Inmultire paulownia

claude

Well-Known Member
Moderator
Ovi, nu vad de ce n-ar germina...eu doar acum am pus prima data, nu vorbesc din experienta, dar de obicei la plantele care ierneaza afara semintele nu sufera...Oricum, n-ai ce pierde daca incerci. semintele doar le apesi pe pamant, nu le acoperi cu pamant, au nevoie de lumina pentru a germina. Ghiveciul il acoperi cu folie, ca sa le asigure temperatura si umiditate. ale mele au inceput sa germineze dupa 10 zile. Succes :wink:
 

IZA

Active Member
Declar ca au supravietuit doua plantute din padurea mea. Sa vad ce fac si acelea pana la urma. :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele sunt in viata toate, deocamdata, cresc inceeeet...dar poate ca-i mai bine asa decat sa se lungeasca aiurea...
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu din toata padurea am ramas doar cu o plantuta :rofl:
din fericire mai am destule seminte, asa ca zilele astea voi mai pune o noua runda la germinat :)
 

gabiee

Active Member
auuuuu ..... :(
ce sa le fac sa nu moara ?
le mai tin pe pervaz , si cu folie peste dar numai pusa asa de forma , nu etans ....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele-s un pic mai mititele, abia acum vad ca incep sa dea frunzele adevarate...Sper sa supravietuiasca :D
 

ovi0808

Member
Buna!

Mai am o intrebare. Din ce am citit tot aici ghiveciul in care am pus semintele trebuie acoperit cu o punga. Punga trebuie sau nu sa aiba perforatii pentru aerisire?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ovi0808 a spus:
Buna!

Mai am o intrebare. Din ce am citit tot aici ghiveciul in care am pus semintele trebuie acoperit cu o punga. Punga trebuie sau nu sa aiba perforatii pentru aerisire?
Nu trebuie perforatii pentru aerisire. Se pune pentru creearea unui efect de sera, paulownia avand nevoie de caldura pentru a germina. Eu dupa ce au inceput sa germineze am mai tinut folia 2 zile, dar am aerisit de 2 ori pe zi, dupa care am inlaturat-o complet.
 

ovi0808

Member
Au rasarit. Dupa 5 zile. Doar cele tinute pe calorifer cu punga pe ghiveci.
Cele de pe balcon nici un semn. cele de pe pervaz desii aveau punga iar pervazul e deasupra caloriferului nici un semn. Se pare ca, caldura mare(caloriferul e fierbinte, iar ghiveciul nu l-am asezat direct pe calorifer ci pe un carnetel) grabeste mult germinarea. Punga are extrem de mult condens pe ea. In fiecare seara aeriseam timp de cateva minute ghiveciul

Ce urmeaza sa fac acum? Mai tin punga punga? Cat timp?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Poti sa mai tii punga vreo doua zile, dar sa aerisesti zilnic si eu as zice sa muti ghiveciul de pe calorifer. Nu pe pervaz ca acolo e rece, undeva in apropiere, sa aiba multa lumina si caldurica. Daca gasesti alceva de pus pe calorifer, sub ghiveci, de exemplu un fund de lemn, care sa nu lase atata caldura incat sa opareasca plantele, ai putea cred eu sa le lasi si acolo inca cateva zile
 

ovi0808

Member
Inca sunt pe calorifer cu punga pe cap si cu un fund de lemn intermediar pentru a reduce temperatura. Ai aerisesc zilnic si au crescut un pic.
Par ok. Mai astept vreo 2-3 zile si apoi voi face niste perforatii in punga.
Au aparut si cei pusi initial pe pervaz dar dupa ce au stat o zi si ei pe calorifer. E clar ca au nevoie de temperatura mare 30-35grade.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ale mele traiesc toate, doar ca sunt tot mici, au putin peste 1 cm :? Nu stiu daca asa incet cresc ele, dar au primul rand de frunze adevarate si s-au ingrosat un pic...
 

gabiee

Active Member
eu am inceput sa le repic , ca m-am speriat ca vor muri -dupa ce mi-ati povestit pe aici ....
deocamdata cele scoase de la ingramadeala stau in picioare :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
si la mine din toata padurea au ramas 3 plantute, din care una singura are 4 frunze, restul doar 2
sincer nu cred ca au sanse :(
asa ca...saptamana viitoare seaman din nou restul de seminte 8)
 
Sus