Inmultire paulownia

sicora fabian

Active Member
Riana, nu trebuia sa le arunci! Crezi ca in natura vin veveritele si deschid capsulele? Normal ca putrezesc si apoi germineaza semintele. Doar sa nu fie prea cald, ca . . . miroase! :oops:
Aleynad, sunt ani cand toate capsulele sunt seci!
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai sunt sau nu seminte de paulownia?
adica ale mele sunt seci? :eek:
mama lor, le trag o bataita :x
 

IZA

Active Member
Vai fetelor nu stiti ce rau imi pare. :cry: Sunt doar capsulele , asa cred . Eu cred ca-n interiorul lor erau pufuletii aceia ff mici care contineau semintele.Adica cred ca au fost sparte din nestiinta de cel care mi le-a dat. Sunt convinsa ca nici el n-a stiut care sunt adevaratele seminte. Am ramas si eu masca cand am vazut in linkul de la Gabiuta cum arata semintele.
Am rupt si eu repede sa scot din interior dar de unde ca nu sunt.
Apoi m-am uitat in pliculetul unde erau sa vad daca mai e ceva. Si nimic. Promit ca o sa-i spun celui care mi le-a dat sa-mi trimita nedesfacute daca mai are iar daca nu, o sa merg eu in Timisoara unde stiu ca e pomul sa caut seminte.
Sincer imi pare rau ! :(
 

IZA

Active Member
Aleynad, Riana si Dana_Rusu azi v-am pus semintele de paulownia in plic si le-am expediat. De data asta acei pufuleti ca am primit capsulele intregi in care erau acelea ce v-am trimis eu si acele multee seminte f mici. Bafta si sa ne tineti la curent cu evolutia lor. !
 

IZA

Active Member

Ia uitati-va ce am acum!! Tot ce trebuie .....sa fie complet :rofl:
Dana, va creste un ditamai copacul , nu e arbust. :wink:
 

IZA

Active Member
:dans: :dans: dupa 14 zile a rasarit "padurea" :rofl: tai eu din ea numai sa mai creasca nitel......... :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:eek: bravo, IZA!
eu de abia le-am semanat :oops: am fost ocupata cu pregatirile de sarbatori si am uitat de ele :oops:
 

dana_rusu

Member
va invidiez eu nu le pot semana asa repede fiindca nu am lumina asa multa unde am caldura :cry: ma tem ca trebuie sa astept sa se mai incalzeasca :?
 

dana_rusu

Member
:rofl: Cred ca Fabian este foarte dezamagit de graba noastra dar si padurea mea a inverzit :rofl: am improvizat o lampa cu lumina cu un bec economic si sper sa creasca mari ,ma mancau prea tare mainile sa le plantez si am murit de invidie pe ale Izei :rofl: acum Dumnezeu cu mila ce om pati cu nimeni nu om imparti :?
 

IZA

Active Member
:) ale mele inca stau bine, tot cu folie , puse la fereastra . Cresc tare incet :? Eu zic ca tot raman ele cateva si unul tot alegem mai vanjos sa-l facem pomisor mare. :rofl:
Ma bucur ca au germinat si la voi.
 

gabiee

Active Member
si eu le-am semanat :D
o caserola am pus deasupra la calorifer si deja se vede ceva , inca nu pot sa le fac poze ca sunt tare mici
celalalt ghiveci nu are asa caldura mare , acolo inca nu se vede nici o miscare
 
Sus