Inmultire paulownia

happy

Well-Known Member
Abia acum incepe partea cea grea din cauza lipsei luminii,am pus un bec economic de 13w altfel se dau toti cu capetele de pamant si mor :dans:
Compostul este din 2/3 pamant de flori si 1/3 nisip.Deasupra am semanat semintele si am presarat peste ele putin compost.Apoi rabdare 2 saptamani,le-am mai pus si pe calorifer cateodata cand mi se parea ca le-am pulverizat prea tare cu apa :wink:
Ai dreptate,la mutare o sa mai pierd din ei.O sa fac mutarea tarziu,cand vor avea 4 frunzulite :)
 

diana999

Active Member
tarziu am facut si eu mutarile si tot au murit. :roll:
data viitoare imi pun manusi :rofl:
ai acoperit ghiveciul cu folie? Becul merge non stop?

multa bafta cu ei!
 

happy

Well-Known Member
Becul il folosesc 5 ore/zi in rest ii pun capacul si sta la lumina zilei!Cand ii muti incearca sa-i muti cu pamant,cu ajutorul unei linguri,chiar daca ei mai multi odata.Nu se planteaza cu penseta :D
 

diana999

Active Member
ai mei erau maricei. Trebuia sa-i replantez impreuna intr-un vas mai mare dar eu i-am plantat separat. Am crezut ca rezista. Invatzatura de minte :D
multzumesc pt sfaturi.
 

Aura

Member
La mine niciodata nu au vrut sa germineze semintele de Paulownia. Am incercat de vreo 3 ori. :(
O sa citesc Pdf-ul indicat de Alexandru. Multumesc.

Aura
 

happy

Well-Known Member
Aura este foarte simplu dar trebuie rabdare multa. :D Vezi ca am scris mai sus cum se face.Lumina este esentiala pt. crestere,iar pt.germinare caldura multa (deasupra caloriferului dar nu direct pe el ):wink:
 

geodezia

Well-Known Member
pawlonia

in primavara asta ma mincat undeva si am mutat-o la strada din lipsa de spatiu . si lastarisera pe trunchi multe ramurele asa ca am purces la ruperea lor si ce mi-a vent mie ia sa pun vreo 2 buc de lastari intr-un ghiveci ... au cam 1 luna si vad ca inca sunt verzi lastari .. s-or fi prins ca imi e frica sa ma uit pe cladurile astea la radacina ....da le pun apa mereu .. o fi ceva sa fi prins paulownia din ramurele ...
 

happy

Well-Known Member
In locul de unde ai scos paulownia o sa-ti lastareasca din radacini multi puieti!Am patit eu cu cei scosi asta toamna! :wink:
Flory,daca vrei paulownia la schimb iti pot trimite eu!
 

geodezia

Well-Known Member
paulwonia

Am patit chestia asta cu laleaua turcului sau pipa turcului cum ii zicem noi ca le-am mutat tot as afara sa se catere pe gard si au ramas aradacini si au lastarit iar radacinile linga par . se urcase pe par si facuse radacini aeriene
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Are dreptate Happy, eu am mutat in toamna o paulownia si acum cateva zile am gasit in locul de unde am scos-o un pui de circa 20 cm! :eek:
 

happy

Well-Known Member
Cum stati cu germinarea la semintele de paulownia?Caserola mea cu firavele plante cauta soarele
 

happy

Well-Known Member
anknic a spus:
aha...atunci nu o vreau :)
Anknic ,in felul asta nu mai stropesti cu confidor pentru musculita alba.Eu zic ca trebuie un astfel de arbore dar undeva la poarta nu in curte!Se face prea mare! :D
Intrebare de baraj pentru cunoscatori ai speciilor de paulownie.Am fost la Balcik de 1mai si acolo binenteles ca am adunat seminte de paulownia.Sunt la fel de mici ca cele de paulownia tomentosa dar sunt mai inchise la culoarte si cei doi lobi care se gasesc in capsula sunt mai mari si pe ei se afla lipite semintele nu ca la tomentosa unde semintele sunt in capsule !!Nu stiu ce specie este !Stie careva sau a vazut inflorita pe cea de la Balcik?
 

Floria

Active Member
anknic a spus:
vreau sa va intreb pe cei care aveti pawlonia in gradina daca este adevarat ca alunga tantarii.
Anknik, Catalpa alunga tantarii. Paulonia nu alunga nimic dar daca se aseaza musculite pe frunzele ei , acolo raman, pentru ca se lipesc de frunze si mor.
Happy, pune o poza cu semintele culese cu lobi cu tot, nu-mi dau seama din descrierea ta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu vreau sa te contrazic Floria,probabil ca ai mai multa experienta cu ea dar eu am avut si am dat-o,musculita zvapaiata fiind unul din motive.Era plina de aceste mizerabile pe dosul frunzelor si cind incercam sa rup frunza arhiplina de aceste lighioane zburau care incotro.De aceea as spune ca nu se lipesc de loc.Sau cel putin la a mea nu s-a intimplat asa.
Cind in gradina nu exista musculita alba desigur ca nu apare nici pe frunzele copacului.Dar daca ai....fereasca sfintul :x
Repet:asa s-a intimplat la mine.Poate nu e regula generala :?
 
Sus