Hymenocallis (Ismene) festalis

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult!
Cornelia probabil ca in gradina isi da drumul mai greu.Eu le-am plantat in ghivece pentru ca m-a apucat din primavara lenea numai la gandul ca in toamna trebuie sa ii scot din gradina.
:)
Dar ghiveciul a stat afara si a avut si soare peste cap asa ca vad ca si-a dat drumul.
Mai am si varianta pe galben care vad ca isi da drumul mai incet.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Hai, mai, numai a mele sunt toate intarziate? :( Cornelia, ai pre-cultivat bulbul in casa? Daca da, cand l-ai plantat?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu sa-ti spun cu exactitate, l-am dus la gramada cu altele la vecina pentru plantare in fata blocului. Sa zic ca l-am dus pe la jumatatea lui aprilie, ca mai devreme nu aveam cum. Nu este precultivat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Inseamna ca eu s-ar putea sa ma aleg doar cu un manunchi de frunze! :mrgreen: Si eu l-am plantat pe la jumatatea lui aprilie, dar in ghiveci si al meu a dat si un pui langa planta-mama, asa ca poate da papa la puiut in loc sa-mi faca boboci :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu stiu ce sa zic, mai sunt si situatii din astea. Nu sunt neaparat motive de suparare. E bine ca face pui, nu?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Habar n-am daca-i bine ca face pui, ca n-am mai avut...ramane de vazut daca face pui de sanatos si gras ce e, sau face pui ca n-are energie sufucienta pentru floare...sa vedem daca se indreapta vremea si il incalzeste soarele ce face...ca la inceput a fost tare iute de picior la crestere, acum, de cand e vremea asta rece...sta :|
 

lelia

Well-Known Member
:eek: cat e de frumos !!!!! :visator:
Felicitari Cornelia ! e o bijuterie de floare .

Eu i-am pus direct in gradina ,tija florala a putrezit ,acum au doar frunze ,mai pot spera la o noua tija ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Superbi...

Claude... din pacate Hymenocallis este mai pretentios la inflorire si de obicei ii trebuie multa apa ca sa o duca bine.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Lelia pai si astia sunt pusi direct in gradina dar vad ca s-au tinut bine. I-a dragalit vecina, numai sa-i vada cu flori. :oops: De obicei au o tija la bulb, daca la tine a putrezit cred ca mai da alta tija la anul. Dar nu dispera, poate ma insel eu.
 

lelia

Well-Known Member
Nu-i problema ,am gresit ca i-am pus prea devreme si au suferit de frig ,la anu stiu poveste ,pana atunci ma delectez cu cei de pe forum :D
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
popgeo a spus:
Prima floare de Hymenocallis s-a deschis azi, sper sa se mai deschida si altele in curind.

attila a spus:
Felicitari geo este superb
Eu mai trebuie sa astept ca am pus cam tarziu am pus cam 12 bulburi in diferite colt al gradini sa vad unde va place cel mai mult
popgeo a spus:
attila a spus:
Felicitari geo este superb
Eu mai trebuie sa astept ca am pus cam tarziu am pus cam 12 bulburi in diferite colt al gradini sa vad unde va place cel mai mult
Na sint curios ce feluri ai tu . Asta a mea se pare ca se numeste Advance. Mai am una galbena care se numeste Sulphur Queen dar nu stiu daca o sa infloreasca anul asta.
Ceea ce am observat e ca le trebuie pamint umed. Le place multa apa si soare. Nu le place deloc pamint uscat. Daca nu primesc suficienta apa nu infloresc. Plus ca se inmultzesc destul de bine. Sint frumoase tare si miros fain. Si eu am pus cam 12 si numai 3 au boboci, poate se vor hotari si celelate cind mai dau ploile mai tare.
popgeo a spus:
Alte citeva poze

albela a spus:
Ce parere aveti, la Hymenocallis ar putea sa aiba efect taierea frunzelor, asa cum se face la crini? Ai mei dupa inflorire fac o gramda de frunze si atat. Eu am citit ca aceste plante fac mai multe tije florale pe sezon. Poate ar fi asta o modalitate de a-i determina sa infloreasca din nou (doar sunt tot un soi de crini).
cornelia a spus:
Se intampla sa aiba 2 tije pe sezon, dar mai multe n-am prea vazut. Cred ca e importanta maturitatea bulbului.
popgeo a spus:
albela a spus:
Ce parere aveti, la Hymenocallis ar putea sa aiba efect taierea frunzelor, asa cum se face la crini? Ai mei dupa inflorire fac o gramda de frunze si atat. Eu am citit ca aceste plante fac mai multe tije florale pe sezon. Poate ar fi asta o modalitate de a-i determina sa infloreasca din nou (doar sunt tot un soi de crini).
La crini NU se taie frunzele !!! Nici la Hymenocallis !!! Frunzele sint cele care hranesc bulbul si pregatesc urmatoare inflorire si sint extrem de esentiale si cu cit mai multe frunze cu atit mai bine. Practic daca tai inflorescenta dar NU frunzele bulbul o sa adune mai multe rezerve si va face o floare mai puternica anul viitor datorita faptului ca nu consuma atita energie pe producerea de semintze. Hymenocalis nu e inrudit cu crinul si mai degraba cu narcisa sau Hyperastrum. Nici macar nu cred ca e din familia liliacee.
Daca bulbul nu are solzi (catzei) ci e dint-o singura bucata nu prea e inrudit cu crinul, cum arata floare este altceva,
cornelia a spus:
Cred ca Albela se referea la crinii-hippeastrum, nu la crinii de gradina.
albela a spus:
Da, ma refeream la amarillys. Scuze ca nu am fost destul de clara.
popgeo a spus:
dana_rusu a spus:
si eu i-am plantat in seara asta intr-un ghiveci,nu am mai putut astepta ,ma mancau degetele ,sper ca nu am facut rau. :?
Caramell a spus:
Il poti pastra fara probleme ca planta de ghiveci. Oricum in gradina nu cred ca rezista peste iarna. Asa ca nu ai facut rau ca l-ai plantat. Nu uita ca provine dintr-o zona cu multa umezeala, precum orhideele si este mare iubitor de apa.
dana_rusu a spus:
De asta i-am si plantat in ghivece sa am un control asupra apei.Of abia astept sa vina primavara.
Caramell a spus:
Ehe, eu i-am dat de cap din intamplare. Toata vara i se tot ingalbeneau si uscau frunzele si nu-i placea nimic. Nici in casa, nici afara... nu mai stiam ce sa-i fac. In toamna l-am bagat in casa si l-am pus intr-un suport conic. Pentru ca trebuia sa i se scurga in ceva apa de la udare i-am adaugat o cutie de margarina :oops:, care s-a potrivit la fix pe dimensiunea fundului ghiveciului. Si la un moment dat am uitat sa scurg apa din cutie. Ei bine, de atunci arata superb: toate frunzele verzi si viguroase, nimic uscat: nu-mi venea sa cred. Apa din cutie nu atinge ghiveciul. Deci nu e contact direct. Insa se pare ca umezeala care este acolo ii face mare placere.

Aici in plan secundar e o poza cu el. E inca puiut nu-i foarte dezvoltat, mai ales ca peste vara mai mult a regresat decat sa se dezvolte. Dar ca sa iti faci o idee despre ce ziceam mai sus.
popgeo a spus:
Astea sint plante la care le place apa din belsug. Nu stiu cum se descurca cu exces de apa, dar in mod cert daca pamintul e tot timpul umed le place.
tudose_al3xandru a spus:
Am cumparat si eu azi un astfel de bulb.Are circumferinta 14 cm....oare e florifer la dimensiunea asta? 5,5 lei a costat.
cornelia a spus:
Planteaza-l si lasa-l sa-si faca treaba. Prea multe intrebari ... il obosesc. :wink:
angela draganoiu a spus:
tudose_al3xandru a spus:
Am cumparat si eu azi un astfel de bulb.Are circumferinta 14 cm....oare e florifer la dimensiunea asta? 5,5 lei a costat.
DAAAA. eu am primit cadou astfel de bulbi si i-am plantat primavara trecuta in curte. au inflorit in acelasi an. anul asta ii voi replanta tot in curte dar prin aprilie ca acum e prea frig pt ei. sa stii ca sint parfumati si deosebit de frumosi. ai mei au facut furori.
cornelia a spus:
Primul dintre hymenocallisii din gradina. Are 8 boboci. :)
claude a spus:
:eek: Hai, mai, numai a mele sunt toate intarziate? :( Cornelia, ai pre-cultivat bulbul in casa? Daca da, cand l-ai plantat?
cornelia a spus:
Nu stiu sa-ti spun cu exactitate, l-am dus la gramada cu altele la vecina pentru plantare in fata blocului. Sa zic ca l-am dus pe la jumatatea lui aprilie, ca mai devreme nu aveam cum. Nu este precultivat.
claude a spus:
Inseamna ca eu s-ar putea sa ma aleg doar cu un manunchi de frunze! :mrgreen: Si eu l-am plantat pe la jumatatea lui aprilie, dar in ghiveci si al meu a dat si un pui langa planta-mama, asa ca poate da papa la puiut in loc sa-mi faca boboci :cry:
cornelia a spus:
Nu stiu ce sa zic, mai sunt si situatii din astea. Nu sunt neaparat motive de suparare. E bine ca face pui, nu?
claude a spus:
Habar n-am daca-i bine ca face pui, ca n-am mai avut...ramane de vazut daca face pui de sanatos si gras ce e, sau face pui ca n-are energie sufucienta pentru floare...sa vedem daca se indreapta vremea si il incalzeste soarele ce face...ca la inceput a fost tare iute de picior la crestere, acum, de cand e vremea asta rece...sta :|
George a spus:
Mi-a inflorit si mie un hymenocallis
cornelia a spus:
lelia a spus:
:eek: cat e de frumos !!!!! :visator:
Felicitari Cornelia ! e o bijuterie de floare .

Eu i-am pus direct in gradina ,tija florala a putrezit ,acum au doar frunze ,mai pot spera la o noua tija ?
popgeo a spus:
Superbi...

Claude... din pacate Hymenocallis este mai pretentios la inflorire si de obicei ii trebuie multa apa ca sa o duca bine.
cornelia a spus:
Lelia pai si astia sunt pusi direct in gradina dar vad ca s-au tinut bine. I-a dragalit vecina, numai sa-i vada cu flori. :oops: De obicei au o tija la bulb, daca la tine a putrezit cred ca mai da alta tija la anul. Dar nu dispera, poate ma insel eu.
lelia a spus:
Nu-i problema ,am gresit ca i-am pus prea devreme si au suferit de frig ,la anu stiu poveste ,pana atunci ma delectez cu cei de pe forum :D
 

michaela

Active Member
Vai, Cornelia......... sunt dementiali!!! :eek: In gradina??? superb!! :clap:
George.... si al tau este foarte frumos... parca e diferit de al Corneliei?
Eu am variegat... dar de-abia ies frunze, ce sa mai astept flori :roll: :)
 
Sus