Lagerstroemia indica

Floria

Active Member
happy a spus:
am si eu seminte de lagerstroemia 4 albe,4rosii,4albastre.ce fel de pamant ati folosit,pastilele de turba nu sunt bune?Le bag in apa calda 48 ore?Am putine si mi-ar pare rau sa le pierd.Riana tu cum ai facut? :nu stiu:
Happy !!!!!!!!!! nu le semana in turba !
Fa un amestec de pamant universal cu nisip in proportii egale si seamana-le direct nu le tine in apa calduta ca nu au coaja foarte tare. Tne-le la caldura cu un pet pe cap, vor rasari in doua saptamani. Mnetine pamantul usor umed.
Turba retine foarte multa apa si risti sa-ti putrezesca semintele.
 
eu le-am pus in paharele de unica folosinta. le-am tinut in csa la pervaz si le pulverizam usor zilnic. Nu a iesit nimic pana acum :(

de ieri am scos cutia cu paharele afara in curte pentru ca am zis ca este mult ma mult soare si mlt mai mult cald decat in casa, dar nu le-am acoperit.
Aaaaaa, sa nu-mi spuneti ca nu o sa iasa nimic caci am 24 paharele in total. Va rog frumos, rugativa ca macar una sa iasa.
 

Floria

Active Member
MirelaLucia a spus:
eu le-am pus in paharele de unica folosinta. le-am tinut in csa la pervaz si le pulverizam usor zilnic. Nu a iesit nimic pana acum :(

de ieri am scos cutia cu paharele afara in curte pentru ca am zis ca este mult ma mult soare si mlt mai mult cald decat in casa, dar nu le-am acoperit.
Aaaaaa, sa nu-mi spuneti ca nu o sa iasa nimic caci am 24 paharele in total. Va rog frumos, rugativa ca macar una sa iasa.
Nu va faceti griji, stiu ce inseamna pasiunea plantelor, daca copaceii mei cresc asa de mult si anul acesta ca anul trecut o sa am butasi pentru toti iubitorii de Crape Mirtle
 
pai probabil ca o sa asteptam momentul ala, caci nu prea cred sa aiba sanse daca spui ca avand multa apa se strica semintele :(. Eu le-am scos cu toate rasadurile afara si n-am apucat sa pun folie deasupra ca o copertina si azi noapte a plouat, azi mai picura ceva...
 

happy

Well-Known Member
sunt o amarata de martoaga,in nici-un caz armasar sa scot flacari pe nari :tavalit: oricum multumesc si sper sa iasa! :D
 

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
danref a spus:
Da, Lagerstroemia a ajuns pana in gradinile temperate :D.Sunt exemplare si prin" e-gradinile" membrilor nostri,pt moment nu imi amintesc exact dar sigur cineva are 8) Personal am unul rosu -burgund si unul roz dar din pacate sunt prea departe de Zona Temperata incat sa te pot ajuta fizic cu ceva.
mult succes
Eu am 23 de copacei din seminte comandate in SUA de toate nuantele. Au rasarit foarte repede si au inflorit din primul an. In toamna am taiat butasi din ei, i-am pus la inradacinat si au prins foarte bine. Creste fara pretentii uimitor de repede. Crape Myrtle exista ca specii care raman doar tufe si specii din care cresc copacei. Acum mai nou este la moda Queen Crape Myrtle http://www.flowersofindia.net/catalog/s ... Myrtle.jpg http://www.mgonlinestore.com/QueensCM/queens02.jpg
Floria ,acum vad mai bine,cel de-al doilea crappe myrtle este mortal,o rezista la noi? :eek:
 

happy

Well-Known Member
MirelaLucia a spus:
happy, ti-au iesit plantutele? ale mele nici zare de firicele. dar eu le las pana la toamna .
Mirela,eu raman cu speranta si am o ciuda cand stiu ca Floria are o gramada! :cry: Cei din urma vor fi primii! :rofl: .Ale mele seminte stau cuminti,o sa ma uit la ele dupa Pasti,oare cate zile o dura germinatia? :evil:
 

Floria

Active Member
happy a spus:
Mirela,eu raman cu speranta si am o ciuda cand stiu ca Floria are o gramada! :cry: Cei din urma vor fi primii! :rofl: .Ale mele seminte stau cuminti,o sa ma uit la ele dupa Pasti,oare cate zile o dura germinatia? :evil:
Hapy sa fii fericit ca am eu, astfel vei avea si tu !
Tocmai am primit alte seminte din cel care ti-a placut si tie, rezista sigur la noi, eu studiez de cativa ani acesti copaci. Azi am prospectat prin gradina , sunt toti inmuguriti.

Germinatia dureaza trei saptamani.
 

happy

Well-Known Member
Asa,asa zi ca zici bine,si spor la treaba.E ca pe vremea lui Ceasca , unul munceste si ceilalti stau si au (asta mai nou) :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Mai, dar cu voi nu poate avea omul pace si odihna! Am urmarit topicul si tot mi-am zis sa ma stapanesc, ca nu-i bine sa fiu hapsana si sa-mi trebuiasca de toate, dar voi atata-i fluturati omului bunatatile pe sub nas pana il apuca damblaua :rofl:
In concluzie, ma inscriu de pe acum, daca se poate, la unul din puisorii Floriei! :)
 

Floria

Active Member
Tare haioasa ai fost Claudia, sper sa-mi rasara toti ca au fost primite semintele la a doua expediere.
 

Floria

Active Member
Hai sa va mai prezint unul ca sa pun si mai multa sare pe rana.... :rofl:
Crape Mirtle Red Rocket
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria draga, sa vezi ce haioasa o sa fiu cand o sa topai de bucurie in jurul lagerstromiei pe care o sa mi-o trimiti :)

Happy, pici tu in laba "babutei"...si-atunci ti-o pieri rasul... :mrgreen:
 

riana

Active Member
mie mi-a inghetat planta. am taiat-o de jos si era uscata.probabil ca trebuia sa o acopar :(
 

Floria

Active Member
riana a spus:
mie mi-a inghetat planta. am taiat-o de jos si era uscata.probabil ca trebuia sa o acopar :(
Imi pare tare rau ca ai pierdut-o. dar asteapta poate mai da de la radacina.
Crape Mirtle are foarte multe tipuri de plante , unele de zona 5 altele de zona 6 si binenteles de zona 7 si 8. Poate ca a ta era de o zona mai calda.
 
Sus