Hymenocallis (Ismene) festalis

D

dyayzh

Guest
Daca il plantezi acuma in gradina, neaparat sa-l scoti spre sfarsitul toamnei :wink:
 

albela

Active Member
Tot nu stiu ce sa fac :? . Sa separ puii de mama? Sunt multi tare si unii dintre ei destul de dezvoltati ca au aparut din primavara trecuta. Au stat deja o iarna impreuna cu bulbul mama. Cand e mai bine sa ii separ: acum toamna sau la primavara?
 

angela draganoiu

Active Member
eu am bulbii de himerocalis in gradina. au frunze inca foarte vezi. ce sa fac ? sa-i scot din pamant ? sa-i mai las pina la sfarsit de octombrie ? va rog dati-mi un sfat.
 

angela draganoiu

Active Member
albela a spus:
Tot nu stiu ce sa fac :? . Sa separ puii de mama? Sunt multi tare si unii dintre ei destul de dezvoltati ca au aparut din primavara trecuta. Au stat deja o iarna impreuna cu bulbul mama. Cand e mai bine sa ii separ: acum toamna sau la primavara?
eu zic ca ar fi mai bine in primavara cind ii plantezi din nou in ghiveci sau gradina, in pamant proaspat. mai lasa-i o iarna linga mama lor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Albela si eu zic ca si Angela.Lasa-i pina in primavara cind le innoiesti pamintul.
Angelique data fiind racoarea pronuntata mult mai devreme decit in oras eu as zice ca la viitorul popas la munte sa ii scoti si sa ii pui TOT in ghiveci in pamint fara sa ii uzi ci sa ii lasi la somn.
Mali cind ai pus bulbul?Daca l-ai pus acum normal saracutul ca vrea nanica.La primavara scoate motzisorul din pamint :)
 

angela draganoiu

Active Member
Gabiuta sar'na de sfat........... de asta mi-era teama .......... ca mai am o treaba de facut :rofl:
ii voi pune la ghivece si la nani cu ei.
 
D

dyayzh

Guest
Eu l-am scos deja din pamant, i-am tuns radacinile si l-am pus la intuneric. Am sa-l scot prin martie :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mali,parerea mea este ca acum nu va mai face nimic si nici nu-l obliga udindu-l.Lasa-l sa-si faca numarul si du-l la nani.In primavara abia o sa ai parte de o floare frumoasa. :D
 

albela

Active Member
Eu nu il duc acum la nani. Au ditamai frunzele verzi. Ghiveciul e inca afara pe terasa. Si anul trecut a vegetat pana tarziu cand a venit frigul si abia atunci l-am culcat. Gabiuta al tau a inflorit?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Albela nu a mai inflorit si mi s-a parut normal comportamentul :) .Il astept la anul.Abia acum isi culca si el frunzele.
 

albela

Active Member
Da, tu ai umblat la radacini de aia nu a inflorit. De asta am si intrebat. Daca la anul separ puii de mama cred ca nu o sa mai infloreasca nici la mine :? .
 
Sus