Hoya bella

carmenn

Member
Niste penduculi de admirat ,

Si floarea :

Un miros foarte placut, a liliac si garofite mov ( cum zicea Rodica - acum imi dau seama ca aduce ceva a garofite )...pacat ca mirosul nu se poate imortaliza :D
 

albela

Active Member
Bella mea isi face de cap :) . Aseara am numarat, asa la prima vedere, 5 pedunculi florali. Dar, din pacate, saptamana asta ea va avea un tratament mai special, din motive de curatenie generala (inclusiv ceva varuit). Ziua afara pe terasa seara in casa (noaptea temepraturile sunt acum sub 10 grade). Credeti ca poate pierde pedunculii din cauza asta?
 

marean

Active Member
Atunci fa-ti casa frumoaa pt bebe,si ce o fi o fi,pl,antuta mai poate inflorii si alta data,bebe vine o singura data :wink: !
Felicitari ca ai reusit sa o ingrijesti atat de bine incat sa faca atatia pedunculi 8) !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sa va spun ce harnicuta e si a mea? N-am mai numarat pedunculii noi, ma uimeste ca a crescut cam 15 cm pe fiecare lastar. :eek: A bagat viteza. :rofl:
 

marean

Active Member
Marfa,felicitari !Am primit si eu lastar de la Dya,de-abia astept sa inceap sa-mi creasca si mie :mrgreen: !
 

albela

Active Member
Ca sa nu o afecteze prea tare varuiala de care va spuneam i-am gasit totusi un locusor in casa unde sa stea fara sa mai fie mutata de colo colo. Sper sa aprecieze efortul si sa infloreasca :) .
 

carmenn

Member
Depinde mult de stadiul bobocilor. Daca e chiar in faza de inceput, nu prea e posibil sa-i pastreze. Daca deja sunt formati si sunt maricei, atunci e posibil sa ignore deranjul la care ai supus-o. Oricum nu-ti fa probleme, va inflori in continuare pe noi si noi penduculi. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am numarat 8 pedunculi maricei si multi altii mai mici. Daca ii tine, inseamna ca si ea va avea un "voal" precum sora lacunosa. Abia astept. :visator:
 

miha

Member
:eek: Cati peduncului are... :D Va urma ... o feerie cu flori de hoya... Esti norocoasa Cornelia cu asa minunatii... Se pare ca simt dragostea...si incearca sa raspunda la fel... :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Merci Miha. Cred ca vor fi mai multi decat se vad in poza, mai sunt mici pe sub frunze.
 

miha

Member
Abia astept sa vad si la ai mei asa ceva... Deocamdata sunt doar in stadiul de butasi...dar peste cativa ani... cine stie... :rofl: Sa ma inarmez cu rabdare... :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Asta e o mica monstruozitate: are 1.5 m lungime. Si pedunculi pe toata lungimea. Nu prea pot s-o pozez ca s-o vedeti cata e. :rofl:
 
Sus