Hymenocallis (Ismene) festalis

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu face...pui :x De la flori cred ca pot sa-mi iau gandul! La anul il pun in gradina si treaba lui, nu-l mai cocolosesc atata si poate face frumusetea aia de flori care le-a facut al Corneliei, de ma doare sufletul cand ma uit la poze! :mrgreen:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iarta-ma ca pun sare pe rana: au fost 4 care au inflorit frumos. Altii urmeaza, ca au fost pusi mai tarziu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cornelia a spus:
Iarta-ma ca pun sare pe rana: au fost 4 care au inflorit frumos. Altii urmeaza, ca au fost pusi mai tarziu.

4 zici? :p Ce simpatica esti! :mrgreen: Auzi la ea... :suparat:

Acuma, vorbind serios...sa te bucuri de ei! La anul fac ca tine! :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
am si eu o nelamurire: toamna se scot bulbii si se depoziteaza?
eu am primit in primavara 2 bulbi, i-am plantat, unul a inflorit pe vara, dar acum nu stiu ce sa fac cu ei? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Revin si eu cu intrebarea lui Aleynad: cum procedam cu el? Al meu e inca afara, in ghiveci, l-a ciupit un pic bruma dar nu semnificativ. Il las sa-l mai prinda o bruma sa-l convinga sa treaca la somn? Peste iarna il las in ghiveciul cu pamant sau il scot?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu am bulbi de Hymenocallis si in fiecare toamna ii scot si ii pun in pivnita la rece.Nu cred ca rezista afara.
Asa ca va sfatuiesc sa ii scoateti si in beci cu ei.
Se comporta cam ca si Amarillysi adica au nevoie de o perioada de repaus pentru a inflori urmatorul sezon.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sarselia a spus:
Eu am bulbi de Hymenocallis si in fiecare toamna ii scot si ii pun in pivnita la rece.Nu cred ca rezista afara.
Asa ca va sfatuiesc sa ii scoateti si in beci cu ei.
Se comporta cam ca si Amarillysi adica au nevoie de o perioada de repaus pentru a inflori urmatorul sezon.
Dar cum ii convingi sa treaca la somn? Eu ma gandesc sa-i las pana cade o bruma mai serioasa, asa n-o sa aiba incotro! :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Claude se poate sa faci si cum ai spus tu.Eu pe ai mei i-am obligat sa doarma pentru ca din lipsa de timp nu am stiut sigur cand voi apuca sa ii scot din pamant.Si ca sa nu risc am zis ca le tai frunzele si la somn cu ei.Ambele variante sunt ok si nu se supara deloc.
 

Tulipa

Member
Fetelor, am luat la jumatatea lunii asteia un bulb de Ismene din Baumax si mi-au spus sa-l plantez prin martie-aprilie. Eu nu mai am rabdare. Pot sa-l pun acum in ghiveci?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, in ghiveci poti sa ii plantezi oricind. Ca planta de interior e ok ....... cu cit au fost la baumax ?
 

ira

Member
Eu am luat din Kaufland cu 6 lei parca, si are si vreo 7-8 pui nici :) Deocamdata ii mai las sa doarma.Anul trecut am cumparat doi , i-am pus in ghiveci si din lipsa de lumina au facut tije de un metru!!!
 

Tulipa

Member
Eu am gasit doar bulb. Mi-ar fi placut sa gasesc planta gata crescuta, ca nu prea is o fire rabdatoare, vreau rezultate rapide in general, dar ma bucur totusi ca o pot creste eu. Satisfactia e mai mare cand pui in pamant seminte, rizomi sau bulbi si vezi cum ies (daca mai ies :? ), cum se inalta si cum infloresc. Dar si asteptarea asta....... :roll:
Eu am plantat bulbul astazi, ca nu mai aveam rabdare. Acum stau si-mi frec palmele. Sunt foarte curioasa :)
 
Sus