Hoya bella

albela

Active Member
Am si eu pedunculi la bella mea. Nici nu am indraznit sa ii numar ca sa nu o deranjez cumva :D .
 
D

dyayzh

Guest
Si mie mi-a inflorit micul pui de bella. Deci este o floare fara mofturi :wink:
 

ramona

Member
Am si eu un butas micut pe care l-am pus in apa si a facut mustati. Butasul avea si un puduncul floral pe care au fost candva floricele. Acum acel peduncul infloreste din nou dupa cate vad. Oare e posibil sa infloreasca chiar daca e in apa? :eek: L-as mai fi tinut in apa sa aiba mai multe mustati cand il pun in pamant. :?
 

dorinas

Member
Poate inflori si in apa, daca-l pui in pamant vor cadea florile. Il pui in pamant cand are radacini sanatoase.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am tot urmarit-o pe a mea si am vazut ca pierde frunze intr-un ritm accelerat. Vreo 2 crengute s-au uscat si am banuit ca se deshidrateaza. Motivele pot fi: soare direct, ghiveci prea mic sau apa prea putina. Din cauza ca-s plecata toata ziua de acasa si n-am cum sa stau cu ochii pe ea, am decis s-o pun intr-un ghiveci mai mare (cu totul, fara sa umblu la radacini) si sa completez spatiul ramas nu cu pamant ci cu cocopeat umezit. Dupa asta am mutat-o din balcon unde o batea soarele, in dormitor pe coltul dulapului. Mi-e teama insa ca atunci cand se va mai usca pamantul+cocopeatul o sa se rastoarne. Si ma gandesc cum anume sa-i cresc stabilitatea...

 

tinaM

Member
Cornelia, nu ti-ar place agatată de tavan? Sau pune-i ghiveciul intr-unul mai mare, de ceramica. Si fa-i dusuri caldute, dese, fara sa-i uzi si pamantul din ghiveci, isi va reveni mai repede daca-i deshidratata.
 

tinaM

Member
Tina, incearca si noaptea. La capitolul asta e cam ciudata, are momente cand miroase si altele cand nu. Inca nu m-am dumirit daca mirosul este legat de cantitatea de apa din sol sau cu faptul ca e zi/noapte. Oricum, cand vrea, are un parfum nu foarte puternic (doar daca-ti bagi nasul in flori), proaspat, nu am gasit un echivalent.
Sa-ti traiasca bella, e o frumusete; de altfel, este si una din preferatele mele.
 
Sus