Hymenocallis (Ismene) festalis

Tulipa

Member
Pai sunt Berbec, se stie ca nu stam bine cu rabdarea. Acum ma tot rog de Passiflora sa deschida odata bobocul ala, ca-l "cloceste" de 4 zile. Astazi am observat ca incep sa se indeparteze petalele de pe el, si ma tot uit ce o fi ascunzand inauntru de se lasa asa greu inflorit. E prima ei floare si asta ma face sa mor de nerabdare.
Aualeu, is in topicul cu Ismene si eu vorbesc despre Passiflora. Scuuuuze :)
 

Tulipa

Member
Am si eu o intrebare: am pus bulbul de ismene acum o saptamana in ghiveci. Cam in cat timp vor aparea frunzutele?
 
Tulipa a spus:
Am si eu o intrebare: am pus bulbul de ismene acum o saptamana in ghiveci. Cam in cat timp vor aparea frunzutele?
Depinde cat de cald si ce umiditate are bulbul...asa..orientativ daca zici ca l-ai pus de o saptamana...ar trebui sa apara frunzulite in cam 5-6 zile cred eu...
 

Tulipa

Member
Deci cam inca o saptamana ar trebui sa mai astept...... :gandit:
Ok, e bine de stiut de cand trebuie sa incep sa ma ingrijorez daca nu iese.
Mersi fain! :D
 
Tulipa a spus:
Deci cam inca o saptamana ar trebui sa mai astept...... :gandit:
Ok, e bine de stiut de cand trebuie sa incep sa ma ingrijorez daca nu iese.
Mersi fain! :D
Aaa, dar nu trebuie sa te ingrijorezi daca nu iese intr-o saptamana. Poate fi si mai "intarziat" :D
 

Tulipa

Member
Ok, mersi fain de tot! :D
Trebuie sa luam in calcul si faptul ca e ardelean, deci se misca mai incet :rofl:
 

elaelena

Member
si eu am cumparat bulbi de ismene dar au fost mai multi intr-o punga;daca ii pun pe toti in acelasi ghiveci plantele vor sta inghesuite?.... nu stiu cat de stufoasa creste...sau sa pun cate un bulb intr-un ghivecel?din experienta voastra ce ma sfatuiti sa fac?
 

Tulipa

Member
Eu nu am multa experienta (si eu is la prima Ismeana), dar am vazut ca bulbul e destul de mare. Parerea mea este sa nu pui mai mult de doi impreuna, iar daca-i pui, pune-i intr-un ghiveci mai incapator. Eu asa as face.
 

Tulipa

Member
Am luat un bulb luna trecuta din Hornbach, si scria pe pachet ca garanteaza faptul ca bulbul se va prinde si va infrunzi. Acum arata asa si mai sunt 3 puisori sa creasca Acuma chiar ca am ismene multe in casa :rofl:
 

Tulipa

Member
Am plantat un bulb de Ismene in februarie. Au iesit din acel bulb 8 plantute. Intrebarea mea este: ce sa fac? Sa le pastrez pe toate 8? Mi s-a spus ca, daca le las pe toate, nu va inflori nici una. Ar trebui sa le raresc? Parca mi-e mila de ele. Sunt frumoase toate, dar intr-adevar, unele sunt tare micute si pare ca nu prea vor sa mai creasca.M-as putea lipsi de ele pana la urma. Ce ma sfatuiti?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: ce nervi ma apuca! Anul trecut am plantat bulbul in ghiveci. N-a inflorit, a facut doar pui. Anul acesta am plantat bulbul mama si puii in gradina si, ce sa vezi...n-au inflorit :x Si mama si puii doar fac alti pui :x
 
Sus