Inmultire paulownia

happy

Well-Known Member
Haideti sa vedeti pepiniera mea de paulownii


Am pus semintele tarziu si acum sunt o multime am vreo 5 caserole,din cele vechi am rasadit doar 4 buc ,restul au decedat subit din lipsa lumina :)
Trebuie sa mai astept 2 saptamani sa le pot planta in gradina :D
 

ovi0808

Member
Buna,
Azi am mutat in gradina o parte din plante.
A plouat in nesimtire ieri si m-am gandit ca ar fi momentul oportun sa le mut.
desii pamantul era imbibat cu apa s-au palit imediat ce le-am plantat.


Sper sa-si revina.
 

gabiee

Active Member
eu de obicei pun rasadurile seara , cand nu mai bate soarele ....
probabil ca-si vor reveni si ale tale :D
 

ovi0808

Member
gabiee a spus:
eu de obicei pun rasadurile seara , cand nu mai bate soarele ....
probabil ca-si vor reveni si ale tale :D
Da, e o idee buna,
voi tine cont de ea pe viitor.
Cand am inceput sa le plantez era innorat si eram convins ca va ploua azi.
Acum nu mai sunt atat de convins. Dar le-am udat bine.
 

happy

Well-Known Member
Sigur isi vor reveni,paulownia este un arbore care se prinde foarte bine.Eu i-am trimis lui Gty la Ploiesti mare,infrunzit si s-a prins.
Puiutii mei sunt mai mici dar au timp pana la toamna sa creasca 0.5m cel putin! :D
 

ovi0808

Member
Cred ca se vor prinde.
De aproximativ o ora ploua torential.
Am trecut seara si parca isi revenisera deja.
Am mai plantat vreo 10. Nu mai aveam unde sa ai tin.
Cei aparuti in ghivece fara intretinere speciala au deja cam 40-50 cm.
In schimb cei de care am avut grija nu s-au dezvoltat atat de bine.
 

ovi0808

Member
Exemplarele pastrate in ghivece cresc cu "nesimtire":







In schimb cele din gradina s-au uscat. Cred ca 30% au supravietuit.
Si nu inteleg de ce . Pentru ca au fost cateva zile cu ploi multe.

Credeti ca ar fi bine sa le mut in gradina pe cele ramase in ghivece abia primavara urmatoare?
 

riana

Active Member
am primit si eu un puiut in primavara pe care l-am pus in ghiveci si a crescut foarte mult, insa cand l-am pus afara in pamant a stagnat :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu va panicati, eu am plantat in primavara o paulownia peste care trecuse iarna. Avea mugurei, care insa s-au uscat si am crezut ca s-a terminat cu ea. Nici vorba! A dat altii, care,nefericitii de ei, au inghetat cu ocazia brumei tarzii cazute la inceputul lui mai :eek:f: Cand am vazut m-am gandit ca nu mai are nici o sxansa, ca nororcul ca m-am gandit ca si-asa nu incurca cu nimic unde e si n-am smuls-o! Surpriza! :eek: In scurta vreme a dat noi mugurei si in 3 saptamani avea 30 cm! :eek: Asa ca nu disperati cu ele, se pare ca paulowniile au rezerve inepuizabile si sunt foarte hotarate sa supravietuiasca! :wink:
 

ovi0808

Member
sicamin a spus:
Ovi0808 ,ai cumva un puiut paulownia ,de de dat la schimb cu ceva ,ce am in album?
Iti pot oferii cu mare placere si pui si/sau seminte. Am fost nevoit sa mai arunc din ei pentru ca nu se mai dezvoltau fiind inghesuiti.

Am vazut ca esti din Timisoara. In parcul Botanic sunt zeci de puieti in jurul unei colonii de Paulownia. Sper ca i-am identificat bine. Au frunzele mai mici decat ai mei iesiti din seminte. Cei din parc cred ca au iesit din radacinile arborilor maturi. ma gandeam sa iau de acolo cativa pentru ca imi par mai rezistenti decat ai mei. Dar va trebui sa actionez repede pentru ca probabil vor taia iarba in zona respectiva si implicit si puietii.



 

happy

Well-Known Member
Ovi puietii tai de paulownia este pacat sa nu-i plantezi afara la cat sunt de mari!Eu spun asta din propie experienta,daca il tii in ghiveci va stagna in scurt timp pt.ca radacinile nu au unde sa se dezvolte.Am un prieten careia i-am dat anul trecut 1 buc in ghiveci ,si acum il tine tot asa pt.ca nu s-a hotarat unde sa-l planteze(se face arbore mare),si este la fel de mare ca atunci cand i l-am dat ,50cm :rofl: .Asa ca tu hotaresti,ii plantezi sau ii mariti! :wink:
Iata cum arata azi ai mei(cei de anul trecut)

Am incercat si eu sa iau din aceia iesiti din radacina si nu se poate! :D
 
Sus