Hymenocallis (Ismene) festalis

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
albela a spus:
Ce parere aveti, la Hymenocallis ar putea sa aiba efect taierea frunzelor, asa cum se face la crini? Ai mei dupa inflorire fac o gramda de frunze si atat. Eu am citit ca aceste plante fac mai multe tije florale pe sezon. Poate ar fi asta o modalitate de a-i determina sa infloreasca din nou (doar sunt tot un soi de crini).
La crini NU se taie frunzele !!! Nici la Hymenocallis !!! Frunzele sint cele care hranesc bulbul si pregatesc urmatoare inflorire si sint extrem de esentiale si cu cit mai multe frunze cu atit mai bine. Practic daca tai inflorescenta dar NU frunzele bulbul o sa adune mai multe rezerve si va face o floare mai puternica anul viitor datorita faptului ca nu consuma atita energie pe producerea de semintze. Hymenocalis nu e inrudit cu crinul si mai degraba cu narcisa sau Hyperastrum. Nici macar nu cred ca e din familia liliacee.
Daca bulbul nu are solzi (catzei) ci e dint-o singura bucata nu prea e inrudit cu crinul, cum arata floare este altceva,
 

albela

Active Member
Bulbii vostri de Hymenocallis festalis au mers al culcare? Ai mei nu vor si pace. Sunt plini de frunze si nu vor sa renunte la nici una. Sunt inca afara pe terasa. Ce sa fac sa nu ii mai ud?
Unul din ghivecele cu Hymenocallis festalis e plin de frunzisoare mici in jurul plantei centrale. Probabil ca face puisori. Pe acesta as prefera sa il mai tin in vegetatie ca sa mai creasca bulbisorii, dar pe ceilalti vreau sa ii culc si nu stiu cum...
 

popescu gp

Well-Known Member
hymenocalis

Am cumparat de la Verberghe din Olanda 3 feluri de hymenocalis in anii trecuti.Au inflorit atunci foarte frumos apoi au crescut dar doar cel paianjen a inflorit si in anul urmator.I-am plantat ca pe hippeastrum,fara sa-i ingrop de tot.Aceasta sa fie cauza neinfloririi?
 

marean

Active Member
Intrebare-ntrebatoare ,hymenocallis si hemerocallis e acelasi lucru ?
Ca eu am de-ala paianjen si mai mi-am comandat unul caramiziu,dar apar denumiri diferite si nu gasesc nimic concret ...
 

marean

Active Member
Aha,merci mult Rox!
Atunci caut mai bine pe net,pana acuma se cam poceau si confundau numele pe siturile vizitate .
 
D

dyayzh

Guest
Azi am plantat si eu bulbul de festalis. Poate anul asta imi infloreste :oops:
 

albela

Active Member
Eu nu i-am scos din ghivece in toamna, am taiat doar frunzele. Acum am reinceput sa ii ud.
 
D

dyayzh

Guest
Ai tai sunt mariiiiiiiiii de tot bulbii..umplu un ghiveci marisor..am vazut eu. Si au fost si plini de flori :D Aici se simte o urma de invidie din partea mea :rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Multumesc Albela :D Incerc cu acesta care il am..daca nici anul asta nu vrea..ti-l dau la educat si-mi dai unul instruit gata sa faca flori :wink:
 

coral

Member
Am doi bulbi si nu stiu ce sa fac cu ei:le place si in gradina sau trebuie plantati neaparat in ghiveci?Ce fel de pamant le trebuie,cat de adanc se planteaza bulbul,ii place la soare sau la umbra?Ajutooor!
 

albela

Active Member
Unul din bulbii achizitionati anul trecut are o multime de pui pe langa el. Ce parere aveti (avand in vedere ca puii au aparut inca de anul trecut) sa umblu in ghiveci si sa ii scot? Mentionez ca peste iarna nu am scos bulbii din pamant ci doar am intrerupt udarile.
 
Sus