Lagerstroemia indica

Floria

Active Member
Dana29 era normal sa sufere, Lagerstroemia Indica este de zona 6 cel putin insa la noi a fost o iarna de zona 5,asa ca este bine ca nu a inghetat de tot. Sa ne arati si noua foto cu el si poate ne spui cat te-a costat asa mare.
 

Dana29

Member
O sa pun niste poze dupa 1 iunie, poate pana atunci mai cresc si mugurasii. Planta m-a costat destul de mult, 400 RON. Dar am crezut ca merita, avand in vedere ca era mare si stiam ca o sa se faca o splendoare. Stiu ca cei de la pepiniera au un transport nou prin iunie. Dar nu stiu sigur daca mai aduc, avand in vedere ca si plantele lor au inghetat peste iarna. La alte pepiniere pe unde am mai intrbat mi-au spus ca au renuntat sa aduca pentru ca mureau peste iarna in gradinile clientilor.
 

Floria

Active Member
Deci, pot sa spun ca sunt o norocoasa, din cei 23 de copacei doar 5 nu au mai inmugurit, erau 6 dar unul s-a trezit la viata.
 

happy

Well-Known Member
Dana foarte bun site-ul cu pepiniera ,si preturile la lagerstroemia sunt bunicele! :D
Floria cand se prind butasii de crape,prin iulie?Mai ales acesta!
 

Floria

Active Member
Happy, eu am pus cativa in Septembrie si s-au prins. Daca am vazut ca au dat muguri, in Noiembrie am golit tufele de ramurele, eram convinsa ca nu vor rezista peste iarna. Le-am pus in jardiniere in casa dar nu au prins mai deloc. Nu stiu ce sa-ti spun ca ai mei abia acum isi formaza din nou ramurele dupa ce i-am chelit eu in Noiembrie.
 

Floria

Active Member
Au inflorit trei tufe roz si se pregatesc sa infloreasca si doua lila. Ceilalti au boboci foarte mici iar pentru ca i-am transplantat in primavara la loc definitiv, unii inca nu au boboci. Am facut si cateva foto.

 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eiiiiii......daaaaaaaa.........iata o planta de gradina minunata!!!
Sa-ti traiasca si sa te incinte in continuare cu florile ei.
 

happy

Well-Known Member
Floria imi faci sange rau!Daca nu pui butasi de crape myrtle roz la inradacinat ,cand vei sughita sa stii ca eu sunt :evil: Uite cum arata puiutii mei din seminte de la Ebay :D
 

happy

Well-Known Member
Raluca,pe prospect scrie Little Chief Pink ,deci ar fi roze ca si ale Floriei ,dar poti sa stii ce iese? :D
 

happy

Well-Known Member
Din semintele de la tine nu a iesit nimic ,nu ai avut bondar bun la polenizare :rofl: Semintele le am cumparate de la Ebay prin cineva din Hunedoara,de pe alt forum,si spune ca este pt. zona 7 deci voi avea doar tufa conform spuselor FlorieiNu creste pom ! :cry:
 

aycu33

New Member
puieti tineri de vanzare se gasesc undeva la vre-o 30 de km de Bucuresti, localitatea Peris, intr-o pepiniera particulara, are de vanzare in fiecare primavara plante la ghiveci, se mai gasesc tot acolo magnolii si diverse alte raritati.
 

Floria

Active Member
Happy ai rabdare cu ei ca vor creste foarte repede si nu te teme ca nu vor rezista ca nu se stie ce capacitate de adaptare au. Nici eu nu credeam ca vor rezista ai mei si uite-i ce frumosi sunt. Iti voi pune butasi la inradacinat in mod sigur in Septembrie ca anul trecut, doar ei au prins.
 

carmenushka

Active Member
aycu33 a spus:
puieti tineri de vanzare se gasesc undeva la vre-o 30 de km de Bucuresti, localitatea Peris, intr-o pepiniera particulara, are de vanzare in fiecare primavara plante la ghiveci, se mai gasesc tot acolo magnolii si diverse alte raritati.
Unde la Peris mai exact?
 

aycu33

New Member
carmenushka a spus:
aycu33 a spus:
puieti tineri de vanzare se gasesc undeva la vre-o 30 de km de Bucuresti, localitatea Peris, intr-o pepiniera particulara, are de vanzare in fiecare primavara plante la ghiveci, se mai gasesc tot acolo magnolii si diverse alte raritati.
Unde la Peris mai exact?
Dupa bariera CFR, la blocurile pe partea stanga, intrebati de ing. Smarandescu, tel:0723263761
 

gty

Member
wow :eek:
ce frumosete , tare faina
si ma alatur si eu lui Happy cu ceva butasii ?? :)

si hibi moschetos sunt superbi
 

riana

Active Member
nu stiu ce sa fac peste iarna. sa o acopar? am un puiut mic sa-l tin in casa sau sa-l pun afara?
 
Sus