Hymenocallis (Ismene) festalis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa multi pui a facut? :eek: .Nu stiu ce sa zic cape bulbul meu l-am ucis cu apa :cry: dar poate cineva care a mai avut :D .
Daca cumva ii desparti arunca si spre moi un pui :mrgreen: te rog.
 

albela

Active Member
Daca vrei tu un bulbisor am sa umblu pe acolo sa scot unul. Nu cred sa se supere mama lui.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu.Daca cineva zice ca poti umbla e ok dar altfel te rog sa nu deranjezi planta.Las-o.Vad ca nimeni nu stie .O sa citesc eu sa vad daca gasesc ceva despre asta.
 

albela

Active Member
Am fost si am rascolit prin ghiveci. Nu pot scoate nimic decat daca scot toata planta. Asa ca m-am gandit ca decat sa stric ceva la mama si la toti puii aia mai bine sa iti dau un bulb adult din alt ghiveci ca eu am trei + puisorii aia multi si mie imi ajung. Asa ai sa ai floare anul asta. Maine ti-l trimit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu ne vedem la Pitesti? :wink: Hai mai............. :D
Nu face un efort pentru mine te rog mult.Daca poti bine daca nu...tot bine e.Multumesc oricum mult de tot.
 

albela

Active Member
Bulbul de ismene pus anul trecut intr-un ghiveci prea mare a facut niste radacini uriase :eek:
 

popescu gp

Well-Known Member
ismene

bulbul trebuie scos din ghiveci separati puii cu atentie sa aiba cateva radacinute si replantat bulbul batran in nou substrat.succes
 

albela

Active Member
Am un boboc mareee la bulbul acela cu multi pui langa ei. Nici nu-l vazusem, noroc cu cineva de pe aici care mi l-a aratat :D . Pot sa scot planta pe terasa descoperita? Noaptea e inca racoare si imi este frica sa nu pateasca ceva :? .
 

albela

Active Member
Si la mine tija e foarte lunga, am sprijinit-o cu o scarita. Anul trecut nu a fost asa. Sa-ti traiasca dya :D . Nu sunt mama si pui ci fratiori :) .
 

albela

Active Member
Cred ca am facut o boacana :oops: . Dupa ce s-au trecut florile am taiat tot si frunze si tija. De fapt nici nu aveam cum altfel pentru ca tija se despartea de frunze undeva cam la 50 cm. Am facut asta, pentru ca ceea ce a ramas in urma florii era total dizgratios. O tija lunga de vreo 1.5 metri, instabila din cauza greutatii ei si niste frunze uriase, majoritatea rupte de greutate. Acum apar 2 frunzulite noi :D . Pote si o tija, cine stie :? :roll: .
 
D

dyayzh

Guest
Eu am sa tai numai tija :wink: Sa vedem in timp cum a fost mai bine :D
 
D

dyayzh

Guest
Sanse sunt mereu...acuma ce mofturi o sa aiba si el :wink: Oricum, poate prin toamna sa te bucure cel mai devreme ...zic eu :?
 

albela

Active Member
In curte? Eu i-am pus doar in ghivece. Chiar sunt curioasa cum o sa le mearga :? . Sa ne tii la curent.
 

Mali_

Member
Am primit si eu un bulb de hymenocallis festalis. Oare sa ma risc si sa il pun in gradina? Mai am sanse sa infloreasca anul acesta? Sau sa il pun in ghiveci?
 
Sus