Inmultire paulownia

sicora fabian

Active Member
Nu stiu de ce, dar parca am impresia ca s-a mai discutat undeva despre inmultirea paulovniei, desi nu gasesc alt topic.
Apoi, nu trebuie sa te adresezi neaparat mie, sunt membri care au inmultit-o acasa si ei te-ar putea ajuta mai mult.
Ma mir ca ai doar trei seminte, si ma mir ca le mai gasesti, la cat sunt de mici! :rofl:
Insa, germinatia scade foarte mult dupa recoltare, intotdeauna le-am semanat imediat; incearca, dar sa nu te miri daca nu rasare nimic.
Deci, seamana-le imediat si tine-le la caldura!
Sa ne tii la curent cu evolutia lor, chiar sunt curios daca mai rasar!
 

riana

Active Member
si eu am primit seminte de la iza dar ale mele sunt maricele cam cat unghia de la degetul mic :)
 

IZA

Active Member
:) :cry: Lasa ca eu am pus la inmuiat capsulele apoi in nisip ca pe passiflora. Imi iau gandul . Deci .. niet , asa imi trebuie daca nu am citit mai multe. FAC EU ROST DE ALTELE SI VA MAI DAU....... :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
Iza, semintele noastre nu cred ca sunt de paulownia :(
eu am spart una crezand ca voi gasi in ea ce ne-a arata Gabiuta in link, dar nu e nimic acolo :cry: :cry: :cry:
toata samanta respectiva e doar un tesut uscat :(
 

riana

Active Member
eu am vazut pe net intr-o zi seminte de care am primit de la iza dar nu erau de paulownia si semanau cu cele de la iza si m-am mirat dar, nu mai stiu ce planta era. probabil ca si iza le-a primit ca seminte de paulownia :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
am reusit sa pozez semintele :)


si aici am o samanta sectionata


dupa cum vedeti nu are nimic altceva in interior, ca in link-ul Gabiutei

deci........ce seminte sunt?
sau le punem in pamant si asteptam minunea :) :?
 
Sus