Lalele

Scifficus

Member
Fiind intr-un mic concediu/introspectie/regasire fortat si de imprejurari fericite ( viitoarea sotie si-a gasit tatal biologic ) in Danemarca, la intoarcere am avut escala in Amsterdam. Avand la dispozitie numai 45 minute sa traversam 1/3 din aeroport pana la imbarcare pe fuga am aruncat cate un ochi pe ici pe colo sa vad ce mai prezinta olandezul la galantar.

Sari in ochi de departe un mic magazinas cu plante. Zic lu' iubi ca am nitica treaba si sa se duca ea la magazinele cu bijoux si parfumuri, urmand ca eu ma infing printre plante. Multe, deosebite, relativ ieftine dar nu mai aveam mult loc la bagaje asa ca am insfacat cateva exemplare.

O cutie cu 12 bulbi mixti de lalele, o alta cutie cu 12 bulbi de lalele negre, un bulb de Dhalia Firebird si unul de Sauromatum Venosum. Mi s-au parut cele mai interesante la momentul respectiv.

Lalele negre poarta un sigiliu cu holograma si autograf pentru autenticitate. Nu stiu cat conteaza asta, luand ca referinta seriozitatea din romania.

Postez numai planta corespunzatoare sectiunii.


 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Intr-adevar din punct de vedere comercial sunt prezentate extrem de bine si ofera autenticitate si incredere.Sa iti infloreasca frumos si sa le mearga bine!
 

Scifficus

Member
Multumesc. Sper sa nu le stric. Mai am cateva cumparate de la noi acum2 ani si au mers de nota 10. am nimerit compozitia solului, pozitionarea si udarea lor. sper ca astea sunt mai atent selectionate si nu o sa faca pe nebunele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Interesant...de ce sa nu mearga?Eu nu am avut probleme cu ele...poate in primul an nu au inflorit toate asa cum as fi vrut insa din al doilea an chiar si-au dat drumul.Insa o singura chestie am observat si anume ca daca sunt puse in pamant din toamna se comporta bine primavara si infloresc bogat insa daca sunt puse in pamant din primavara atunci mai fac pe nebunele...Cel putin la mine asa s-a intamplat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Normal zic, ca n-au timp sa se dezvolte. Eu (noi) am un munte de lalele in gradina si am fost incantata de toate. De la cea mai simpla lalea rosie pana la cea mai dantelata portocalie. Uah, ce vis de primavara. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Daaa Cornelia la voi in gradina lalelele sunt la putere.Si ce de frumuseti!Sa ne mai incanti si primavara aceasta cu minunatiile din gradinuta!
 

anasstasia

Active Member
Cornelia, parca locuiai undeva in sectorul 4, deci relativ aproape de mine. Vin si eu cu sacul la cules bulbi de lalele ca de multe ori le-am admirat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Anastassia dupa ce faci asta nu-i asa ca le imparti si cu noi?
Pssst sa nu ne auda Cornelia...
:rofl: :rofl:
 

anasstasia

Active Member
Aaaaaaaaaaa, credeam ca ai adormit. Si noi care puneam planul la punct. :rofl: :rofl: :rofl: Nu misca nimeni in front, ce mai! :mrgreen:
 

anasstasia

Active Member
Nooooo. Eu acum am intrat.Despre ce se vorbea pe aici? :fluierat: :fluierat: :fluierat: Cred ca avem niste clone :mrgreen:
 
Sus