Inmultire paulownia

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
Happy, pune o poza cu semintele culese cu lobi cu tot, nu-mi dau seama din descrierea ta.
Din pacate am aruncat toate capsulele dupa ce am luat semintele.La anul cand ma duc iarasi(este tare frumos acolo)mai adun iarasi ,desi daca nu a inflorit de unde sa iau seminte? :?
Astazi am pozat paulowniile mele,rasad.Foarte tarziu am pus la germinare dar se fac ele mari! :wink:

Din semintele de la tine nu a germinat niciuna si nici din semintele cumparate de prietenul meu din USA de la Amazon.Acelea au fost sigur vechi pt. ca le-am pus in apa si dupa 7 zile trebuiau sa germineze! :x
 

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
M-ai facut curioasa, eu nu am pus niciuna la germinat, dar maine le voi pune si eu.
Sa le pui in apa,germineaza mult mai repede si mai bine!Imi pare rau ca pe ale tale nu le-am pus in apa,in acea vreme nu stiam inca de germinarea in H2O :wink:
 

happy

Well-Known Member
Revenim la acest topic din cauza lui Danero care mi-a dat o idee de milioane!Cablu luminos pentru incalzire rasaduri.Imi trebuia o metoda de incalzire a rasadurilor intr-un uscator din bloc fara caldura.Caroiajul de cablu in lungime de 20ml(1,5w/ml)imi ajunge la fix pentru a ridica temperatura din incinta confectionata special de la 5grade la 20grade.Incinta este de lungimea unei lampi cu neon de 36w ,inalta de 50cm lata de 90cm.Totul in interior placat cu folie de aluminiu(cu burete pe spate de la parchet)pentru marirea luminozitatii si pentru etansare in acelasi timp.Si acum poze.
 

happy

Well-Known Member
Multumesc Diana!Eu am prelucrat ideea lui Danero.Deja dupa o noapte am redus cablul luminos la jumatate,crestea temperatura prea mult.Asa ca cei 10ml recuperati o sa ii folosesc la rasadnita.O sa postez pe parcurs ce o fac.
 

happy

Well-Known Member
Idee de la Iasi :rofl: Este super daca merge si la rasadnita este nemaipomenit!Nu are de ce sa nu mearga! ;-)
Pentru rasadnita o sa folosesc panza care se pune peste polistiren(rezista la apa)as folosi o sita ceva mai batoasa dar nu imi vine nicio idee!Poate din Copou mai apare ceva...
 

goodmans

Member
Bine v-am gasit in 2014.
Deranjez cu o "problema" la care sper sa gasesc raspuns.
Acum 4 ani am luat 2 bucati Paulownia (tomentosa cred)
Copacii sint bine-merci,cu inaltimi de peste 6m si tulpina de 20-30cm diametru iar coroana este foarte bogata.
Problema este ca nu au inflorit deloc pana acum.
De mers,le merge foarte bine,solul pare bun,au soare iar frunzele sint in numar mare si foarte mari.Ofera umbra perfecta dar tare mi-as dori sa infloreasca.
Acesti pomi trebuie sa ajunga la o anumita varsta pentru a inflori?
Am inteles ca mugurii florali apar de toamna dar la mine nu e cazul.
Cu stima si astept raspunsurile voastre.
 

happy

Well-Known Member
Peste un an coroana va fi mai bogata iar inflorirea in 2015 va fi mult mai spectaculoasa.Rabdare ca vor inflori!!! ;-)
La cat este de tanara aceasta generatie de paulownia la noi in tara atat de mult asteptam inflorirea.Bulgarii sunt mult inaintea noastra,au plantatii mari care infloresc de ceva ani.
Uite aici un prieten din Bucuresti a mers la Bulgari si a facut ceva poze.Au si inflorescente arborii de paulownia.
http://forum.softpedia.com/topic/863365 ... ry14789166
 

caed

Member
Buna :). Mai are cineva niste seminte sa-mi dea si mie? :D As fi curios cum ar arata si la mine in curte :)
 
Sus