Hoya bella

miha

Member
Cornelia... acolo sta tot timpul? La ce distanta de fereastra e? Trebuie sa incep sa le caut locuri preferate si la ale mele...sa vad cam pe unde ar trebui sa le amplasez...sa vrea sa si infloreasca... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E cam la 1.2-1.5 m de fereastra. Dar acolo sta tot timpul si are lumina pe toata lungimea lastarilor.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Anul trecut era impletita pe scarita.

Dupa mine era tare chinuita. Crescuse asa chircita. Cand a ajuns la mine am despletit-o. S-au rupt niste lastari, altul a ramas stramb, dar s-a facut mare si frumoase. Asa cu crengutele libere e cel mai bine.
 

tzushuca

Member
au izbucnit floricelele?
abia astept poze cu ea incarcta de flori.......
am vazut ca mai are multi pedunculi....
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da. M-am tot chinuit s-o pozez ca sa se vada cat mai multi pedunculi.
Mai incerc si revin cu poze.
 

dorinas

Member
Foarte frumoasa Cornelia. Si eu am 2 butasi dar inca n-am invatat sa ma port cu ei, mi se par fitosi, cand ii ud mai tare nu mai cresc, daca nu ii ud des li se ingalbenesc frunzele. Poate ca planta mare e mai rezistenta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Si la mine cad frunzele (banuiesc ca din cauza unui spray impotriva paduchilor lanosi cu care i-am dat - e cam concentrat) iar o crenguta mare s-a lemnificat la baza cam 20 cm. Poate e normal, dar pe mine m-a uimit. De udat o ud numai cand i se usuca pamantul. N-am transplantat-o, a ramas cu pamantul si ghiveciul cu care a venit de la furnizori. Stiu ca la hoya nu le place sa li se umble la radacina. Dupa aia nu mai fac flori. Iar eu ... am vrut flori.
 

tzushuca

Member
e foarte frumoasa
multumim pt poze
eu am zis ca mai vreu o diptera
dar e tare greu ...mai vreau si bella si preatorii....
si poate pan'la pensie infloresc si la mine
:oops:
 

albela

Active Member
Ma gandesc sa o despletesc si eu pe a mea ca saraca, a crescut mult si e tare incurcata. Cornelia, tu o tii in ghiveci suspendat? Tare le mai prieste la hoye la tine :D . Nu e cazul si la mine, Neavand balcon eu le tin in casa si nu prea le place :oops: .
 

Viovett

Member
Cornelia, dar cu parfumul cum sta mandra ta ?
Nu de alta, dar sa nu ma catar atatea etaje...degeaba :rofl: , am si eu o varsta....
 
Sus