a disparut pur si simplu, imi dau seama pentru ca erau puse grupat in sir... :( celalalt a iesit . acum e palc de lalele, loc gol... :((
 

belisima

Well-Known Member
nu...ar fi iesit chiar si asa, dar le-am cumparat sa infloreasca amandoua odata, le-am cautat in pamant si am gasit doar cojile de la bulbi...
 

AnDu

Active Member
Este un site de unde le.am luat eu. Sunt aclimatizate in Romania de ceva ani buni. Si pana acum au rezistat toate la mine ba chiar fiecare ceapa are in jur de 2 pana la 5 pui deci daca vreti bulbi de flori Romania si gasiti acolo flori rezistente testate :D
 

belisima

Well-Known Member
stiu site -ul....poate la toamna. in rest toate au fost ok, doar cele batute nu mi-au iesit...de la inceput. ce s-o fi intamplat cu ele nu stiu. recomand timpuriile pitice, sunt o raza de lumina la inceputul primaverii...
 

LadyBug

Well-Known Member
Si eu am patit-o cu mai multe lalele de la cebule care au disparut al doilea an, dar majoritatea par sa fie ok, cred ca e din cauza ca le-am udat acum 2 ani vara prea mult... sau le-or fi rontait soarecii...vara trecuta au cam stat pe uscat (si poate ca fiind pamantul foarte foarte tare nu or fi ajuns nici soarecii la bulbi) si anul asta s-au si inmultit! Abia astept sa infloreasca!
Legat de site-ul cu bulbi din Romania, trebuie sa fim cinstiti, ca nu sunt bulbi "inventati" de ei, ci tot din Olanda sunt luati si apoi crescuti la noi, nu? Asa cum le crestem si noi, tot olandeze sunt, chiar daca le avem de cativa ani in Romania...
 
Ultima editare:

elianna

Well-Known Member
Canasta, Shogun, Cartouche, Dream Touch, Early Harvest, Esperanto, Eternal Flame, Ice Cream, La Belle Epoque, Peach Blossom, Sensual Touch, Snow Cristal, Queensland si altele dar nu mai am spatiu :)
 
Sus