Inmultire paulownia

happy

Well-Known Member
Cel mare il lasi de baza iar unul mai mic este de rezerva!Eu asa le-am facut la ai mei in gradina! :gandit:
 

dana_rusu

Member
a mea de la Happy s-a prins si are deja frunze lastarelulu ales de mine sa creasca si din experimenul de asta iarna :) am ramas cu doua firisoare de 2cm care nici nu mor dar nici nu cresc defel. :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
happy a spus:
Cel mare il lasi de baza iar unul mai mic este de rezerva!Eu asa le-am facut la ai mei in gradina! :gandit:
Ei, eu o sa astept intai sa vad cati lastari da, pe urma ma hotarasc, in functie de cum evolueaza...
 

happy

Well-Known Member
Ma bucur ca s-a prins,Daniela.Si mie mi s-a prins kaki .Cui a lastarit acum ,are sanse de puieti anul asta,restul pofta-n cui! :rofl: :rofl:
 

gabiee

Active Member
asa aratau ai mei repicati la iceputul lu aprilie
http://gabiee.sunphoto.ro/paulownia/12830377

ziua pe terasa , noaptea in casa ..... pana m-am saturat si le-am lasat pe terasa .... dar a venit frigul si am ramas cu vreo 5 numai
mai am cateva pe care le-am lasat in casa pe pervazul geamului - zilele urmatoare le fac poze - sunt mult mai mari
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bravo, Ovi, tu macar le ai si vad ca arata bine! :D Eu mai am una vai de viata ei, mi le-a prins frigul, ca si eu m-am saturat sa le car afara-in casa si le-am lasat in voia sortii.
 

ovi0808

Member
Eu am aruncat la propriu seminte prin mai multe ghivece...si ici colo mi-au rasarit. Cele care au rasarit fara ingrijire speciala(mult mai putine) sunt mult mai rezistente. Fara minisera,temperatura umiditate etc. Cele cu care m-am chinuit sunt mai sensibile si orice schimbare de temperatura/ umiditate le afecteaza.
 

ovi0808

Member
Continua sa creasca si in curand nu stiu ce voi face cu atat de multe:).








..si in continuare cele care au rasarit si crescut fara a fi protejate in vreun fel. Pur si simplu am aruncat seminte in mai multe ghivece:



 

happy

Well-Known Member
Felicitari Ovi,acum ar trebui sa-i plantezi afara sa se poata dezvolta radacina! :marfa:
Uite cum arata acum paulowniile mele puse anul trecut
:?:
 

ovi0808

Member
enya a spus:
Ovi, daca ai prea multe plantutze potzi sa arunci dupa mine cu un lastarel...
Cu cea mai mare placere! Doar ca nu cred ca va supravietui expedierii prin posta. Sunt sensibili...am transportat cu masina unul aproximativ 40 minute de acasa pana la birou si i-au trebuit 2 zile sa-si revina.
 

happy

Well-Known Member
Ovi pui pamant intr-un pet(1/2l)sticla taiata si lipita cu scoth si plantezi puiul acolo.Garantat rezista !Eu trimit luni la Ploiesti unul scos din pamant :D
 

ovi0808

Member
happy a spus:
Felicitari Ovi,acum ar trebui sa-i plantezi afara sa se poata dezvolta radacina! :marfa:
Uite cum arata acum paulowniile mele puse anul trecut
:?:
Sunt frumoase. Banuiesc ca le uzi periodic.

Eu am citit ca ating pana la 2m in primul an. Dar vad ca realitatea e alta.
Am o retinere sa-i pun in gradina. Trec relativ rar pe acolo si se vor usca din lipsa apei.
In plus am pus niste ginko-biloba in gradina si o parte din seminte au fost mancate de niste viermi albi si urati.
 

ovi0808

Member
gty a spus:
wow ovi
da multi mai ai
sa creasca mari si vigurosi ca ai lui happy
Multumesc.
Intentia mea initiala nu a fost sa cresc atat de multi. Dar dupa 2 nereusite in care au murit toti; la a treia se pare ca au rezistat. Plus cei care au rasarit hai-hui prin ghivece.
Dar am deja "clienti". Am povestit cunoscutilor despre aceasta planta si sunt multi interesati.
Mai am si seminte multe cu care chiar nu stiu ce voi face. Am adunat doar 3 sau 4 capsule nebanuind ca sunt chiar atat de multe seminte la interior:)
 

gty

Member
:) :)

pai daca ai asa multi si multe si nu stii ce sa faci poti sa dai la x si y cum a-ti convine
tare o sa se bucure

la mai multi in continuare :wink:
 
Sus