Lalele

anette_b

Member
claude , habar nu aveam ca trebuie sa fie verde! mii de multumiri , e bine de stiut , pirul e o pb mare si in gradina tatalui meu , la tzara.
 

radu

Member
Voi ce ziceti,am plantat lalelele, dar sa mai pun peste pamant un strat de nisip de cativa cm ?
 

Dea

Active Member
eu le plantez in grupuri de cate 4-5 bulbi si le musuroiesc usor peste iarna. In primavara, dupa ce se topeste zapada si trece perioada de inghet, dau la o parte, unde e cazul, pamantul in surplus.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu e nevoie sa fie musuroite, eu nu le-am musuroit niciodata, lalelele nu ingheata
 

radu

Member
E greseala mea, n-am formulat bine intrebarea.
Dupa ce am plantat lalelele, desi teoria spune ca tb. plantate la 10 cm, sa zic ca deasupra bulbului nu mai sunt 10 cm , si m-am gandit sa pun inca pt inca cativa cm in loc de pamant, nisip.
Ce ma sfatuiti ? E bun nisipul ?
 

presco

Active Member
radu a spus:
E greseala mea, n-am formulat bine intrebarea.
Dupa ce am plantat lalelele, desi teoria spune ca tb. plantate la 10 cm, sa zic ca deasupra bulbului nu mai sunt 10 cm , si m-am gandit sa pun inca pt inca cativa cm in loc de pamant, nisip.
Ce ma sfatuiti ? E bun nisipul ?
Nu are ce sa le strice, dar nu vad rostul caci sunt foarte rezistente! Eu am gasit primavara bulbi de lalele la suprafata care erau incoltiti si nu murisera.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din cate stiu eu, adancimea de plantare se refera la cati cm de pamant sunt intre baza bulbului si suprafata, deci daca pe ambalaj scrie 15 cm, ii masori cam de la baza bulbului, nu de la mugure in sus.
In plus, e asa cum zice Presco, eu am gasit primavara bulbi incoltiti pe care de fapt ii aruncasem, au ramas pe sol si au inmugurit!
 

lili

Member
Bulbi, rizomi sau cum se numesc ei, au o regula stricta !!...dublu marimea celui in cauza. Semintele mici,mici...la suprafata (acoperite cu un praf de pamant).
PS. Daca nu sunt ingropati suficient...gerul,frigul ii scoate afara sau ii distruge.
 

anette_b

Member
am tras cu ochiul pe sunphoto si am vazut cum planteaza cineva lalele.

fara sa sape in prealabil , cu un ciocan si un tzarus , facea gauri in pamant si in ele punea bulbii.
daca metoda e valabila si o cunoasteti , m-am scos ! nu mai trebuie sa sap pt cei 100 de bulbi pe care vreau sa ii plantez !!! :whew:
 

miki70

Active Member
anette_b a spus:
am tras cu ochiul pe sunphoto si am vazut cum planteaza cineva lalele.

fara sa sape in prealabil , cu un ciocan si un tzarus , facea gauri in pamant si in ele punea bulbii.
daca metoda e valabila si o cunoasteti , m-am scos ! nu mai trebuie sa sap pt cei 100 de bulbi pe care vreau sa ii plantez !!! :whew:
:rofl: :rofl: cum cu ciocanul si tarusul? Parerea mea este ca e bine sa sapi si apoi sa folosesti un platator de bulbi. Asa au bulbii pamant afanat.
 
sau facute niste mici ladite trapezoidale din lemn,umplute cu pamant fertil ,plantati bulbii pe culori si soiuri si apoi totul ingropat ,va inflori controlat, iar in vara sunt mai usor de scos( pe soiuri si culori ).
parerea mea
 

FlorentinaS

Member
Eu am folosit metoda "ciocan & tarus" pentru bulbii pe care i-am plantat in gazon si in zona acoperita cu folie de-aia speciala si scoarta, ca n-aveam cum sa sap :oops:
Au iesit din toti bulbii flori in primavara- crocusi, lalele si narcise :D
 

Elektra

Member
carmenushka a spus:
beginner gardener a spus:
Sunt superbe ,unde gasim si noi de cumparat :D
Sau aici http://www.atlasplants.ro/index.php?rou ... uct_id=606
Fain site-ul asta, bine ca nu l-am vazut mai devreme :) , m-au uitat si eu la ele la baumax dar mi s-au parut exagerat de scumpe. Totusi la baumax au bulbi marca lor, o.k. se numeste foarte rentabili, mai ales cumparati la pachete mai mari, am luat lalele duble la 0.3 lei bulbul, de asemenea in Cora sunt lalele pitice galbene, sunt foarte simpatice caci am luat o punga si anul trecut, 8.99 lei 30 de bulbi.
Si cum vad ca toti o sa punem lalele in ladite de acum incolo :) , la kaufland sunt mereu in cosul acela special amenajat pentru cutii si lazi de tot felul de marimi, gratis.
 

radu

Member
O rugaminte si o intrebare in acelasi timp : am plantat lalelele in gradina acum 2 saptamani, udandu-le zdravan dupa plantare, dar de atunci si pana acum n-a mai plouat si nici nu le-am mai udat. Trebuie mentinut pamantul umed ? Adica sa le mai ud sau nu ? Si la cat timp trebuie udate in aceasta perioada ?
Multumesc anticipat !
 
Sus