Hymenocallis (Ismene) festalis

dana_rusu

Member
si eu i-am plantat in seara asta intr-un ghiveci,nu am mai putut astepta ,ma mancau degetele ,sper ca nu am facut rau. :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Il poti pastra fara probleme ca planta de ghiveci. Oricum in gradina nu cred ca rezista peste iarna. Asa ca nu ai facut rau ca l-ai plantat. Nu uita ca provine dintr-o zona cu multa umezeala, precum orhideele si este mare iubitor de apa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ehe, eu i-am dat de cap din intamplare. Toata vara i se tot ingalbeneau si uscau frunzele si nu-i placea nimic. Nici in casa, nici afara... nu mai stiam ce sa-i fac. In toamna l-am bagat in casa si l-am pus intr-un suport conic. Pentru ca trebuia sa i se scurga in ceva apa de la udare i-am adaugat o cutie de margarina :oops:, care s-a potrivit la fix pe dimensiunea fundului ghiveciului. Si la un moment dat am uitat sa scurg apa din cutie. Ei bine, de atunci arata superb: toate frunzele verzi si viguroase, nimic uscat: nu-mi venea sa cred. Apa din cutie nu atinge ghiveciul. Deci nu e contact direct. Insa se pare ca umezeala care este acolo ii face mare placere.

Aici in plan secundar e o poza cu el. E inca puiut nu-i foarte dezvoltat, mai ales ca peste vara mai mult a regresat decat sa se dezvolte. Dar ca sa iti faci o idee despre ce ziceam mai sus.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Astea sint plante la care le place apa din belsug. Nu stiu cum se descurca cu exces de apa, dar in mod cert daca pamintul e tot timpul umed le place.
 

angela draganoiu

Active Member
tudose_al3xandru a spus:
Am cumparat si eu azi un astfel de bulb.Are circumferinta 14 cm....oare e florifer la dimensiunea asta? 5,5 lei a costat.
DAAAA. eu am primit cadou astfel de bulbi si i-am plantat primavara trecuta in curte. au inflorit in acelasi an. anul asta ii voi replanta tot in curte dar prin aprilie ca acum e prea frig pt ei. sa stii ca sint parfumati si deosebit de frumosi. ai mei au facut furori.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bulbul meu de Ismene a luat-o la galop, dupa ce alaltaieri l-am scos afara, la soare, pentru prima data. Frunzisoarele au cam 10 cm si tare as vrea sa stiu cand pot sa-l dau afara din casa. De ieri e iar vreme urata dar nu e asa frig, totusi, noaptea e cam rece. Pe unde am citit se spunea ca pot fi plantati afara dupa ce trece pricolul de inghet...dar din moment ce al meu e in ghiveci, in casa, de cand l-am plantat, ar trebui oare sa mai astept? :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, mai ateapta. Eu am scos afara hemerocallisul si dupa 2 zile l-am bagat inapoi in casa. Are frunzele afectate - e prea frig inca pentru el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare cand pot lasa afara Ismene si peste noapte? Acum la mine sunt 7-8 grade noaptea, e prea frig pentru el? Creste ca nebunul si da si un puiut!
 

sicamin

Member
Claude ,ale mele sant afara de cand au dat mugurii. Am 2 care au pui si sant curioasa daca vor si inflori. alte 4 sant micute inca dar tot afara sant,cu sprekelia si gloriosa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi, Sicamin! :D L-am lasat afara, e drept, intr-o veranda deschisa, mi-am zis ca sa-i usurez tranzitul de la temperatura constanta din casa, sa nu-l las direct sub cerul liber! :D
 

popescu gp

Well-Known Member
himenocalis

Felicitari Sarselia pentru floricica;ai mei de abia se misca desi au fost tinuti in iarna la repaus.Trebuie sa am rabdare cu ei si sper sa infloreaca pana la urma
 
Sus