Hymenocallis (Ismene) festalis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt convinsa ca numai in Braila au adus pentru ca eu azi am cautat in mod special in diverse Carrefoururi din Bucuresti,in Brico si in Selgros dar nu am gasit.A mai ramas Cora.Daca nici acolo am sa caut saptamina viitoare.Poate totusi vor aduce si pe aici :?
 

albela

Active Member
La mine cred ca ismenele se pregatesc de inflorire. Una a dezvlotat o tija groasa cu niste muguri mari in varf. Si celelalte 2 au inceput sa le dea ceva asemanator dar mai mici. Nu am mai avut pana acum si nu stiu sigur daca sunt muguri de flori. :? . Am sa pun niste poze maine.
 
D

dyayzh

Guest
Eu am primit un bulb de festalis (multumesc mult Tina :oops: ) si astept sa vad ce doreste sa faca....imi plac foarte mult!
 

albela

Active Member
Foarte frumoasa.
Cei care au mai avut ismene, va rog sa imi spuneti, dupa ce se trec florile tulpina se rupe? Am inteles ca face mai multe tulpini cu flori intr-un an.
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am rupt tulpina, dupa ce s-a uscat.
La mine a facut o singura tulpina cu trei sau patru flori, anul acesta si in 2006 cand l-am achizitionat.
In 2007 nu a vrut sa infloreasca.
 

albela

Active Member
Pe catalogul celor de la care am comandat scrie ca fiecare bulb produce mai multe tulpini cu flori. Asa ca eu astept inflorirea a doua, dupa ce or sa se usuce tulpinile actuale.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
In decurs de inflorire, in spate la incarvillea, cred ca ploile abundente au fost cheia:





Ar trebui sa fie si una galbena, dar nu stiu inca daca o sa infloreasca anul asta.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Prima floare de Hymenocallis s-a deschis azi, sper sa se mai deschida si altele in curind.

 

attila

Member
Felicitari geo este superb
Eu mai trebuie sa astept ca am pus cam tarziu am pus cam 12 bulburi in diferite colt al gradini sa vad unde va place cel mai mult
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
attila a spus:
Felicitari geo este superb
Eu mai trebuie sa astept ca am pus cam tarziu am pus cam 12 bulburi in diferite colt al gradini sa vad unde va place cel mai mult
Na sint curios ce feluri ai tu . Asta a mea se pare ca se numeste Advance. Mai am una galbena care se numeste Sulphur Queen dar nu stiu daca o sa infloreasca anul asta.
Ceea ce am observat e ca le trebuie pamint umed. Le place multa apa si soare. Nu le place deloc pamint uscat. Daca nu primesc suficienta apa nu infloresc. Plus ca se inmultzesc destul de bine. Sint frumoase tare si miros fain. Si eu am pus cam 12 si numai 3 au boboci, poate se vor hotari si celelate cind mai dau ploile mai tare.
 

albela

Active Member
Ce parere aveti, la Hymenocallis ar putea sa aiba efect taierea frunzelor, asa cum se face la crini? Ai mei dupa inflorire fac o gramda de frunze si atat. Eu am citit ca aceste plante fac mai multe tije florale pe sezon. Poate ar fi asta o modalitate de a-i determina sa infloreasca din nou (doar sunt tot un soi de crini).
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se intampla sa aiba 2 tije pe sezon, dar mai multe n-am prea vazut. Cred ca e importanta maturitatea bulbului.
 
Sus