Hymenocallis (Ismene) festalis

sicamin

Member
Atunci trebuie sa trimit si eu la "culcare" bulbii mei de ISMENE ? Nu au vrut sa infloreasca si pace ,dar au facut o gramada de frunze. :roll:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sica,mai lasa-i.Poate se vor hotari totusi.Nu-ti pierde speranta.Eu as zice ca inca nu.Asteapta macar o singura inflorire.
 

zamfira

Member
Nici la mine , nu a inflorit in anul asta Ismene, dar a facut o gramada de pui si a crescut mult .
Si daca nu infloreste ? Cat sa asteptam ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu nu cred ca au un timp anume de dormit..............La mine s-au ismenit de doua ori intr-un interval relativ scurt.Apoi,desi le-am udat s-au "prabusit" singure in somn.
De aia am zis sa mai asteptati un pic.Nu am avut pina anul asta deci nu vorbesc decit ceea ce stiu...........
Una e din citite si una este din ceea ce a trait fiecare cu planta lui!!!
Si revin la ceea ce am mai spus de multe ori:planta trebuie de cele mai multe ori sa o simti :oops: ......... :rofl: Asa te poti bucura si tu de frumusetea ei!!!!
 

adrianam

Well-Known Member
L-am scos de la iernat si a aparut deja un mot. nu-mi dau seama daca este floare sau frunza.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am cumparat un bulb nou.Cei vechi sau inmultit mult si nu au inflorit desi bulbul mama era marisor. A inghetat iarna asta, ca totibulbii mei pusi in ziare, in cutii si dulap, pe balcon. Sper ca macar noul bulb sa ma bucure cu o floare dar are 2 saptamani de plantare si nici macar nu a dat o urma de viata :cry:
 

IULIA

Active Member
vedeti ca pe eutopia mall erau si galbeni, destul de scumpi, dar erau. incerc si eu. :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Are cam 15 cm tija.
Cred ca ar trebui sa il mut la lumina, dar pe balcon este inca prea rece.

Nu stiu ce sa ma fac cu el. :?
 

sicamin

Member
Bulbii mei mai dorm inca . Nici urma de muguras. Oare sa-i plantez asa?
Anul trecut nu au vrut sa infloreasca desi bulbii sant destul de mari.
 

IULIA

Active Member
nici al meu. si am mai luat 2.
asa, sa nu mor de curiozitate, poate vad si eu flori de la ei.
 
D

dyayzh

Guest
Bulbul meu de Ismene era bolnav de la cumparare..si a putrezit de tot ...anul trecut era plin de ei prin florarii, anul asta nimic :x Trebuie sa astet primavara viitoare si sa sper la un bulb
 

IULIA

Active Member
nu este adevarat, are la carefourr, multi de tot. si la practiker si dedeman. asa ca spor la cumparaturi. :)
 

IULIA

Active Member
mai, dar la kertimag astia nu merge decit en-gros. sau ai mag de specialitate?
ca daca, spune-ne si noua, ca tare imi mai doresc cite ceva de pe la ei.
 

blueheart_d

Member
prima oara le-am scris un mail pt preturile pe categorii, apoi ei m-au intrebat in ce oras sunt sa ma indrume catre vreun magazin de-al lor. avand in vedere ca dupa ce le-am spus ca sunt din Oradea nu mi-au raspuns (neavand magazin de prezentare la noi), am trimis comanda direct. a doua zi imi trimit confirmarea si nici la o saptamana am primit instiintare de la posta. e adevarad ca nu mi-au trimis toata comada (probabil nu aveau totul pe stoc), dar e bine si asa. :wink: incercati si voi.
 
D

dyayzh

Guest
IULIA a spus:
nu este adevarat, are la carefourr, multi de tot. si la practiker si dedeman. asa ca spor la cumparaturi. :)
Nu Iulia...nu este nici macar unul la nici unul din ele :cry: Si, te rog sa ma crezi, colind magazinele toata ziua...In Iasi nu au adus :cry:
 

albela

Active Member
Eu am conandat de la Bakker, pentru ca nu am vazut in magazine. Trebuie sa imi soseasca.
 
Sus