Lagerstroemia indica

aycu33

New Member
E o metoda buna, dar nu se poate folosi decat de cei ce au acest spatiu peste iarna, in orice caz ajuta la fortificarea plantei si inflorirea in anul urmator mai devreme decat cele din sol. Si sincer sa fiu nici eu nu cred ca o sa mai fie o iarna ca cea care a fost.
 

happy

Well-Known Member
In vizita la Gradina Botanica din Bucuresti era sa trec din cauza oboselii pe langa tufele de lagestroemie pline de capsule cu seminte(binenteles ca mi-am umplut buzunarele :rofl: )

Patru ore am umblat si am facut poze pentru un concurs ce se desfasoara luna asta acolo.Dar nu-mi pare rau! :D
 

riana

Active Member
mi-a spus Aycu33 ca semintele se culeg primavara nu toamna. probabil de aceea nu a iesit nimic din semintele mele ca le-am cules toamna
 

happy

Well-Known Member
Cred ca trebuie sa stea la inghet,am sa le las si eu la Amara in frig toata iarna!Buna idee ti-a dat agronomul de Augustin! :D
 

happy

Well-Known Member
Iti trimit eu ,ca mi-am facut stocul la gradina botanica :rofl: .Trebuie sa le lasam sa treaca inghetul peste ele si apoi le punem la germinat :D .Cum ii merge la cea rosie pe care ai cumparat-o?
 

Floria

Active Member
Am rupt saptamana trecut o crenguta dintr-un copacel de Crape Myrtle.
Era verdeeeeeeeeeeeee ! A rezistat si acestei ierni geroase. Sunt super incantata. Au trecut in al treilea an de viata in gradina mea.
 

Dana29

Member
Felicitari. Eu mi-am luat primavara trecuta sub forma de arbore de 2,5 m. Era din pacate uscat cand l-am luat, asa ca i-am taiat tulpina, dar am fost lenesa si nu l-am scos din pamant. Asa ca a dat din el un arbust care a ajuns la 1 m inaltime si a facut multe flori anul trecut. Peste iarna insa, catelul meu s-a gandit sa se joace cu arbustul, pe care il inbracasem intr-un sac de protectie. Si acum mai am doar 2 cracute de vrei 15 cm iesite din pamant. Poate am mareeee noroc si reinvie si anul asta. In toamna am luat seminte de la el. Am pus cateva in pamant, dar nu apare nimic. Aveti ceva sfaturi despre insamantare?
 

Floria

Active Member
Daca semintele erau suficient de mature cand le-ai recoltat si daca le-ai facut stratificarea in iarna aceasta (adica le-ai tinut intr-o camera rece dar sa nu inghete) este imposibil sa nu-ti rasara. Pot rasari de la trei pana la 6 saptamani intr-un loc caldut si cu lumina buna.
 

Dana29

Member
Din pacate nu le-am tinut la rece. Au stat in casa la temperatura camerei. Sa mai bag din ele in frigider si sa incerc apoi? Cred ca le-am pus deja in pamant de vreo 4 sapatamani, si nimic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cunosc bine aceasta graba ca tot asa eram si eu :rofl: dar m-am invatat minte .......asa ca am rabdare :)
Daca ma maninca degetele de la miini ma scarpin :rofl:
 

happy

Well-Known Member
Semintele se seamana pe substrat de turba cu nisip si se apasa usor cu mana.Nu se pune pamant peste seminte ca nu mai germineaza.Asta dupa ce le tii la stratificare in frigider cel putin pana in aprilie :wink:
Felicitari Floria,sunt si eu curios ce fac ai mei(4 buc)au un an si i-am lasat in gradina.Saptamana viitoare merg in vizita la gradina :D
 

riana

Active Member
Happy, cea roz de la tine nu a dat :cry: cea mov care a stat in gradina acoperita a dat tot de jos :( nu mai stiu ce sa-i fac, iar cea rosie care am tinut-o la loc racoros am pus-o in gradina si a infrunzit toata
 
Sus