Hoya bella

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: Parfumul e mai discret si mai acrisor decat la lacunosa. Il simti cand esti aproape de planta.
 

oana_oana

Member
cornelia a spus:
Este superba!
Poate imi spui si mie cum ai reusit sa obtii asa flori.
Am si eu o plantuta(multumesc carmenn) de un an si formeaza in varf boboci, iar la cateva zile se ingalbenesc si cad. Frunzele verzi, frumoase, creste pe zi ce trece, dar nu tine floricelele.
Nu are soare direct, dar are lumina cat cuprinde.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Habar n-am Oana, pur si simplu asa se comporta hoyele la mine in balcon si pe pervaz. Nu le fac cine stie ce: apa, lumina - pe cat posibil ferite de soare direct - ingrasaminte ocazional, ca si la celelalte plante, un repaus relativ peste iarna.

Asa arata Bella acum:

 

oana_oana

Member
Wow ce nebunie! Este superba!
Cred ca maine merg sa o intreb ce-i lipseste. Lumina are la greu, este ferita de soare direct, apa are, ii mai dau si papa bun si tot face pe nebuna. Daca nu face flori ii spun ca marti o dau la gunoieri :wink:
 

tinaM

Member
Cornelia, ai o bella tare faina. E una dintre preferatele mele datorita infloririi indelungate si a portului.
Oana, ai verificat-o de paianjeni? Cred ca-i place un aer mai umed. Un dus caldut la cateva zile ar mai atenua atacul lor. Eu i-as da si un strop de ingrasamant pt orhidee(ziceai ca frunzele sunt ok), putin de tot, numai cat sa-si ia avant.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am deja pusi in apa la inradacinat (n-am loc sa pun in ghivece). Cum se hotarasc, ai vostri sunt.
 

dianatm

Member
Dupa multe incercari a reusit si bella mea sa isi pastreze si sa isi deschida un singur buchetel de floricele.

 

oana_oana

Member
Diana sa-ti traiasca si la cat mai multe flori.

Si acum sa va arat cu cine ma chinui eu...oare este prea mica sa tina florile? Ii facusem un dusulet dupa cum m-a sfatuit tinaM.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Oana tu o ai intr-un ghiveci de 10 cm. Gandeste-te ca planta mea cocotata in ghiveci suspendat este in unul de 12-13 cm diametru. Banuiesc ca bella ta va face flori si le va si tine abia dupa ce va umple cu radacini ghiveciul pe care il are.
 

oana_oana

Member
:cry: Si eu care dadeam vina pe ea, micuta! Maine am sa-i cer iertare! :nu-mi_place:
Este bine sa-i schimb maine ghiveciul cu unul mai mic?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mai, eu zic sa o lasi in pace. Hoyelor nu le plac mutarile. Ai rabdare cu ea ca o sa faca si flori pana la urma. Eu astept de 3 ani deja flori la unele inmultite prin lastari. Si asta e... Daca trebuie sa astept, atunci astept. :wink:
 

dianatm

Member
Nu-i schimba ghiveciul, o stresezi si chiar ca nu o sa iti faca flori atunci daca e stresata, ai rabdare si iti va face cand e pregatita si a mea cam tot atat de mare este planta intr-adevar ghiveciul este unul foarte mic dar a facut bobocei de cand era lastar micut, deci eu iti spun rabdare si o a te bucuri si tu de floricelele ei.
 

oana_oana

Member
Atunci o las in pace, doar ca nu intelegeam de ce pierde boboci. Pana o sa faca a mea floricele le admir pe ale voastre! :wink:
Multumesc de ajutor, fetelor!
 
Sus