Lagerstroemia indica

monika 82

Well-Known Member
Eu spun sa le tzii peste iarna intr-un spatiu protejat de ger.... si le plantezi in primavara.

Se poate sa fie puse in gradina si mulcite cu un un strat gros de scoarta.. dar daca iarna va fi grea, partea supraterana probabil va inghetza.

E posibil sa imi cumperi si mie un pui de dynamite ?
Eu am comandat de pe sunphoto, de la http://dianadia.sunphoto.ro/, gasiti in albumul:http://dianadia.sunphoto.ro/ARBUSTI_DE_VANZARE_2 , preturile sunt 30-35 ron!
Eu pot da cda , dar ar insemna sa platiti transportul de doua ori , de la dna Diana la mine, si de la mine catre mama dvs!
Sau v-as putea ajuta , facand eu cda, platesc eu dnei Diana in cont, si dna Diana trimite coletul direct la mama dvs!
 

adrian986

New Member
Eu am mutat dynamite ul toamna trecuta, l-am acoperit la baza cu frunze si pamant, in cap punand 2 pungi... Dupa -18 grade din ianuarie, cand am descoperit planta avea varfurile negre, cred ca trebuia sa respire si s- a creat mucegai prin transpiratie sub protectie...Dar mai jos la ramificatiile cele dintai este verde, am racait acoarta usor.
 

adrian986

New Member
Acoma , sioux, powhatan, rosea, hopi si pink velour nu au nimic, mai ales dupa -18 din Craiova cat am avut in ianuarie...Pink velour are toate crengutele rupte, de la greutatea zapezii, pe care le- am si taiat, practic planta este un ciot de 5-6 cm, credeti ca or mai da lastari??!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
da, nici o problema.... vor da lastari atiat vreme cit radacina e viabla.

Am si eu pink Velouri si anul trecut a inghetzat aproape toata partea supraterana.... si a revenit si a si inflorit in acelasia an. Doar ca pink velour creste mai greu decit alealalte.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, a fost -18 anul trecut vre-o doua nopti... dar de obicei nu se prea intimpla asa temperaturi joase...poate odata la 4-5 ani se ajunga la -18 sau -20 . Sper ca anul asta lagerstromiile sa fie bine.

Apropos ai cumva din aia rosie ? Dynamite ? Cum o duce ?
 

adrian986

New Member
Am planta de la bulgari, dynamite ul,dar am transplantat-o in toamna si rau am facut, am mai scris despre patanie in mesajele anterioare, o sa se refaca repede, sper.Cea mai tare pepiniera din Bulgaria, mi am umplut curtea de plante:palmi.bg, sunt de incredere, si hapy a comandat dynamite de la ei...am album sunphoto,cautati adrian986 si dati-mi add la friends.
 

adrianam

Well-Known Member
La bulgari am vazut-o formata pomisori.
La noi cred ca are sanse numai ca tufa, asa este?
Folia de plastic pentru protejare peste iarna o gauriti?
 
Ultima editare:
Sus