Lalele

Dea

Active Member
o lalalea a carei transformare m-a surprins in mod placut:
la inceput , dupa cateva zile: si acum:
 

anasstasia

Active Member
Soarecii maninca bulbii de lalele? Ca si la mine la curte sint soareci (cred ca sint peste tot), insa apar si lalele fostilor proprietari care cine stie cind le-au plantat. Inca nu am remarcat pierderi.
 

marirogo

Active Member
Imi mananca toate bulboasele ! Si din crini mi-au disparut multi.
Am incercat cateva metode de a scapa de ei, dar fara rezultat.
 

victoria

Active Member
:eek: wow,ce pacat.Si pe aici sunt o gramada,dar pana acum nu am vazut sa manance bulbii de flori.Probabil pentru ca au din belsug porumb si alte cereale prin camarile vecinilor
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am o armata de pisici in curte. Nu mai misca nimic fara prinda ele de veste. :rofl: Anul trecut ma disperasera, aproape zilnic gaseam cate un soricel casapit.
In schimb am probleme cu coropisnitele si limacsii. :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Bradut si Cornelia sunt superbe lalele voastre! Imi plac foarte mult cele cu flori duble. Cred ca majoritatea celor duble sunt parfumate. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Chiar la cele roz ma gandeam si eu ca s-ar putea sa nu fie parfumate. Doar ca eu nu am apucat sa le miros pe ale mele si nu eram sigura. Oricum, ele compenseaza prin frumusete. :D
 

elipopa

Active Member
va multumesc fetelor! imi pare rau ca nu le-am imortalizat pe toate.... primavara viitoare, sa fim santosi pana atunci!!
 

elipopa

Active Member
Multam! bicolorele sunt luate in toamna de la bakker din cele papagal mixt si primite cadou Rembrandt, cea dubla bicolora e luata din piata de la semluca mixt de duble!! am avut si alte culori minunate, dar au trecut pana am luat eu aparatul!!
 

belisima

Well-Known Member
:( ma pusei sa mut cateva lalele plantate in toamna anului trecut,au fost inflorite in primavara,dar le pastea reorganizarea :evil: numai ca nu mai gasesc bulbii,am gasit vreo 2 de lalele dar din zambile NIMIC!oare ce s-a intamplat cu ele,e posibil sa fi fost mancate de ceva?? :cry:
 

radu

Member
Va rog sa ma autati cu un raspuns. Am plantat si eu multe, multe lalele dar pentru prima oara intr-o gradina si nu intr-un ghiveci ca pe vremuri.
Sa ma corectati daca am gresit cu ceva in plantarea lor:
le-am platat la 12-15 cm, am pus bulbii si am presat pamantul peste bulbi cu mana, dupa care am udat ma zdavan!
Am gresit cu ceva ?
 
Sus