Lagerstroemia indica

riana

Active Member
imi pare tare rau de ea dar daca e asa pretentioasa nu stiu daca are rost sa ma chinui cu ea. mai am un puisor care l-am prins anul trecut prin butusire, dar am zis ca nu il mai pun afara il tin in ghiveci
 

Floria

Active Member
riana a spus:
imi pare tare rau de ea dar daca e asa pretentioasa nu stiu daca are rost sa ma chinui cu ea. mai am un puisor care l-am prins anul trecut prin butusire, dar am zis ca nu il mai pun afara il tin in ghiveci
In ghiveci nu se dezvolta bine, este pacat de ea s-o chinui in ghiveci. Pune arbustul in gradina si pune iar butasi la inradacinat. In toamna dupa ce-i cad frunzele protejeaz-o cu folie cu bule sau cu tesatura de yuta. Unii arbusti au nevoie de protectie in primul an de viata , dupa aceea nu mai este necesar.
 
claude a spus:
:eek: Mai, dar cu voi nu poate avea omul pace si odihna! Am urmarit topicul si tot mi-am zis sa ma stapanesc, ca nu-i bine sa fiu hapsana si sa-mi trebuiasca de toate, dar voi atata-i fluturati omului bunatatile pe sub nas pana il apuca damblaua :rofl:
In concluzie, ma inscriu de pe acum, daca se poate, la unul din puisorii Floriei! :)
Claude: stai la coada!!! :) Floria, in ca timp ar trebui sa iasa plantutele din seminte. Oare e prea frig afara si bat pasul pe loc? Vor mai multa sau mai putina apa?. Partea nasoala este ca semintele sunt un maro inchis -gri si nici macar nu le pot identifica in paharelul cu pamant, macar sa vad daca sunt decedate sau nu :D
 

Floria

Active Member
MirelaLucia a spus:
Floria, in ca timp ar trebui sa iasa plantutele din seminte. Oare e prea frig afara si bat pasul pe loc? Vor mai multa sau mai putina apa?. Partea nasoala este ca semintele sunt un maro inchis -gri si nici macar nu le pot identifica in paharelul cu pamant, macar sa vad daca sunt decedate sau nu :D
Aoleu ! sper ca nu le-ai semanat afara ! Ele au nevoie de caldura 25C cand le pui la germinat si pamantul trebuie sa fie reaven nu prea ud, germineaza in trei sapatamani maxim o luna.
 
nu, le-am pus in paharele, dar am scos paharelele afara :). Iar pamantul este destul de ud. ca de des trebuie sa le ud?

In ce priveste temperatura, eu nu am nici in casa 25 grade nonstop, asa ca probabil va dura mai mult de o luna sa rasara ceva sau nu :(
 

happy

Well-Known Member
Floria pui sare pe rana! :suparat: Dupa 'babuta' de la Cluj sunt al doilea abonat la butasi inradacinati ( sau nu) de crape myrtle, toate soiurile! :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu zilele trecute seminte la germinat.Tot asa cum a zis Floria fiindca le-am primit cu instructiunile aferente.Sunt curioasa cite vor iesi :? .Am avut vreo 8 sau 10.Macar 2-3 si tot ar fi bine.
 

Floria

Active Member
Gabiuta, procentajul de germinare la Crape Mirtle este foarte bun. S-ar putea sa ai 8 sau 10 plante. Succes !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Merci Flori......sper sa ai gura aurita.Acum sincera sa fiu nu stiu exact de care este . :? .
Dar din poza plantei din care mi-a fost trimisa asa pare :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Floria... pina la urma din care o sa ai de vinzare... evident m-as abona si eu la cite unul din cei rosii..
 

Floria

Active Member
popgeo a spus:
Floria... pina la urma din care o sa ai de vinzare... evident m-as abona si eu la cite unul din cei rosii..
Popgeo si toata lumea iubitoare de Crape Mirtle, o sa va spun toate etapele.
Am comandat 25 seminte anul trecut si le-am pus la germinat la sfarsitul lunii martie. Au rasarit 23 le-am plantat in solariu si am vazut ca au o crestere rapida ajungand unele pana la 1m pana in August. Pe la mijlocul lunii am vazut cativa bobocei pe o crenguta laterala a unei tulpini mai scunde. La sfarsitul lunii August a inflorit roz. Apoi a inflorit alta lila care avea crengute laterale de la radacina pana la varf. Apoi a inflorit alta alb dar ea a inflorit in varf. Erau foarte diferita ca ramificatie si tot citind pe site-uri americane mi-a cam pierit entuziasmul pentru ca ei spuneau majoritatea ca sunt arbusti de zona 7 chiar 8 si eram convinsa ca ma chinui degeaba. Asa ca am inceput sa le tai prin Noiembrie toti lastarii laterali si i-am pus la inradacinat cu gandul sa-mi ramana ceva daca ceilalti vor muri. Toata iarna m-am dus prin solariu unde erau doar cu doua grade mai mult decat afara si mai rupeam putin din ele sa vad daca sunt verzi betele chelite de mine. Am uitat sa va spun ca prin noiembrie frunzele lor s-au colorat foarte diferit insa era o splendoare de culori. Unele erau galbene, altele aveau frunzele garben cu rosu pe margine , altele s-au facut foarte rosii si unele au ramas verzi. Imi pare rau ca nu am reusit sa mai fac fotografii dintr-o intamplare nefericita mi-am spart aparatul foto. Asa ca eu cred ca am de mai mule culori insa nu stiu ce denumiri au, am cumparat mix de seminte. Acum sa va spun ca unii butasi pusi mai devreme au inradacinat , au chiar si frunzulite de prin ianuarie iar "betele" chelite de mine adica parintii lor, pe care le-am transplantat la loc definitiv au inmugurit toate, unele au muguri mai mari , altele mai mici si cateva sunt tot bete dar au un inceput de mugurasi. Le-am chelit asa pentru ca vreau sa-i formez copacei , nu tufe ravasite de jos. Anul acesta am primit iar 40 de seminte de Crape Mirtle dinamite despre care stiu sigur ca este de zona 6 si le-am semanat in urma cu o saptamana.
Acum voi pune cateva fotografii facute, singurele de altfel si in mod sigur voi pune butasi la inradacinat pentru fiecare doritor.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Floria,

Problema este ca din seminzte, in majoritate nu iese aceeasi culoare ca planta mama. Poate sa iasa si culoare mai misto... dar si culorile comune...inclusiv din Dynamite.. acuma cum ti-o fi norocul cu seminztele...de asemenea nu stii cu sigurantza ce iese din ele in ceea ce priveste rezistenta la boli si la frig...
Pina la prima iarna grea nu prea ai cum sa identifici care sint cele rezistente si care nu..
Dynamite pare sa fie si mai rezistent la fainare si la alte boli specifice...

Asa ca cea mai sigura chestie este propagarea vegetativa prim butasi...

Treaba e sa gasim pe cineva care vine spre Romania.. si sa il tyrimitem cu butasi/crengutze de Dynamite si alte soiuri considerate rosu real.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria draga, drept sa-ti spun, mie mi se drapeleaza ce flori va avea, ca si-asa va fi primul, asa ca... :) Mai important e sa treaca iarna, culoarea florilor chiar nu conteaza, toate sunt frumoase! :D Asa ca eu raman cu comanda ferma de 1 sau chiar doi daca ai, doar sa fie, daca se poate, de culori diferite...Daca nu, tot bine e :D [/b]
 

Floria

Active Member
riana a spus:
a inceput sa creasca si la mine arbustul. nu a inghetat l-am taiat degeaba :(
Nu are nimic Riana ca l-ai taiat, creste repede si o sa-ti si infloreasca prin August. Bine ca nu l-ai scos de tot ! Abia astept sa ni-l arati inflorit.
La mine din cei 23 de copacei 6 bucati nu au mai dat dar restul au infrunzit frumos. Din cele 40 de seminte Crape Mirtle Dinamita , pana acum doar 5 au rasarit, mai astept cu restul.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mie din 5 seminte mi-a rasarit una la care ma uit ca la.........un soare :)
Sper sa se dezvolte in continuare.Pina acum se tine batz :rofl:
Doamne ajuta! :D
 

Dana29

Member
Buna, am si eu un copac de lagerstroemia indica, cumparat in toamna. Are cam 2,5 metri. L-am luat de la o pepiniera din Bucuresti, de pe Ghencea. Din pacate cred ca i s-a uscat partea superioara. Insa spre marea mea bucurie am vazut jos doi muguri mici. Diseara ma apuc de taiat la el, pana dau de partea verde. Credeti ca mai pot face copac din el? Nu de alta dar vroiam copac, nu arbust. Totusi cei de la pepiniera mi-au zis ca se mai gandesc si poate mi-l schimba la urmatorul transport. Ar fi frumos din partea lor, ca imi e tare drag. Nu mi-au zis sa il protejez peste iarna. M-au pacalit ca e foarte potrivit pentru clima noastra (sau i-a pacalit pe ei iarna). O sa comand si eu ceva seminte de pe unde ati comandat si voi si ati lasat link-uri, sa vad ce iese. Dar pentru iubitori, lagerstroemia puteti comanda pe www.pepiniera.eu si pe www.oazadepalmieri.ro. La cei din urma insa, nu e pe stoc. Dar daca intrati veti vedea ca puteti chiar achizitiona de la ei seminte de conifere. Cele mai multe insa tot nu sunt pe stoc. Urmaresc cand aduc si va spun.
 
Sus