Lagerstroemia indica

happy

Well-Known Member
Mira,din acesta are Floria in gradina ei,o astept la cotitura daca tu zici ca este melifera :D
 

Floria

Active Member
Mira, ceea ce redai tu este Largestroemia Queen si a aparut de cativa ani, la noi inca nu a ajuns.
Happy , eu am Crape Myrle lila dar este din cea obisnuita nu Queen.
 

MiraMinca

Member
Floria, dacă e orice nuanţă care ţine de albastru, o doresc enorm!
Să-mi zici ce doreşti la schimb.

Mira
 

Floria

Active Member
Eu va inteleg perfect ca va doriti foarte mult, stiu ce inseamna asta. Din acest motiv am semanat din productie proprie si am acum 80 de plantute mici. In curand le voi transplanta in ghivecele si in doua luni cred ca pot sa va dau din ele. Eu am 22 de copacei dar sunt bine amplasati in gradina mea si nu ii vand pentru ca imi decoreaza frumos gradina. Am semanat mai mult de culoarea roz inchis dar pentru tine Mira, am ceva lila daca iti place asa mult.
 

bebe Iris

Active Member
Floria a spus:
Eu va inteleg perfect ca va doriti foarte mult, stiu ce inseamna asta. Din acest motiv am semanat din productie proprie si am acum 80 de plantute mici. In curand le voi transplanta in ghivecele si in doua luni cred ca pot sa va dau din ele. Eu am 22 de copacei dar sunt bine amplasati in gradina mea si nu ii vand pentru ca imi decoreaza frumos gradina. Am semanat mai mult de culoarea roz inchis dar pentru tine Mira, am ceva lila daca iti place asa mult.
OOOOoooooooo super!!! Pentru mine orice culoare este foarte bine :D
Sa nu ma uitati, va rog!!!
 

magda

Active Member
Moderator
Ma asez si eu la rand Floria. Rosii nu ai ? As vrea macar una rosie mai mare pt gradina mamei de la tara.Oricum vreau toate culorile pe care o sa le ai de vanzare. :D
 

Floria

Active Member
Am patru Crape Myrtle Dinamite , adica rosu intens dar nu au inflorit anul trecut fiind primul an de viata, sper ca vor inflori anul acesta. Le am pentru mine nu de vanzare, daca vor inflori voi culege semintele si abia apoi voi vinde.
 

Floria

Active Member
riana a spus:
Floria, cand culegi semintele si cand le pui?
Le culeg toamna cand vad ca sunt mature, altfel cad pe jos si nu le mai gasesc, le tin la stratificat in timpul iernii intr-o camera fara caldura dar sa nu inghete si le plantez primavara in rasadnita. Reusita de germinare 90 %.
 

bebe Iris

Active Member
Am si eu o plantuta din seminte. Semanata acum o luna. Intrebarea este, care sunt urmatorii pasi...ce fac cu ea? O tin un an in casa?
 

riana

Active Member
mersi mult floria. am incercat si eu intr-un an dar dupa ce le-am cules le-am plantat si nu a iesit nici una.la tine in iarna aceasta au rezistat fara sa inghete de jos? ca la mine cu toate ca am protejat-o pe cea mov tot de jos a dat.
 

Floria

Active Member
Am vazut ca sunt verzi si sus dar nu am ajuns de 2 saptamani la gradina , nu mai stiu in ce stadiu se afla acum, iti voi spune in curand ca voi ajunge saptamana asta.
 

Floria

Active Member
bebe Iris a spus:
Am si eu o plantuta din seminte. Semanata acum o luna. Intrebarea este, care sunt urmatorii pasi...ce fac cu ea? O tin un an in casa?
Tu esti din Baia Mare, nu stiu cum este clima acolo dar eu zic s-o pui in gradina ca se dezvolta mult mai bine. In anul in care am facut rasadul le-am pus in gradina si una singura in ghiveci. Cele din gradina au si inflorit iar cel din ghiveci a ramas micut.
 

riana

Active Member
eu nu stiu ce sa-i mai fac cred ca o scot la toamna si o pun in ghiveci, poate asa o sa am si eu un copacel mai mare. cea rosie care a stat in ghiveci a inverzit toata
 

bebe Iris

Active Member
Floria a spus:
bebe Iris a spus:
Am si eu o plantuta din seminte. Semanata acum o luna. Intrebarea este, care sunt urmatorii pasi...ce fac cu ea? O tin un an in casa?
Tu esti din Baia Mare, nu stiu cum este clima acolo dar eu zic s-o pui in gradina ca se dezvolta mult mai bine. In anul in care am facut rasadul le-am pus in gradina si una singura in ghiveci. Cele din gradina au si inflorit iar cel din ghiveci a ramas micut.
Multumesc mult pentru sfat! :D
O pun la semiumbra nu? Acolo si solul retine mai bine umezeala.
 
Sus