Lagerstroemia indica

happy

Well-Known Member
Ai mei au cam 12-15 cm inaltime si 4 buc am pus in pamant afara, iar restul in ghivece o sa-i tin in uscator.Sunt din seminte de la eBay si seamana cu cele de la tine Riana! :D
 
Floria, am vazut ca tu ai butasit lagerstroemia. Am si eu un copacel, insa e abia in al doilea an si nu am incercat sa-l inmultesc. Poti descrie, te rog, procedeul de butasire? Ce fel de butasi se recolteaza? Se folosesc substante rizogene? Multumesc.
 

Floria

Active Member
Greenfingers, chiar nu stiu sa-ti explic cum de am reusit. Pur si simplu in Septembrie anul trecut am infipt trei ramurele in ghiveci , fara stimulenti de inradacinare, fara punga in cap , fara alte artificii. Am pus asa intr-o doar sa vad ce se intampla. Au prins repede si au rezistat foarte bine pana primavara. Daca am vazut ca au facut radacini cele trei ramurele am tuns toti arbustii prin Noiemrie si am pus foarte multe ramurele in jardiniere, dar nu a facut radacini decat doua, desi au avut caldura. Cred ca perioada de inradacinare conteaza foarte mult.
 

riana

Active Member
eu am prins in iulie cand un vant puternic mi-a rupt o creanga.m pus crengute nelemnificate si au facut radacini foarte repede.
 

riana

Active Member
am gsit lagerstroemia rosie la 92 lei si nu stiu ce sa fac, daca sa o iau sau nu :) este tare frumoasa dar am gaura in buget
 

aycu33

New Member
Se pare ca este in anul doi si a fost fertilizata abundent. Atentie la iarna trebuie protejata neaparat!
 

happy

Well-Known Member
Salut Augustin!Bine ai venit si pe meleagurile noastre!Chiar vorbeam cu Riana de tine,s-ar putea sa te contacteze! :D
 

riana

Active Member
eu m-am gandit sa nu o pun in pamant sa o trec iarna in ghiveci intr-un loc mai racoros . oare daca sunt mai mari mai trebuie protejate?
 
Sus