Inmultire paulownia

happy

Well-Known Member
Riana nu te grabi daca mai ai seminte.nu se pun direct afara,tot la caldura dar pe la 1 martie este ideal,pt. ca este soare mai mult decat acum.eu asa am facut anul trecut!acum m-am luat dupa ceilalti nerabdatori,si am seminte multe,imi permit! :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Ce va mai face padurea de paulownia? :)
eu le-am rarit acum 2 zile :) dar inca mai sunt muuulte :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
Ce va mai face padurea de paulownia? :)
eu le-am rarit acum 2 zile :) dar inca mai sunt muuulte :rofl:
Si cum se comporta, cresc bine sau se lungesc disperate ca nu au destul soare?Eu abia azi am primit semincioarele si stau pe ganduri daca sa le seman deja sau sa mai astept putin...tare ma mananca degetele :) Asa ca spune-mi ce fac ale tale ca sa ma decid! :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
ale mele stau pe pervazul cu expunere sudica, caldura si soare la greu, dar cred ca sunt putin fortate :)
daca ai rabdare sa mai astepti cel putin 2 saptamani ar fi bine, Claude
eu m-am grabit pentru ca auzisem ca-si pierd puterea de germinare , dar mai am inca multe seminte oprite si voi pune din nou la incoltit la sfarsitul lunii februarie
Tu faci cum crezi :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cred ca o sa pun semincioarele in camara si...astept sfarsitul lunii! Multumesc Aleynad! :D
 

riana

Active Member
eu am pus semintele in banutei si nu trebuie sa le raresc pt ca in fiecare a iesit doar o plantuta cu toate ca eu am pus multe seminte.nu le merge deloc bine cred ca nu o sa reziste pana in primavara :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O, Doamne, dar cu pierderea puterii de germinare cum sta treaba? :eek: Germineaza doar cele proaspete? Inca o intrebare: trebuie sa le pun in frigi, sa le inghete fundul :) inainte de plantare?
 

aleynad

Active Member
Moderator
nuuuu....eu le-am tinut cam o saptamana la 18 grade si nu a incoltit niciuna, apoi le-am luat la servici, le-am pus pe pervaz si acolo au caldura non-stop de 22 grade, au germinat imediat :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
aleynad a spus:
nuuuu....eu le-am tinut cam o saptamana la 18 grade si nu a incoltit niciuna, apoi le-am luat la servici, le-am pus pe pervaz si acolo au caldura non-stop de 22 grade, au germinat imediat :D
Aha, deci gemineaza la cald...Multumesc, multumesc! :hug:
 

happy

Well-Known Member
nu-si pierd puterea de germinare,eu le-am pus in martie anul trecut,nu va grabiti ca fetele la maritat!(ati vrea voi! :barfa: ) :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
nu-si pierd puterea de germinare,eu le-am pus in martie anul trecut,nu va grabiti ca fetele la maritat!(ati vrea voi! :barfa: ) :rofl: :rofl: :rofl:
Hapy tu in ultima vreme ti-o cauti de-o zmotoceala! :p :suparat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
hapy a spus:
ha,ha,ha :rofl: :rofl: :rofl:la mine e viscol!am inghetat!
E clar, de-aia cauti zmotoceala, sa te dezmortesti! :rofl: :rofl: Da' vezi ca mamaliga ardeleneasca explodeaza mai greu da pe urma sa te tii!!! :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
fetelor, paulowniile voastre ce mai fac?
ale mele tocmai le-am pozat, dar unele s-au topit, iar altele s-au alungit,
probabil de la caldura si umezeala sunt usor fortate sa se miste repede :oops:


am observat totusi ca le mai apare un rand de frunzulite :dans:
 

happy

Well-Known Member
unul din puieti,iti va umbri frumoasa si cocheta ta casuta,toti tantarii vor fugi.dar trebuie sa astepti vreo zece ani! :rofl: .nu au lumina destula ,din cauza asta se intind ca Olive din desene animate! :rofl: :rofl: .
 

aleynad

Active Member
Moderator
:? ghiveciul il am la birou, sta pe pervazul unei ferestre de 4 m patrati, cu expunere sudica :)
daca nici asta nu e lumina suficienta...mama lor de puieti alta lumina de unde sa le mai dau :rofl: :rofl:
 
Sus